Nasiona tamaryndowca: zdrowa przekąska w diecie

Nasiona tamaryndowca są ciekawą opcją do przygotowania w domu. Koniecznie dowiedz się jak przygotować z nich smaczną przekąskę.
Nasiona tamaryndowca: zdrowa przekąska w diecie
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia, 2023

Nasiona tamaryndowca były wykorzystywane na różne sposoby od czasów starożytnych ze względu na ich właściwości odżywcze. Pochodzą z rośliny o naukowej nazwie Tamarindo indica, jednego z nielicznych gatunków roślin strączkowych, z którego wykorzystuje się wszystkie jego części.

Niewiele jednak znamy doniesień na temat zawartych w nim związków bioaktywnych i korzyści zdrowotnych. Dowody sugerują, że są przydatne do regulowania poziomu cholesterolu, obniżania poziomu glukozy we krwi i zwalczania zaparć. Czy znasz inne zastosowania nasion tamaryndowca?

Czym są nasiona tamaryndowca?

Drzewo tamaryndowca jest uważane za rodzime dla Indii i należy do rodziny bobowatych, czyli roślin strączkowych. Najczęściej używaną częścią w gastronomii jest owoc, który znajduje się w skorupce zwanej strąkiem. Jego brązowy miąższ ma słodko-kwaśny smak i obejmuje kilka nasion.

Te ostatnie stanowią 33% całego owocu. Mają bardzo twardą skorupę pokrywającą białe bielmo, które jest miękką, jadalną częścią. Są uważane za produkt uboczny o kilku korzyściach zdrowotnych. Stanowią też bogate źródło przeciwutleniaczy, witamin, minerałów i białka.

Nasiona tamaryndowca.
Nasiona tamaryndowca są cenione ze względu na swój profil odżywczy i związki bioaktywne.

Przeczytaj również: Nasiona w diecie – 3 porady

Skład nasion tamaryndowca

Nasiona tamaryndowca zawierają mieszankę składników odżywczych i związków bioaktywnych, dzięki czemu są zdrowym dodatkiem do diety. Zobaczmy, jakie są ich główne składniki.

Pektyny

Zawierają rodzaj węglowodanów zwany „pektynami”. Jest to forma rozpuszczalnego błonnika, który po zmieszaniu z wodą działa jak środek zagęszczający i tworzy galaretowatą substancję.

Białko i błonnik

El-Siddig i inni eksperci ujawniają, że nasiona tamaryndowca zawierają 23 gramy białka na 100 gramów. Zatem spożywane jako przekąska pomagają pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten makroskładnik odżywczy u dorosłych.

Z drugiej strony błonnik stanowi 20% i jest skoncentrowany głównie w zewnętrznej części nasion. Te wysokie wartości przyczyniają się do zdrowia przewodu pokarmowego.

Profil aminokwasowy

Białka tych nasion zawierają dobrą równowagę aminokwasów. Profesor El-Siddig informuje, że spośród 8 niezbędnych aminokwasów 3 z nich pokrywają ponad 100% zapotrzebowania.

Jednak cztery inne są bardzo bliskie temu, co jest wymagane. Tylko tryptofan, podobnie jak w przypadku innych nasion, pokrywa tylko 25%.

Tłuszcze

Zawartość tłuszczów waha się od 3 do 11%. Ponad połowa jest typu wielonienasyconego. W ich obrębie głównym typem jest kwas tłuszczowy linolowy, który jest niezbędny do odżywiania. Ponadto, gdy są zrównoważone kwasami omega-3, korzystnie wpływają na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Minerały

Ajayi i Joseph, którzy badali nasiona tamaryndowca, uważają je za dobre źródło kilku pierwiastków mineralnych. Wśród nich są potas i miedź, które występują w najwyższym stężeniu.

Na uwagę zasługuje również wapń, którego wartości są równie wysokie jak w zbożach. Inne ważne minerały w tych nasionach to magnez, fosfor i cynk.

Związki bioaktywne

Nasiona tamaryndowca mają wysokie wartości związków fenolowych, które wykazują wysoką aktywność przeciwutleniającą, takich jak epikatechina i dihydroksyacetofenon.

Jego ekstrakt wykazuje silną zdolność do zmniejszania peroksydacji lipidów in vitro . Te fenole chronią linolowy kwas tłuszczowy. Z kolei wykazują wyższą aktywność przeciwutleniającą w porównaniu z witaminą C i innymi syntetycznymi dodatkami.

Dr Siddhuraju wyjaśnia, że obecność tych przeciwutleniaczy jest korzystna dla zdrowia, ponieważ są w stanie zapobiegać uszkodzeniom oksydacyjnym na poziomie komórkowym. Fenole zwalczają wolne rodniki, które są związane z niektórymi zaburzeniami, takimi jak miażdżyca tętnic i przedwczesne starzenie się. Mogą nawet zapobiegać rakowi.

Czynniki antyżywieniowe

Nic dziwnego, że nasiona tamaryndowca zawierają duże ilości tak zwanych czynników antyodżywczych (ANF), które występują w innych roślinach strączkowych i zbożach.

Należą do nich garbniki, które nadają nasionom cierpki i gorzki smak (gdy są spożywane na surowo). Są one bardziej skoncentrowane w brązowej powłoce zewnętrznej, ale część jadalna nadal je zawiera. Dlatego zaleca się gotowanie lub pieczenie, aby pozbyć się części garbników.

Innym czynnikiem antyodżywczym jest kwas fitynowy, który może zatrzymywać niektóre minerały i zapobiegać ich wchłanianiu. Na szczęście można go usunąć przez namaczanie i gotowanie. Lektyny i inhibitory trypsyny są znanymi HAB, ponieważ wiążą się z białkami, w tym również z tymi, które biorą udział w trawieniu.

Nasiona tamaryndowca – korzyści

Obecność związków bioaktywnych i składników odżywczych nadaje mu cechy korzystnego dla zdrowia produktu spożywczego. Oto jego możliwe skutki.

Pomaga regulować procesy metaboliczne

Badania sugerują, że nasiona tamaryndowca mogą regulować pewne procesy metaboliczne u zwierząt. Test spowodował obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Grupę szczurów karmiono nasionami tamaryndowca przez 1 miesiąc.

Pomimo tych odkryć potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić wpływ na ludzi.

Działanie przeciwwirusowe

Badanie przeprowadzone w Indiach wykazało, że nasiona tamaryndowca mają właściwości przeciwwirusowe. W szczególności zaobserwowano, że czynnik antyodżywczy lektyna powoduje, że wirusy tracą 64% swojej skuteczności. Ponadto zmniejsza poziom wirusowego RNA w komórkach o 45%.

Inne badanie potwierdziło potencjał przeciwwirusowy tych nasion w leczeniu Covid-19 u otyłych pacjentów. Według autorów stwierdzono, że inhibitor trypsyny w tamaryndowcu może zmniejszać niektóre markery stanu zapalnego. Podobnie może anulować aktywność neutrofili, charakterystyczną dla zmian w płucach wywoływanych przez wirusa.

Wspomaga układ pokarmowy

Obecność rozpuszczalnego błonnika w nasionach tamaryndowca sprzyja procesowi trawienia, łagodzi zaparcia i zapobiega powstawaniu wzdęć charakterystycznych dla innych roślin strączkowych. Ten składnik odżywczy jest również w stanie obniżyć poziom cholesterolu i spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia.

Może być stosowany jako odżywka białkowa

Wysoka zawartość białka w tych nasionach może być stosowana jako suplement diety. Dobrym sposobem na to jest wykorzystanie nasion jako przekąski.

Jak przygotować nasiona tamaryndowca

Być może zastanawiasz się, jak przygotować nasiona tamaryndowca, jeśli mają tak twardą powłokę. Nie martw się! Wszystko wyjaśnimy.

1. Prażone

Nasiona tamaryndowca umieść na patelni i poddawaj prażeniu na średnim ogniu. Ciągle mieszając, podgrzewaj od 8 do 10 minut. Następnie zdejmij je z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Po obraniu ze skórki są gotowe do jedzenia.

Inną opcją jest gotowanie ich, aby były trochę bardziej miękkie. Mogą zastąpić orzechy jako przekąskę, z tą zaletą, że zawierają mniej kalorii.

Nasiona tamaryndowca w misce
Nasiona tamaryndowca można spożywać prażone lub w postaci mąki. Nie zawierają glutenu, więc są odpowiednie dla osób z celiakią.

2. W postaci mąki

Po usunięciu powłoki możesz umieścić je w piekarniku, aby wyschły w temperaturze około 120 stopni Celsjusza. Mieszaj od czasu do czasu, żeby się nie przypaliły.

Po około 45 minutach wyjmij je, pozwól im ostygnąć i umieść w blenderze, aby przygotować mąkę. Jeśli po wyjęciu z piekarnika widzisz, że są jeszcze mokre, susz je przez kilka dodatkowych minut.

Mąkę z tamaryndowca można dodawać do mąki pszennej, mąki kukurydzianej lub dowolnej innej mąki, aby dostarczyć więcej białka i składników mineralnych. Warto wiedzieć, że jest ona idealna dla osób cierpiących na nietolerancję lub nadwrażliwość na gluten, ponieważ go nie zawiera.

Nasiona tamatryndowca – ile jeść?

Wysoka zawartość błonnika i białka w tych nasionach sprzyja uczuciu sytości. Jedna 28 gramów zapewnia aż 7 gramów białka, źródła niezbędnych aminokwasów. Poza tym zawiera około 6 gramów rozpuszczalnego błonnika, który pomoże Ci zachować zdrowie. Możesz podwoić to spożycie, spożywając 2 takie porcje dziennie.

Nasiona tamaryndowca to doskonała przekąska, którą możesz włączyć do swojej diety. Jeśli jednak cierpisz na jakiekolwiek przewlekłe patologie, nie zapomnij skonsultować się z dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej ilości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.