Nerki – 6 sposobów na ochronę ich stanu zdrowia

Martwisz się o zdrowie swoich nerek? Czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek lub inne choroby tych narządów? Jeśli tak, zwróć uwagę na opisane poniżej zalecenia i zacznij chronić swoje nerki przed wystąpieniem jakichkolwiek komplikacji.
Nerki – 6 sposobów na ochronę ich stanu zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Twoje nerki są niewielkimi organami w kształcie fasoli, każda o wielkości mniej więcej niedużej pięści. Znajdują się one pod żebrami, bliżej środkowej części pleców. Ogólnie rzecz biorąc wystarczy pamiętać, że nerki zlokalizowane są po obu stronach kręgosłupa tuż pod klatką piersiową.

Ich prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle ważne dla ogólnego stanu Twojego zdrowia, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę to, że ich głównymi zadaniami są utrzymywanie czystości krwi, równowagi chemicznej procesów komórkowych oraz usuwanie toksyn i produktów będących odpadami z procesów przemiany materii z Twojego organizmu.

Nerki między innymi są odpowiedzialne także za kontrolowanie objętości płynów pozakomórkowych, poziomów elektrolitów i utrzymywanie prawidłowego poziomu pH środowiska wewnętrznego Twojego ciała.

Ponadto nerki biorą udział w odseparowywaniu niektórych hormonów, które regulują wytwarzanie czerwonych krwinek i są także kluczem do utrzymywania ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie.

Kłopoty z nerkami

Z tego też powodu ważne jest przestrzeganie zdrowych nawyków, zarówno żywieniowych, jak i dotyczących trybu życia. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tych ważnych dla Twojego zdrowia i kondycji narządów, a także zapobieganie rozwojowi różnego rodzaju chorób i nieprawidłowości w pracy nerek.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci 6 najbardziej typowych wskazówek dotyczących dbania o swoje nerki, a które każdy z nas powinien zastosować w praktyce już od dziś by zapewnić sobie dobry stan zdrowia całego organizmu.

Zapraszamy zatem do lektury!

1. Zdrowe odżywianie oznacza dbanie o swoje nerki

Chociaż wiele osób lekceważy całkowicie tę kwestię, to jednak musisz koniecznie pamiętać o tym, że nawyki żywieniowe mają naprawdę wiele wspólnego jeśli chodzi o dobre lub nieprawidłowe funkcjonowanie nerek.

Ogólnie rzecz biorąc miej na uwadze to, że ekologiczne produkty spożywcze są zalecane dla zdrowia i dobrej kondycji, natomiast wszelkiego rodzaju żywność przetworzona i o sporej ilości cukru zwiększa ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości i infekcji obejmujących nie tylko nerki, ale także i inne narządy.

Zdrowe jedzenie kobieta je sałatkę na zdrowe nerki

Jak mogę zastosować tę radę w praktyce?

  • Zwiększ ilość spożywanych świeżych owoców i warzyw.
  • Wzbogać swoją codzienną dietę o źródło zdrowych tłuszczów omega-3, na przykład dodając do niej produkty takie jak nasiona, orzechy i ryby o tłustym mięsie.
  • Zastąp mąkę rafinowaną produktami opartymi o mąkę pełnoziarnistą.
  • Ogranicz spożycie czerwonego mięsa i potraw o wysokiej zawartości tłuszczu.
  • Unikaj spożywania wędlin, konserw mięsnych i frytek.
  • Postaraj się zredukować ilość spożywanej soli i cukru.

2. Pij większe ilości wody

Picie przez cały dzień dużych ilości wody to godny pochwały nawyk, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów i układów w Twoim ciele, nie tylko nerek.

Woda jest składnikiem wręcz niezbędnym do zapewnienia skutecznego filtrowania toksyn z krwi i oczyszczania Twojego organizmu poprzez mocz.

Jak mogę zastosować tę radę w praktyce?

  • Pij co najmniej 6 do 8 szklanek wody dziennie.
  • Pij regularnie herbaty i napary, soki owocowe lub inne zdrowe napoje o wysokiej zawartości wody.
  • Unikaj sztucznie słodzonych lub przetwarzanych metodami przemysłowymi napojów gazowanych.

3. Unikaj tytoniu pod dowolną postacią

Chociaż zazwyczaj kojarzy się palenie tytoniu z chorobami układu oddechowego i słabą kondycją ogólnie, to jednak ważne jest to, aby zawsze pamiętać, że tytoń ma również wyjątkowo negatywny wpływ na resztę narządów w naszym organizmie. Jego palenie jest również nieodłącznie związane z występowaniem innych chorób o charakterze przewlekłym.

Toksyczne związki zawarte w papierosach docierają do naszego krwiobiegu, wpływając negatywnie na kondycję naszych nerek i układu sercowo-naczyniowego.

Rzucanie palenia na zdrowie nerek

W rzeczywistości palacze są nawet trzykrotnie bardziej narażeni na wystąpienie różnego rodzaju chorób niewydolności narządów takich jak nerki w porównaniu z osobami niepalącymi.

Jak mogę zastosować tę radę w praktyce?

  • Unikaj palenia papierosów za wszelką cenę. Jeśli napotykasz na problemy związane z próbami wyjścia z tego zgubnego nałogu, poszukaj profesjonalnego wsparcia.
  • Jeśli nie palisz, unikaj narażania się na wdychanie dymu papierosowego.

4. Ogranicz w miarę możliwości ilość zażywanych leków

Jesteśmy z reguły przyzwyczajeni do leczenia wszystkich naszych dolegliwości za pomocą leków przepisanych przez lekarza lub leków bez recepty, kupowanych w aptekach w swobodnym obrocie.

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że zażywanie takich leków w nadmiernych ilościach może wraz z upływem czasu przyspieszyć znacząco pogorszenie czynności i wydajności naszych nerek.

Jak mogę zastosować tę radę w praktyce?

  • Zażywaj leki syntetyczne wyłącznie w razie absolutnie niezbędnej potrzeby i najlepiej tylko pod nadzorem specjalisty.
  • Unikaj nadużywania środków przeciwbólowych, antybiotyków i dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych.
  • Stosuj tylko i wyłącznie przepisaną dawkę, nie poddawaj się pokusie zwiększania dawki do maksymalnej dozwolonej na podstawie ulotki informacyjnej. Zawsze sprawdzaj możliwe działania niepożądane oraz potencjalne interakcje z innymi lekami.
  • Wybierz tradycyjne metody i środki lecznicze oparte o naturalne składniki w celu leczenia łagodnych dolegliwości.

5. Znajdź czas na uprawianie ćwiczeń fizycznych

Regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych nie tylko pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała, ale także stymuluje ogólne dobre samopoczucie w ciele i poprawia kondycję, nie tylko w sensie fizycznym, ale także rozumianą jako wydajność naszych organów wewnętrznych – do których naturalnie zaliczają się także i nerki.

Aktywność fizyczna pomaga także zoptymalizować nasze procesy metaboliczne, co poprawia znacząco skuteczność usuwania substancji będących odpadami po procesach przemiany materii, a które gromadzą się w dużych ilościach we krwi.

Trening w parku

Jednocześnie jest to w pełni naturalny sposób kontrolowania zbyt wysokiego ciśnienia krwi i niepożądanego zjawiska zatrzymania płynów w organizmie – czyli dwóch głównych czynników utrudniających funkcjonowanie naszych nerek.

Jak mogę zastosować tę radę w praktyce?

  • Poświęć przynajmniej 30 minut dziennie na standardowy zestaw ćwiczeń fizycznych.
  • Jeśli nie masz czasu na siłownię, po prostu ćwicz w domu.
  • Trenuj co najmniej 3 razy w tygodniu.

6. Regularnie przeprowadzaj detoksykację nerek

Nerki są narządami wydalniczymi, które jeśli są w dobrej kondycji, mają także zdolność do samodzielnego oczyszczania się.

Jednak ze względu na nadmierne gromadzenie się toksyn i upodobania do diety zawierającej duże ilości sodu i tłuszczów, często koniecznym okazuje się być wspieranie tych procesów samooczyszczania w celu zapewnienia całkowitej detoksykacji naszych nerek.

Jak mogę zastosować tę radę w praktyce?

  • Pij napary i koktajle owocowo-warzywne o właściwościach moczopędnych i oczyszczających.
  • Zastosuj w praktyce odpowiednio dobrany plan detoksykacji swojego organizmu, unikając przy tym nadmiernej konsumpcji tłuszczów, cukrów i soli.
  • Dodaj do swojej diety owoce i smoothie o właściwościach pozwalających na skuteczne eliminowanie toksyn z Twojego organizmu.

Martwisz się o swoje nerki i ich zdrowie? Czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek lub inne choroby tych narządów? Jeśli tak, zwróć uwagę na opisane poniżej zalecenia i zacznij chronić swoje nerki przed wystąpieniem jakichkolwiek komplikacji.

Oczywiście, niezależnie od przestrzegania wszystkich powyższych zaleceń, ważne jest także to, aby regularnie poddawać się badaniom lekarskim tak, aby dokładniej dowiedzieć się, czy występuje u Ciebie więcej poważnych problemów z funkcjonowaniem nerek, czy też narządy te są w odpowiednio dobrej kondycji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Treves, S. T., Packard, A. B., & Grant, F. D. (2014). Kidneys. In Pediatric Nuclear Medicine and Molecular Imaging. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-9551-2_12
  • U.S. Department of Health and Human Services. (2009). The Kidneys and How They Work. National Institutes of Health. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Raila, J., & Schweigert, F. J. (2001). The role of the kidneys in vitamin metabolism. Berliner Und Munchener Tierarztliche Wochenschrift.
  • Kurts, C., Panzer, U., Anders, H. J., & Rees, A. J. (2013). The immune system and kidney disease: Basic concepts and clinical implications. Nature Reviews Immunology. https://doi.org/10.1038/nri3523

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.