Nasiona moringi - czy wspomagają proces odchudzania?

Jeśli chcesz schudnąć, dobrym pomysłem może być wprowadzenie nasion moringi do diety. Dowiedz się, czym one są i jak je spożywać.
Nasiona moringi - czy wspomagają proces odchudzania?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Nasiona moringi stały się popularne ze względu na ich rzekomy efekt odchudzający. Powiemy Ci, czy naprawdę sensowne jest regularne włączanie ich do diety w tym celu. Mówimy o produkcie, który ma wiele niezbędnych składników odżywczych i przeciwutleniaczy.

Ale zanim zaczniemy, musimy podkreślić, że próba utraty wagi zależy od wielu czynników jako całości. Nie wystarczy tylko włączyć do diety określony produkt, na przykład taki, jak nasiona moringi. Konieczna jest również ogólna poprawa nawyków życiowych.

Nasiona moringi – czy pomagają schudnąć?

Między innymi nasiona moringi mogą zmniejszyć odkładanie się tłuszczu w organizmie i normalizować poziom glukozy we krwi. Jest to ważne, aby promować utlenianie lipidów jako główne źródło energii, zapobiegając insulinooporności. Jednak istniejące dowody są bardzo skąpe.

Według badań opublikowanych w International Journal of Molecular Sciences nasiona moringi mogą być przydatne w kontrolowaniu zapalenia wewnętrznego, co miałoby wpływ na kilka parametrów fizjologicznych. W środowiskach zapalnych cukrzyca typu 2 jest bardziej podatna na rozwój, co utrudnia utratę wagi.

Jednak większość prowadzonych badań ma charakter obserwacyjny lub niskiej jakości metodologicznej. Służy to do ustalania hipotez, ale nie do ich potwierdzania. W końcu wszystko, na czym opierają się, to profil kwasów tłuszczowych nasion, który w zasadzie jest całkiem odpowiedni. Są to tłuszcze trans z przewagą tłuszczów nienasyconych.

Sproszkowane nasiona moringi.
Oprócz nasion stosuje się również liście rośliny; produkowane są również olejki eteryczne.

Jak wziąć nasiona moringi, aby schudnąć?

Pomimo braku solidnych dowodów, jeśli chcesz włączyć do swojej diety nasiona moringi, aby schudnąć, wyjaśnimy, jak najlepiej to zrobić. Najlepiej używać naparów z suszonych liści i nasion, ale nie przesadzaj z użytymi ilościami. Celem jest przygotowanie naparu, który można później wypić. Pomoże to poprawić stan nawodnienia i wywołać uczucie sytości.

Aby go przygotować, po prostu umieść 150 gramów liści, kwiatów i nasion moringi we wrzącej wodzie. Po kilku minutach zmniejsz ogień, a następnie pozostaw mieszaninę. Można go spożywać w takim stanie, w jakim jest, po obniżeniu temperatury lub można dodać sztuczny słodzik, aby poprawić ostateczny smak bez dodawania kalorii.

Istnieje również możliwość przygotowania różnych sałatek i zup z liści rośliny. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na dodanie nasion do preparatów, pamiętaj, że mogą one wywoływać efekt przeczyszczający, dlatego należy stopniowo zwiększać spożytą ilość.

Kofeina: naturalna opcja na odchudzanie

Jak wspomnieliśmy, moringa ma ograniczone dowody na utratę wagi, ale inne substancje wykazały dużą skuteczność. Jednym z przykładów może być kofeina. Pierwiastek ten modyfikuje wykorzystanie substratów energetycznych, zwiększając mobilizację i utlenianie tłuszczów.

Dzięki temu więcej lipidów zostanie zużytych w każdej aktywności (również w kontekście wysiłku fizycznego). Jeśli suplementacja lub konsumpcja kofeiny jest połączona z hipokalorycznym wzorcem i odpowiednim nocnym odpoczynkiem, prawdopodobnie uda się osiągnąć sukces.

Jednak w przypadku braku dobrych wyników ważne będzie skonsultowanie się ze specjalistą, aby ustalić, czy istnieje jakakolwiek patologia, która ogranicza postęp.

Filiżanka kawy
Stosowanie kofeiny w celu schudnięcia może być naturalną i dostępną opcją odchudzania.

Używać czy nie używać nasion moringi, aby schudnąć?

Nasiona moringi mogą być przydatne do utraty wagi. Oczywiste jest, że potrzebne są dalsze badania w tym zakresie, ale jego działanie przeciwzapalne jest obiecujące.

Zawierają również szereg związków przeciwutleniających, które pomogłyby zneutralizować powstawanie wolnych rodników, co jest niezbędne w zapobieganiu rozwojowi złożonych problemów, takich jak cukrzyca typu 2. Z kolei są źródłem witamin A, B i C.

Na koniec musimy wspomnieć, że utrata masy ciała nie jest liniowa, z nasionami moringi lub bez nich. Możliwe są wzloty i upadki lub okresy, w których traci się mniej kilogramów. Wszystko będzie zależeć od punktu wyjścia, indywidualnych czynników i rutyny, którą zastosujesz. W każdym razie, aby poprawić swoje zdrowie, należy być konsekwentnym i utrzymywać zdrowe nawyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Villarreal Gómez, Alejandro, & Ortega Angulo, Keila Johana. (2014). Revisión de las características y usos de la planta Moringa oleífera. Investigación y Desarrollo , 22 (2), 309-330. Recuperado el 07 de agosto de 2022, de http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0121-32612014000200007&lng=en&tlng=es.
  • Leone, A., Spada, A., Battezzati, A., Schiraldi, A., Aristil, J., & Bertoli, S. (2016). Moringa oleifera Seeds and Oil: Characteristics and Uses for Human Health. International journal of molecular sciences17(12), 2141. https://doi.org/10.3390/ijms17122141

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.