Nawyki, które mogą wpędzić Cię w chorobę!

Choć zdawało nam się, że są dobre lub praktykujemy je od zawsze, niektóre z nich mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Poznaj nawyki, które mogą odbić się na Twoim zdrowiu!
Nawyki, które mogą wpędzić Cię w chorobę!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Wszyscy wiemy, że istnieją nawyki, które mogą pogorszyć stan naszego zdrowia. Wychodzenie w nieodpowiednio ubranym w chłodne dni może grozić przeziębieniem, a przejadanie się – skutkuje niestrawnością.

Jednak są i takie nawyki, które osłabiają nasze zdrowie, a my nawet o tym nie wiemy i bezmyślnie powtarzamy je każdego dnia. W dzisiejszym artykule wspomnimy o tym, czego lepiej unikać (lub przynajmniej poznać przyczynę niektórych chorób).

Co robisz, żeby zachorować? Niezdrowe nawyki

Oczywiście nikt nie chce być chory, cierpieć na wszelkiego rodzaju dolegliwości i bóle. Jednak ignorowanie konsekwencji, jakie przynoszą niektóre nawyki, jest przeciągający się dyskomfort lub konieczność spożywania antybiotyków.

Wśród rzeczy, które szkodzą naszemu zdrowiu, znajdują się:

Wywieszanie prania w domu

Kiedy pada deszcz, a my właśnie zrobiliśmy pranie, zwykle wieszamy je wtedy w kuchni lub w łazience. Czasem blisko kuchenki, na której gotujemy, kaloryfera czy otwartego okna, by szybciej wyschło.

Jednak zostawianie wilgotnych ubrań wytwarza środowisko, które sprzyja chorobom. Dzieje się tak dlatego, że zarodniki pleśni i roztocza w takich warunkach dużo szybciej się rozwijają.

Pranie

Pomijanie śniadania

Nawyki dotyczące jedzenia są bardzo ważne! Tymczasem niektórzy z braku czasu inni z przyzwyczajenia od wielu lat pomijają śniadanie. Jest to bardzo duży błąd.

Po pierwsze, ponieważ organizm potrzebuje energii, aby stawiać czoło wyzwaniom, jakie czekają go podczas całego dnia, a po drugie niedostarczanie pokarmu rano spowoduje, że żołądek będzie potrzebował go więcej w następnych godzinach.

Rezultatem jest jedzenie obfitego obiadu lub ciągłe podjadanie. Prowadzi to do zwiększenia masy ciała, a to z kolei do dużo poważniejszych dolegliwości takich jak podwyższenie cholesterolu czy nadciśnienie.

Kłamanie lekarzowi

Niezależnie od tego, jakiej specjalizacji jest to lekarz najprawdopodobniej podczas wizyty usłyszy on niejedno „niewinne kłamstewko”. W takim wypadku specjalista nie jest w stanie nam pomóc i wyleczyć z doskwierających dolegliwości.

Czasem może doprowadzić to do błędnej diagnozy i złego dobrania leków. Wszystko to może pogorszyć stan zdrowia, a nawet zagrozić życiu.

Noszenie niewygodnych butów

Kobiety często wolą wyglądać pięknie na 30 cm szpilkach niż zadbać o zdrowie swoich stóp. Również można spotkać mężczyzn, którzy używają obuwia powodującego odciski, ale które jest ostatnim krzykiem mody.

Buty zawsze powinny być wygodnie, a nie tylko modne. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy jak odciski, stopa atlety, nieprzyjemny zapach, obrzęk czy nawet zwichnięcia kostek.

Kobieta zakłada buty na obcasach

Mycie zębów po jedzeniu, a zdrowe nawyki

Wszyscy wiemy o tym, że zęby należy szczotkować, jednak problem tkwi w tym, jak i kiedy to robimy. Jeżeli sięgamy po szczoteczkę natychmiast po obiedzie lub kolacji, w ten sposób uniemożliwiamy ślinie zneutralizować kwaśnego pH. Szkliwo zębów może później zostać uszkodzone pod wpływem działania kwasów.

Najlepiej odczekać 30 minut, aby to zrobić, a w międzyczasie można wypić wodę.

Objadanie się przed snem

Kończenie jedzenia zaraz przed przebraniem się w piżamę i położeniem do łóżka nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że takie nawyki mogą prowadzić do niestrawności, po drugie uniemożliwiają one zaśnięcie i odpowiedni wypoczynek, a po trzecie najprawdopodobniej skończy się to przybraniem na wadze (procesy trawienne przebiegają znacznie wolniej w pozycji leżącej).

Oprócz tego powszechnie wiadomo, że zjadanie przed spaniem zbyt obfitych kolacji sprzyja bezsenności i innym niekorzystnym dla organizmu przypadłościom.

Jedzenie bez apetytu

Kolejne złe nawyki jedzeniowe mają związek ze spożywaniem, kiedy jesteś znudzony, smutny lub zestresowany i zaniepokojony. Nie zdając sobie z tego sprawy, w taki sposób możemy pochłaniać ogromne ilości jedzenia, mieszać składniki i zakończyć z wielką niestrawnością.

Podjadanie spowodowane nerwami, depresją lub stresem powoduje nie tylko przyrost masy ciała, ale wszelkiego rodzaju zaburzenia żołądkowe.

Zarywanie nocy przez pracę

Pracowanie lub studiowanie po nocach to nie najlepszy pomysł. Choć wiele osób twierdzi, że w późnych godzinach lepiej funkcjonuje, w tym czasie mózg i cały organizm spowalnia metabolizm.

Godziny dziennie to nie to samo co noc, kiedy należy odpoczywać. Praca w nocy zaburza równowagę biologiczną i może generować stres, drażliwość, a nawet nadwagę.

Praca złe nawyki nocą

Trzymanie ziemniaków w lodówce

To jedno z najpopularniejszych warzyw, które gości we wszystkich domach. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że skrobia, którą posiadają, przekształca się w cukier. Problem polega na tym, że takie ziemniaki podczas przygotowania stają się rakotwórcze.

Niektóre badania wykazały, że ziemniaki przechowywane w lodówce, a następnie smażone zawierają substancje, która jest związana zachorowaniem na raka.

Obgryzanie paznokci

Nawyki obgryzania i trzymania w ustach paznokci jest nie tylko przeciwieństwem pięknych zadbanych rąk, przyczyną zdeformowanych paznokci, a nawet palców, ale i zagraża zdrowiu zębów.

Podczas obgryzania cierpi również szkliwo, a oprócz tego istnieje duże zagrożenie rozprzestrzenienia się wszelkiego rodzaju chorób. Brudne ręce, na których cały dzień gromadzą się zanieczyszczenia, później są w kontakcie z błoną śluzową jamy ustnej.

Otwieranie okien w godzinach porannych

Na pewno Twoje babcie i mama już od samego rana ogłaszały, że do domu należy wpuścić świeże powietrze. Szczególnie po deszczowych dniach, gdy w końcu wyszło słońce.

Ta rada świetnie sprawdzała się w przeszłości, a dziś może funkcjonować jedynie u tych, którzy mieszkają poza miastami. Choć może nam się wydawać, że powietrze, które wchodzi z zewnątrz do mieszkania, jest świeże, jednak w rzeczywistości jest pełne zanieczyszczeń, które mogą nam zaszkodzić.

Okno zamyka

Podgrzewanie jedzenia w plastikowych pojemnikach

W celach oszczędnościowych często zabieramy ze sobą przygotowane jedzenie do pracy. Plastikowe opakowania w takich wypadkach są zarówno pojemnikiem do przechowywania, jak i talerzem. Z tego powodu to właśnie w nich podgrzewane jest jedzenie w mikrofalówce.

Oprócz tego, że już samo używanie mikrofali jest szkodliwe, a co dopiero wprowadzanie do niej i podgrzewanie plastikowych pojemników z jedzeniem. W ich skład wchodzi bisfenol A,  substancja chemiczna, która w wysokiej temperaturze staje się toksyczna i przenika do jedzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.