Natto - lepki japoński pokarm dostarczający probiotyki

Natto to tradycyjna japońska żywność o wielu właściwościach zdrowotnych. Jednym z nich jest jego działanie probiotyczne. Więcej o nim i o tym, jak go jeść, opowiemy tutaj.
Natto - lepki japoński pokarm dostarczający probiotyki
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia, 2022

Natto to japońska żywność o unikalnych właściwościach wytwarzana ze sfermentowanej soi. Ma zapach podobny do amoniaku, konsystencję przypominającą śluz i smak, który lubi tylko 62% Japończyków. Jednak ze względu na to, że jest fermentowana, ma uznane korzyści zdrowotne.

Ta tradycyjna żywność dzieli się na trzy rodzaje:

  1. Hama natto
  2. Itohiki
  3. Daitokuji natto

Hama natto i daitokuji przygotowuje się, dodając pleśń na 24 godziny. W przypadku itohiki dodaje się bakterie i hoduje przez 24 godziny bez dodawania soli.

Jego główną zaletą jest to, że jest probiotykiem. Tutaj przeanalizujemy natto jako żywność funkcjonalną. Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.

Co to jest natto?

Natto to tradycyjna japońska potrawa wytwarzana ze sfermentowanej soi. Nie składa się z byle jakich bakterii. Używany jest Bacillus natto, od którego pochodzi nazwa produktu. Ziarna soi mają niezwykłe właściwości sensoryczne, które sprawiły, że żywność ta jest nieco kontrowersyjna.

Konsystencja jest galaretowata, przypomina szlam lub śluz. Zapach przypomina amoniak i zwykle w restauracjach podawane jest osobno, aby nie przeszkadzać innym gościom.

Chociaż jego smak jest trochę przyjemniejszy niż zapach, mało kto naprawdę go lubi. Jednakże, ponieważ jest uważane za pokarm korzystny zdrowotnie, wiele osób, się na niego decyduje.

100-gramowa porcja natto zapewnia następujące właściwości odżywcze:

  • Kalorie: 211
  • Białko: 19 gramów
  • Tłuszcz: 11 gramów
  • Cukier: 13 gramów
  • Błonnik: 5,4 grama
  • Węglowodany złożone: 4,9 grama
  • Tłuszcze nasycone: 1,6 grama
  • Witamina C: 13 miligramów
  • Żelazo: 8,6 miligrama
  • Potas: 729 miligramów
  • Wapń: 217 miligramów
Nasiona natto
Właściwości organoleptyczne tego dania nie każdemu przypadną do gustu.

Przeczytaj również: Nasiona w diecie – 3 porady

Natto – japoński probiotyk

Przygotowując natto, całe ziarna soi myje się i pozostawia się na noc w gorącej wodzie. Nasiona są następnie gotowane w szybkowarze przez jakieś 20 do 30 minut.

Ugotowane nasiona są przechowywane w temperaturze 45 stopni Celsjusza przed zaszczepieniem probiotycznego szczepu bakteryjnego. Następnie pozostawia się je do fermentacji na 18 do 20 godzin.

W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że Bacillus natto ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, enzymatyczne i immunomodulujące. Ponadto w leczeniu otyłych myszy bakteria była w stanie różnicować florę jelitową badanych osobników.

Ponadto wiele osobników znacznie zmniejszyło masę ciała. Obniżeniu uległy też trójglicerydy i cholesterol całkowity.

Ponadto stwierdzono, że Bacillus działał jako probiotyk, gdy był stosowany w paszy dla świń przez 28 dni. Aby potwierdzić teorię, 90 świń karmiono Bacillus natto przez 35 i 40 dni. Autorzy publikacji podkreślają potencjał antybiotyczny, gdyż obecność Bacillus przeciwdziałała Escherichia coli.

Nie wszystkie jednak badania przeprowadzono wyłącznie na zwierzętach. Nowsze, dotyczyły wpływu spożywania kapsułek natto na ludzką mikroflorę jelitową.

Stwierdzono znaczny wzrost liczby bifidobakterii u badanych osób. Bifidobakterie to mikroorganizmy zamieszkujące florę jelitową i związane z dobrym zdrowiem. Mogą rozkładać żywność i zwalczać mikroorganizmy patogenne.

Inne zalety natto

Ponieważ jest uważane za superżywność, natto ma również inne zalety. Zobaczmy szczegółowo.

Może hamować infekcje wirusowe

W badaniach ustalono, że pacjenci leczeni ekstraktem z natto hamowali rozwój infekcji wirusowych, takich jak ciężki ostry zespół oddechowy wywołany przez koronawirusa (SARS-CoV-2) i bydlęcy herpeswirus 1 (BHV-1). Według autorów osiąga się to poprzez degradację cząstek wirusowych.

Inne badanie wykazało, w jaki sposób enzym nattokinaza jest w stanie zniszczyć białko S koronawirusa. Białko to jest niezbędne do wniknięcia wirusa do komórek. Analiza wykazała, że białko S na powierzchni komórki uległo degradacji po dodaniu nattokinazy do pożywki hodowlanej.

Alternatywa w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych

Badania wykazały, że nattokin, najbardziej aktywny składnik natto, ma działanie fibrynolityczne, przeciwnadciśnieniowe, hipolipidemiczne, przeciwmiażdżycowe, przeciwpłytkowe i neuroprotekcyjne.

Wczesne badania wykazały, że nattokin zwiększa aktywność trombolityczną. Sugeruje się, że jest to spowodowane działaniem przeciwzakrzepowym, przeciwutleniającym i hipolipemizującym. W innym badaniu opisano, w jaki sposób suplementacja nattochiny, 9 razy dziennie, była skuteczna w hamowaniu postępu miażdżycy u pacjentów z blaszkami miażdżycowymi. Leczenie związkiem trwało 26 tygodni.

Przeanalizowano również wpływ nattochiny na nadciśnienie tętnicze. Suplementację stosowano przez 8 tygodni u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi i stwierdzono, że zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi uległo obniżeniu.

Pomiar ciśnienia krwi
Efekt sercowo-naczyniowy żywności nie jest związany z jej właściwościami probiotycznymi. Działa za pośrednictwem innych mechanizmów.

Sposób przygotowania

Do przygotowania natto należy użyć szczepu Bacillus subtilis natto , ponieważ to on odpowiada za wyjątkową i charakterystyczną fermentację produktu. Do tego celu potrzebne są następujące składniki:

  • Woda
  • 500 gramów ziaren soi
  • 1 gram zarodników Bacillus subtillis natto (lub 50 gramów już przygotowanego natto)

Na początek wszystkie instrumenty, które mają być użyte, muszą zostać ugotowane, aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego. Po wykonaniu tej czynności ziarna soi moczy się przez 12 godzin, chociaż wielu zaleca pozostawienie ich na cały dzień.

Następnie należy je gotować przez 15 minut w szybkowarze lub na średnim ogniu przez 6 godzin. Po ugotowaniu odstawia się je z ognia, odsącza i pozostawia do ostygnięcia. Następnie należy je umieścić w ciepłym miejscu, aż osiągną temperaturę około 50 stopni Celsjusza (potrzebny termometr).

Kiedy jest w tej temperaturze, należy dodać bakterie. Jeśli nie masz proszku Bacillus natto , możesz dodać 50 gramów przygotowanego natto. Mieszaj, aby bakterie dobrze zintegrowały się z ugotowaną soją.

Pozostaw do fermentacji w stałej temperaturze 40 stopni Celsjusza przez 24 godziny. Aby osiągnąć idealną fermentację, możesz umieścić go w piekarniku lub w jogurtowniku.

Po fermentacji produkt jest gotowy do spożycia. Chociaż wielu pozwala mu się macerować w lodówce przez 1 do 3 dni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.