Naturalne środki zwalczające czyraki pochwy

Naturalne środki zwalczające czyraki pochwy

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czyraki pochwy mogą prowadzić do infekcji, jeśli nie są leczone. Dziś opowiemy Ci, dlaczego się pojawiają i jak leczyć je naturalnymi środkami.

Są irytujące, bolesne i mogą prowadzić do skomplikowanych infekcji. Analiza pojęcia czyraków pochwy i ich konsekwencji jest bardzo przydatną informacją, która wszyscy powinniśmy znać. Czy ten problem dotyczy także Ciebie? Pokażemy Ci kilka środków naturalnego pochodzenia, które pomagają zwalczać czyraki pochwy.

Czym są czyraki pochwy?

Zapalenie mieszków włosowych dotyczy tkanki podskórnej i skóry właściwej. Pojawia się rodzaj pryszcza, bolesnego i bardzo irytującego. Ta infekcja jest generowana w korzeniu włosów na ciele, a wytwarzana materia utrudnia ich wydostanie się ze skóry.

Kobieta z rękami na kroczu

Czyraki pochwy są spowodowane zapaleniem mieszków włosowych. W niektórych przypadkach mogą prowadzić do infekcji.

Najczęstsze przyczyny czyraków pochwy

Przyczyna jest zwykle związana z owłosieniem, które rośnie wewnątrz mieszka włosowego. Z tymi problemami, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, może być związana depilacja. Wystarczy utrzymywać okresowe złuszczanie, aby włosy się nie wrastały.

Czyraki pochwy są również związane z zakażeniem bakterią Staphylococcus aureus lub działaniem grzybów lub drożdżaków. Nazywa się to grzybiczym zapaleniem mieszków włosowych i jest zaraźliwe. Obcisła bielizna, podobnie jak zła higiena, może również powodować te problemy.

Czyraki mogą pojawić się wokół warg sromowych i na sromie. Występują również bardzo często na szyi i twarzy, a także na pośladkach i udach. Podobnie, na jego występowanie podatne są pachy i miejsca z dużą ilością włosów i wilgoci.

Jeśli włos wrośnie, wskazane jest zastosować ciepłą wodę, zdezynfekować go i spróbować usunąć z wnętrza mieszka włosowego. To prosty proces przebiegający bez dodatkowych komplikacji.

Kiedy czyraki pochwy są niebezpieczne?

Kiedy pryszcz zmienia kolor, powiększa się, powoduje dyskomfort i gorączkę, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli utrzymuje się dłużej niż tydzień, może to być coś poważniejszego.

Czyraki pochwy w tych stanach mogą wskazywać na obecność ludzkiego wirusa niedoboru odporności. Inną możliwością jest muszyca skórna lub muszyca czyrakowa, larwalne zakażenie skóry. Jednym z objawów cukrzycy, zwłaszcza mellitus, jest obecność czyraków.

Czyrak może również wskazywać na niewydolność nerek, marskość wątroby, choroby skóry, otyłość, złą higienę osobistą i starzenie się. W takich przypadkach ważna jest wizyta u lekarza. Specjalista będzie w stanie wykryć, czy jest to infekcja, która nie została skontrolowana na czas lub czy jest to konsekwencja jakiejś choroby.

Naturalne środki na czyraki pochwy

Istnieje kilka naturalnych środków, które pozwalają leczyć zapalenie mieszków włosowych. Uzupełniają się i nie zastępują leczenia, jeśli jest ono konieczne. W wielu przypadkach samo użycie ciepłej wody pomoże szybko wysuszyć czyraki.

Antyseptyczny pieprz czarny

Czarny pieprz jest bardzo przydatny. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i łagodzi ból. Liście pieprzu umieszcza się we wrzącej wodzie w celu przygotowania naparu i przepuszcza przez sitko. Na bolące miejsce nakłada się kompres nasączony wodą, aby złagodzić dyskomfort i ból spowodowany zakażonym wrzodem.

Czarny pieprz

Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne pieprz czarny może być przydatny w leczeniu wrzodów pochwy.

Owoce guatapaná

Owoce guatapany mają działanie lecznicze. Te owoce z Ameryki są przydatne w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, czyraków i ran. Są również używane do podmywania i łagodzenia problemów żołądkowych.

Najlepszym sposobem wykorzystania tych owoców jest przygotowanie ich w naparze, który wykorzystamy do przemycia miejsca dotkniętego czyrakami pochwy. Można je również macerować, a później zamienić na proszek. Wszystko to mieszamy aż do uzyskania pasty, którą należy nałożyć na chore miejsce i pozostawić na jakiś czas.

Alternanthera pungens

Alternanthera pungens, znana jako yerba del pajarito lub yerba del pollo również ma właściwości lecznicze. Należy ją spożywać ostrożnie, ponieważ może spowodować zatrucie. Najlepiej gotować liście, rozgniatać je moździerzem, aż utworzą pastę, która następnie nałożymy na czyraki.

Oprócz tych naturalnych środków należy zapewnić codzienną higienę. Zalecane są mydła, które utrzymują naturalne pH. Wskazane jest również, aby unikać ciasnej bielizny i zachować ostrożność podczas woskowania.

Kiedy wiesz już, czym są czyraki pochwy i znasz ich przyczyny wiesz też, jak im przeciwdziałać. Naturalne środki są idealne do dezynfekcji i zwalczania stanów zapalnych. Sposoby ich stosowania są bardzo proste i niedrogie, idealne do leczenia tych schorzeń, które na ogół nie są poważne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cohen PR. Follicular contact dermatitis revisited: A review emphasizing neomycin-associated follicular contact dermatitis. World J Clin Cases. 2014;2(12):815–821. doi:10.12998/wjcc.v2.i12.815
  • Ibler KS, Kromann CB. Recurrent furunculosis – challenges and management: a review. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2014;7:59–64. Published 2014 Feb 18. doi:10.2147/CCID.S35302
  • Navarrete-Dechent Cristián, Ortega Rinna, Fich Félix, Concha Marcela. Manifestaciones dermatológicas asociadas a la infección por VIH/SIDA. Rev. chil. infectol.  [Internet]. 2015  Feb [citado  2019  Jun  04] ;  32( Suppl 1 ): 57-71. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0716-10182015000100005&lng=es.  http://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182015000100005.
  • Rubenstein RM, Malerich SA. Malassezia (pityrosporum) folliculitis. J Clin Aesthet Dermatol. 2014;7(3):37–41.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.