Wypryski w pachwinie - jak się ich pozbyć?

Iván Losada

Napisane i zweryfikowane przez chiropraktyk Iván Losada.

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2023

Wypryski w pachwinie mogą być reakcją na różne choroby skóry. Jak je rozpoznać? Co zrobić, aby je wyleczyć? Dziś damy Ci odpowiedzi na te pytania.

Okolica pachwinowa i łonowa, ze względu na swoje umiejscowienie i cechy anatomiczne, jest bardzo podatna na wypryski, które mogą być bardzo irytujące i powodować swędzenie, pieczenie, a nawet ból. Chcesz wiedzieć, dlaczego pojawiają się wypryski w pachwinie i jak się ich pozbyć?

Aby móc postawić diagnozę i zaproponować leczenie, trzeba znać ich pochodzenie. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że jest to obszar wilgotny, z wieloma fałdami skórnymi sprzyjającymi pojawianiu się infekcji i podrażnień. Może na nie wpłynąć nawet pocieranie odzieży lub kontakt z chemikaliami.

Spójrzmy więc na kilka wskazówek, jak je wyleczyć.

Najczęściej pojawiające się wypryski w pachwinie

Aby wiedzieć, jak usunąć wypryski z pachwiny musimy być w stanie zidentyfikować je przez bezpośrednią obserwację i wiedzieć, czy to pryszcz, torbiel, pęcherz czy brodawka.

  • Pryszcz: czerwony guzek, spowodowany infekcją i stanem zapalnym przewodu wydalniczego gruczołu łojowego skóry.
  • Pęcherz: pojawia się na skórze i jest wypełniony płynem surowiczym, spowodowany tarciem, oparzeniami lub w wyniku innych chorób skóry.
  • Brodawka: mała wypukłość, która wystaje przez naskórek w wyniku rozszerzenia zakończeń naczyniowych i późniejszego stwardnienia naskórka.
  • Torbiel: mała grudka utworzona przez zrogowaciały biały lub żółty tłuszcz (komórka naskórka, która traci wilgoć i twardnieje). Są powszechnie znane jako cysty tłuszczowe lub torbiele łojowe. Kiedy są duże, widać je gołym okiem lub przez szkło powiększające. Można je również wyczuć palpacyjnie.

Występują najczęściej wraz z kontaktowym zapaleniem skóry wywołanym produktami chemicznymi lub składem materiałów odzieżowych. W tym artykule przedstawimy kilka interesujących wskazówek pozwalających usunąć najczęściej występujące wypryski w pachwinie.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak rozróżnić rodzaje wyprysków, aby wybrać odpowiednie leczenie.

Wypryski w pachwinie – przyczyny

Przyczyny są bardzo zróżnicowane i niemożliwe do omówienia w tym artykule. Jednak przytoczymy te najczęstsze.

Golenie lub depilacja

Występuje zarówno mężczyzn, jak i kobiet, którzy mają wrażliwą skórę. Zarówno wosk, jak i golenie podrażniają mieszki włosowe, powodując zmiany w ich strukturze, które ostatecznie objawiają się wypryskami.

Pozostałości substancji użytych do depilacji i golenia po usunięciu, obcięciu lub wyrwaniu włosa wnikają do mieszka włosowego i powodują tę reakcję delikatnej skóry.

Na ogół znikają w ciągu kilku dni. Czasami wydepilowane lub ogolone włosy wrastają w mieszek włosowy i powodują większe podrażnienia i stany zapalne (zapalenie mieszków włosowych), które również mogą ulec zakażeniu.

Nadmierna wydzielina z gruczołów

Gruczoły łojowe wytwarzają substancje tłuszczowe, które nawilżają ten obszar. Jeśli ich produkcja jest nadmierna, blokują kanały wyjściowe, co powoduje zaczerwienienie i zapalenie gruczołu.

Bakterie

Wnikają do mieszka włosowego i ze względu na swój wzrost wytwarzają małe białawe worki. Są bardzo zaraźliwe i mogą powodują poważne problemy, jeśli układ odpornościowy nie działa prawidłowo.

Rozmnażanie się bakterii w okolicy pachwiny może być przyczyną pojawienia się pryszczów. Ważne jest, aby je zdiagnozować, ponieważ może prowadzić do infekcji.

Ocieranie

Ocieranie odzieżą lub noszenie bardzo obcisłej bielizny może powodować pojawienie się wyprysków na pachwinie. Dodatkowo sprzyja temu temperatura, która zwiększa pocenie się i wilgotność w tej okolicy, stymulując rozwój kolonii bakterii i grzybów.

Choroby przenoszone drogą płciową

Niektóre choroby przenoszone drogą płciową powodują wypryski w pachwinie. Najbardziej rzucającym się w oczy i uderzającym jest wrzód miękki, który wytwarza w pachwinie duży i ropny pryszcz, który może wysączyć się na zewnątrz i rozprzestrzenić infekcję.

Inne przyczyny

Istnieje wiele przyczyn, takich jak torbiele gruczołu Bartolina, brodawki narządów płciowych i opryszczka, które omówimy w innych artykułach.

Poniżej przedstawimy wskazówki, jak usunąć wypryski z pachwiny i uniknąć, o ile to możliwe, ich ponownego pojawienia się.

Wypryski w pachwinie – środki zapobiegawcze

Poniższe środki mają na celu zapobieganie pojawianiu się wyprysków w pachwinie oraz zmniejszenie dyskomfortu, jaki powodują. Spróbuj zastosować je w praktyce!

Jak usunąć wypryski w pachwinie

  • Zbilansowana i niskotłuszczowa dieta: pomaga zmniejszyć odkładanie się sebum w gruczołach naskórkowych.
  • Prawidłowe nawodnienie: ważne jest, aby pić wodę w wystarczających ilościach, aby wydzieliny gruczołów były mniej gęste i ułatwione było ich wydostawanie się przez pory skóry.
  • Mycie skóry z umiarem: nadmierne mycie może być nawet bardziej szkodliwe niż brak higieny. Stosowanie niewłaściwych produktów zmienia normalną florę bakteryjną i ułatwia kolonizację patogenów, co może prowadzić do pojawienia się wyprysków w pachwinie i innych poważniejszych powikłań.
  • Utrzymuj obszar tak suchy, jak to możliwe: aby uniknąć namnażania się bakterii i grzybów. Dokładne wysuszenie po prysznicu lub kąpieli jest bardzo ważne.
  • Noś naturalną i luźną odzież.
  • Zarządzaj stresem i niepokojem: ponieważ są one rozpoznawane jako przyczyny pojawiania się zmian skórnych na całym ciele.
  • Używaj sterylnych materiałów i akcesoriów do depilacji oraz zmieniaj maszynki do golenia.
  • Używaj kremów złuszczających: usuwają martwe komórki i nadmiar sebum oraz zapobiegają zatykaniu się i zapaleniu gruczołów łojowych.
  • Stosuj miejscowe antybiotyki przed i po depilacji i goleniu.
  • Stosuj gorące okłady lub kompresy: ponieważ sprzyjają otwieraniu się porów i wydostawaniu się zatrzymanych substancji, które powodują stan zapalny, zaczerwienienie i ból.

Aby uniknąć pojawienia się wyprysków lub problemów, takich jak zapalenie mieszków włosowych, konieczne jest używanie całkowicie wysterylizowanych maszynek do golenia. Ponadto należy wziąć pod uwagę inne aspekty.

Czego unikać, aby wypryski się nie pojawiały?

  • Używania mydeł o właściwościach alkalicznych i peelingowych, ponieważ wysuszają skórę i sprzyjają pojawieniu się wyprysków w pachwinie.
  • Dotykania pryszczy w pachwinie, ponieważ mogą one ulec zakażeniu i utrudnić ich gojenie.
  • Stosowania kremów i substancji nadmiernie tłustych, ponieważ powodują zatykanie i stany zapalne gruczołów łojowych.
  • Produktów na bazie alkoholu, które wysuszają skórę i modyfikują florę bakteryjną.
  • Ciasnej odzieży i nadmiernego ciepła w tej okolicy, ponieważ zwiększa pocenie się, a tym samym wilgotność, która może być czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się wyprysków w pachwinie.
  • Stresu i niepokoju, które sprawiają, że pojawiają się wypryski.
  • Urazów spowodowanych tarciem, czy to w sporcie z powodu tarcia fałdów pachwinowych, o odzież intymną, czy podczas relacji intymnych. Ocieranie powoduje przegrzanie naskórka, macerację termiczną i wilgociową, a także może spowodować powstanie otwartych zmian na naskórku, a także pęcherzy i wyprysków.
  • Bandaży okluzyjnych, które utrudniają krążenie krwi i powodują tarcie o skórę.
  • Kontaktu z bakteriami w wannach z hydromasażem i basenach przy nieprawidłowym pH.
  • Produktów kosmetycznych zawierające miedź, nikiel, alkohol i inne substancje drażniące.

Te wskazówki dotyczące usuwania wyprysków z pachwiny są zwykle bardzo skuteczne. Jeśli jednak pomimo ich przestrzegania nie widzisz poprawy, musisz udać się do specjalisty w celu postawienia prawidłowej diagnozy i wybrania odpowiedniego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dall’Oglio F, Nasca MR, Fiorentini F, Micali G. Diet and acne: review of the evidence from 2009 to 2020. Int J Dermatol. 2021 Jun;60(6):672-685.

  • DeMaria AL, Flores M, Hirth JM, Berenson AB. Complications related to pubic hair removal. Am J Obstet Gynecol. 2014 Jun;210(6):528.e1-5.

  • Jović A, Marinović B, Kostović K, Čeović R, Basta-Juzbašić A, Bukvić Mokos Z. The Impact of Pyschological Stress on Acne. Acta Dermatovenerol Croat. 2017 Jul;25(2):1133-141.

  • Leung AK, Barankin B, Lam JM, Leong KF, Hon KL. Dermatology: how to manage acne vulgaris. Drugs Context. 2021 Oct 11;10:2021-8-6.

  • Meixiong J, Ricco C, Vasavda C, Ho BK. Diet and acne: A systematic review. JAAD Int. 2022 Mar 29;7:95-112.

  • Mukhopadhyay P. Cleansers and their role in various dermatological disorders. Indian J Dermatol. 2011 Jan;56(1):2-6.

  • McLaughlin J, Watterson S, Layton AM, Bjourson AJ, Barnard E, McDowell A. Propionibacterium acnes and Acne Vulgaris: New Insights from the Integration of Population Genetic, Multi-Omic, Biochemical and Host-Microbe Studies. Microorganisms. 2019 May 13;7(5):128.

  • Palma L, Marques LT, Bujan J, Rodrigues LM. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015 Aug 3;8:413-21.

  • Sánchez M, González-Burgos E, Iglesias I, Gómez-Serranillos MP. Pharmacological Update Properties of Aloe Vera and its Major Active Constituents. Molecules. 2020 Mar 13;25(6):1324.

  • Tan AU, Schlosser BJ, Paller AS. A review of diagnosis and treatment of acne in adult female patients. Int J Womens Dermatol. 2017 Dec 23;4(2):56-71.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.