Naturalne lekarstwa na rozszerzone pory

Oprócz używania poniżej wymienionych kosmetyków, bardzo ważne jest aby przestrzegać odpowiedniej higieny twarzy, raz rano i raz wieczorem, aby uniknąć gromadzenia się sebum i zanieczyszczeń.
Naturalne lekarstwa na rozszerzone pory
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2022

Jednym z najbardziej powszechnych problemów z cerą, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, są rozszerzone pory. Nie tylko wyglądają one nie zdrowo, ale także mają tendencję do blokowania i powstawania nieznośnych zaskórników. Każdy z nas posiada pory, które u jednych są większe i prowadzą do powstawania zmian trądzikowych.

Jednakże, istnieje kilka sposobów na uporanie się z tym problemem i zmniejszenie widoczności pór, tak, aby skóra wyglądała znowu pięknie. Nie jest do końca wiadomo co powoduje rozszerzone pory. Uważa się, że uwarunkowanie genetyczne, zmiany hormonalne i nadmierna produkcja sebum, odgrywają kluczową rolę w tym procesie.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka sposobów, które pozwolą na zamknięcie porów w sposób naturalny oraz głęboko oczyszczą je, zapobiegając tworzeniu się trądziku. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Maseczka z przetartych pomidorów na rozszerzone pory

Pomidory na twarz

Maseczka z przetartych pomidorów wyrównuje naturalne pH skóry, ułatwia pozbycie się nadmiaru sebum i zmniejsza działanie wolnych rodników.

Jej przeciwutleniające i ściągające właściwości pomagają zamknąć rozszerzone pory i naturalnie oczyszczą skórę.

Wskazówki

 • Pokrój świeżego pomidora, pozbądź się nasion i rozprowadź miąższ na twarzy.
 • Pozostaw na twarzy przez 10 minut, następnie opłucz twarz ciepłą wodą.

Białko jajka i sok pomarańczowy na rozszerzone pory

Korzystanie z właściwości białka jajka stało się obecnie bardzo popularne. Białko ujędrnia i tonuje skórę, a także zapobiega jej wiotczeniu.

Białko jajka w połączeniu z witaminą C zawartą w pomarańczach, stanowi wspaniałą maseczkę ściągającą, która idealnie usuwa martwe komórki i zmniejsza pory.

Składniki

 • 1 białko jajka
 • Sok z jednej pomarańczy

Wskazówki

 • Ubij białko z sokiem z pomarańcz, aby otrzymać jednolity płyn
 • Za pomocą pędzelka, zaaplikuj maseczkę na twarz, pozwól jej wyschnąć na skórze, a następnie zmyj twarz ciepłą wodą.

Sól i śmietana

Sol
Sól jest idealnym składnikiem złuszczającym i usuwającym martwe komórki. W połączeniu z kwasem mlekowym zawartym w śmietanie, jest świetnym lekarstwem na rozszerzone pory i zmniejszenie niedoskonałości.

Wskazówki

 • Zmieszaj 1 łyżkę stołową śmietany z łyżeczką soli, a następnie zaaplikuj na twarz, delikatnie wcierając maseczkę kolistymi ruchami.
 • Pozostaw na twarzy przez 20 minut, następnie zmyj ciepłą wodą.

Skórka z papai

Pomimo tego, że skórka z papai jest często wyrzucana do kosza, stanowi ona bogate źródło substancji odżywczych i związków, które są bardzo wartościowe dla skóry.

Wskazówki

 • Wetrzyj skórkę papai w miejsca, w których występują zaskórniki. Pozostaw na skórze przez 20 minut, następnie zmyj ciepłą wodą.

Aloes, lek na rozszerzone pory

Aloes jest bogaty w substancje odżywcze i posiada właściwości, które redukują rozszerzone pory oraz regulują naturalne pH skóry.

Jego witaminy, minerały i przeciwutleniacze, sprawiają, że działa świetnie jako substancja nawilżająca i tonująca oraz przeciwdziałająca przedwczesnemu starzeniu się.

Wskazówki

 • Wyciśnij żel z łodygi aloesu i rozprowadź na twarzy. Odczekaj 20 minut i zmyj ciepłą wodą.

Seler: naturalna pielęgnacja twarzy

Seler

Używaj naturalnego środka oczyszczającego lub toniku codziennie rano i wieczorem, aby odświeżyć skórę i usunąć nadmiar sebum. Seler jest świetnym przykładem takiego produktu. Zawiera witaminy, minerały i ważne antyoksydanty, które wspomagają regenerację komórek.

Wskazówki

 • Zagotuj garść selera w jednym litrze wody. Ostudź płyn i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Aplikuj na skórę według potrzeb.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Seler – 9 powodów, by jeść go regularnie

Miód

Pośród wielu korzyści leczniczych miodu, znaleźliśmy takie, które wpływają korzystnie na zdrowy wygląd skóry.

Miód posiada przeciwbakteryjne właściwości, które zmniejszają obecność bakterii wywołujących trądzik. Dodatkowo, zmniejsza on wydzielanie sebum i widoczność porów.

Wskazówki

 • Rozprowadź cienką warstwę miodu na skórze twarzy. Pozostaw na 15 minut, a następnie zmyj zimną wodą.
 • Innym świetnym sposobem na użycie miodu, jest zmieszanie go z płatkami owsianymi, tworząc maseczkę złuszczającą.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Lee SJ, et al. (2016). Facial pores: Definition, causes, and treatment options. DOI:
  10.1097/DSS.0000000000000657
 • Chan L. (2017). Enlarged pores.
  dermnetnz.org/topics/enlarged-pores
 • How to safely exfoliate at home. (n.d.).
  aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/exfoliation
 • Surjushe, A., Vasani, R., & Saple, D. G. (2008). Aloe vera: a short review. Indian journal of dermatology, 53(4), 163-6.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
 • Flament, F., Francois, G., Qiu, H., Ye, C., Hanaya, T., Batisse, D., Cointereau-Chardon, S., Seixas, M. D., Dal Belo, S. E., … Bazin, R. (2015). Facial skin pores: a multiethnic study. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 8, 85-93. doi:10.2147/CCID.S74401
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4337418/
 • Mandal, M. D., & Mandal, S. (2011, April). Honey: Its medicinal property and antibacterial activity. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, 1(2), 154-160
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.