Podwyższenie poziomu cholesterolu HDL - objawy i wskazówki

Nieodpowiedni poziom cholesterolu HDL może wpływać na zdrowie naszego organizmu. Dowiedz się, jak zwiększyć jego wartości we krwi.
Podwyższenie poziomu cholesterolu HDL - objawy i wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2022

Cholesterol to rodzaj tłuszczu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najbardziej znane formy to HDL lub dobry cholesterol i LDL znany jako cholesterol zły. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby podnieść poziom cholesterolu HDL.

Według badań niski poziom cholesterolu HDL i wysoki poziom cholesterolu LDL są uważane za ważny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego dla miażdżycy. W związku z tym konieczne jest zapewnienie odpowiedniej równowagi tych tłuszczów we krwi.

Organizm ludzki wykorzystuje cholesterol jako źródło do produkcji różnych hormonów, witamin i substancji biorących udział w trawieniu. Jest transportowany we krwi przez grupę białek zwaną lipoproteinami. Lipoproteina o dużej gęstości (HDL) jest odpowiedzialna za zbieranie cholesterolu we krwi i zawracanie go do wątroby w celu eliminacji.

Funkcje cholesterolu HDL w organizmie człowieka

HDL to grupa lipoprotein odpowiedzialnych za usuwanie substancji tłuszczowych lub nadmiaru lipidów znajdujących się w naczyniach krwionośnych. W tym sensie działają jako chemiczny środek transportowy, który zapobiega gromadzeniu się tłuszczu w krążeniu i tkankach obwodowych.

Po załadowaniu lipidami HDL trafi do wątroby, gdzie odłoży nadmiar cholesterolu. Enzymy wątrobowe będą następnie go metabolizować i wykorzystywać do tworzenia nowych substancji. Badania potwierdzają, że cholesterol pozyskiwany przez wątrobę z HDL jest preferencyjnie wykorzystywany do produkcji żółci.

Z drugiej strony te lipoproteiny o dużej gęstości mają właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwzakrzepowe i przeciwutleniające. Są również aktywnie zaangażowani w produkcję i uwalnianie hormonów steroidowych, takich jak testosteron i estrogeny, a także w syntezę witaminy D i metabolizm wapnia.

Cholesterol HDL jest uważany za czynnik ochronny przed kilkoma chorobami, takimi jak zawał mięśnia sercowego, dusznica bolesna i udary mózgu. Niektóre badania twierdzą, że osoby z niskim poziomem HDL są do 8 razy bardziej narażone na patologię sercowo-naczyniową.

Zawał serca z powodu niskiego poziomu cholesterolu.
HDL działa jako ochraniacz sercowo-naczyniowy. Jego zadanie oczyszczania tętnic przyczynia się do dobrego krążenia.

Skąd wiesz, czy cholesterol HDL jest niski?

Ogólnie rzecz biorąc, badania krwi mogą określić poziom całkowitego krążącego cholesterolu. Test ten nosi nazwę profilu lipidowego i jest przydatny w ocenie poziomów HDL, LDL, VLDL i trójglicerydów.

Zaleca się wykonywanie tego testu co 5 lat u młodych dorosłych i co 1 do 2 lat u mężczyzn powyżej 45 roku życia i u kobiet powyżej 55 roku życia. Wyniki są zwykle wyrażane w miligramach cholesterolu na decylitr (mg/dl). W przypadku cholesterolu HDL zwykle korzystniejsze są wyższe stężenia.

Pożądana wartość HDL u mężczyzn i kobiet wynosi 60 mg/dl lub więcej. Czynnikiem ryzyka są natomiast stężenia poniżej 40 mg/dl u mężczyzn lub 50 mg/dl u kobiet. Badania protokołów międzynarodowych wskazują, że poziom cholesterolu HDL poniżej 40 mg/dl znacznie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej serca. Ponadto szacuje się, że niski poziom HDL jest najczęstszą dyslipidemią w Europie.

Objawy towarzyszące

W większości przypadków niski poziom cholesterolu HDL nie powoduje żadnych wyraźnych objawów. Jednak utrzymująca się w czasie nierównowaga lipidowa może generować kilka długotrwałych objawów.

Niektóre objawy i oznaki najbardziej związane z tym stanem są następujące:

  • Obrzęk dłoni i stóp
  • Gazy i dyskomfort w jamie brzusznej
  • Nadwaga lub otyłość
  • Niewyjaśnione zmęczenie
  • Bóle głowy
  • Rozmazany obraz
  • Kołatanie serca
  • Wyczerpanie
  • Suchość w ustach

W ciężkich przypadkach niektóre osoby mogą odczuwać silny ból w klatce piersiowej jako objaw zawału serca, a nawet utraty przytomności. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast szukać profesjonalnej pomocy.

Przyczyny niskiego poziomu HDL

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować niski poziom cholesterolu HDL. Większość z nich jest związana ze stylem życia i nawykami każdej osoby, wśród których szkodliwe uważamy:

  • Otyłość
  • Siedzący tryb życia
  • Palenie
  • Przewlekłe spożywanie alkoholu
  • Żywność bogata w tłuszcze trans, cukry i przetworzoną żywność

Podobnie zespół metaboliczny i cukrzyca są częstymi przyczynami niskiego i wysokiego LDL. Nadmierne stosowanie kortykosteroidów wiąże się również z redystrybucją tkanki tłuszczowej, której towarzyszy brak równowagi cholesterolu i trójglicerydów.

Wskazówki, jak podnieść poziom cholesterolu HDL

Większość przyczyn tej dyslipidemii związana jest ze stylem życia. Z tego powodu możliwe jest zwiększenie poziomu cholesterolu HDL we krwi przy pewnych zmianach w naszej diecie i nawykach.

1. Zdrowa i zbilansowana dieta

Dieta to kolejny element kontrolowania poziomu cholesterolu. Niektóre pokarmy mogą podnieść HDL, podczas gdy inne go obniżają.

Wskazane jest spożywanie dobrych tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych, aby uzupełnić rezerwy HDL w organizmie. W tym celu wskazane jest zwiększenie spożycia następujących produktów:

  • Ryby tłuste, takie jak łosoś, sardynki, tuńczyk, ostrobok i makrela.
  • Orzechy, takie jak migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe i orzeszki ziemne.
  • Warzywa, takie jak awokado i oliwki.
  • Nasiona, takie jak chia, słonecznik, dynia i siemię lniane.
  • Oliwa z oliwek.

Tłuszcze nasycone i tłuszcze trans znacznie zmieniają stężenie HDL we krwi. Powinniśmy zatem ograniczyć lub wyeliminować spożycie następujących pokarmów:

  • Smażone jedzenie
  • Kiełbasy i przetwory mięsne
  • Słodkie napoje gazowane
  • Margaryna i olej kokosowy
  • Beztłuszczowe produkty mleczne

2. Utrzymuj wagę pod kontrolą

Otyłość i obecność tłuszczu w talii są związane z wyższym poziomem LDL. W tym sensie utrata wagi i utrzymywanie jej blisko ideału ma fundamentalne znaczenie dla podniesienia poziomu cholesterolu HDL i uniknięcia pojawienia się wielu chorób związanych z tym stanem.

3. Ćwiczenia

Regularna aktywność fizyczna to świetna opcja na podniesienie poziomu dobrego cholesterolu. Ćwiczenia fizyczne połączone ze zbilansowaną dietą to idealna formuła do osiągnięcia tego celu. W tym celu profesjonaliści zalecają ćwiczenie od 30 do 40 minut lekkich lub umiarkowanych ćwiczeń aerobowych 3-4 razy w tygodniu. Tak jest w przypadku chodzenia, biegania czy jazdy na rowerze.

4. Rzuć palenie

Regularne palenie tytoniu obniża poziom cholesterolu HDL oraz zwiększa stężenie LDL i trójglicerydów. Zwłaszcza u kobiet. Ponadto efekt ten osiąga również pasywna ekspozycja. Z tego powodu warto rzucić nałóg, rezygnując z niego stopniowo.

5. Ogranicz spożycie alkoholu

Wiadomo, że umiarkowane spożycie alkoholu może być korzystne w zwiększaniu HDL. Ten wzorzec spożycia odpowiada 2 kieliszkom wina dziennie u mężczyzn poniżej 65 roku życia i 1 kieliszkowi dziennie u mężczyzn powyżej 65 roku życia lub kobiet w każdym wieku.

Jednak długotrwałe, ciągłe i nadmierne spożywanie alkoholu sprzyja dysfunkcji wątroby i zatrzymywaniu tłuszczu. Dlatego wskazane jest utrzymanie umiarkowanego spożycia.

Kieliszek wina.
Spożywanie alkoholu ma granice, które można uznać za margines bezpieczeństwa. Jeśli zostaną przekroczone, przestaje on przynosić korzyści.

Wpływ leków na poziom cholesterolu HDL

Obecnie istnieją leki stosowane w medycznej kontroli stężeń HDL. Najbardziej znanymi są niacyna i fibraty, takie jak cyprofibrat i gemfibrozil.

Mogą one podnieść stężenie cholesterolu HDL nawet o 30%. Ponadto stosuje się również niektóre statyny, takie jak simwastatyna i rosuwastatyna. Jednak leki te nie zmniejszają ryzyka zawału serca u osób z przewlekłą dyslipidemią.

Z drugiej strony należy wiedzieć, że niektóre leki są w stanie obniżyć poziom dobrego cholesterolu jako efekt niepożądany:

  • Beta-blokery
  • Sterydy anaboliczne
  • Progestyny w środkach antykoncepcyjnych
  • Benzodiazepiny

Kluczowy czynnik w profilaktyce chorób układu krążenia

Cholesterol HDL jest formą cholesterolu, która ułatwia eliminację nadmiaru tłuszczu we krwi. W ten sposób jest w stanie zapobiegać powstawaniu blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. W konsekwencji zmniejsza częstość występowania chorób układu krążenia.

Spadek poziomu HDL może pozostać niezauważony przez kilka lat, dlatego niezbędne są regularne badania krwi. Na szczęście zmiany w diecie i stylu życia znacznie przyczyniają się do zachowania równowagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ferrer Civeira M, Salor Moral D, Recarte García-Andrade C, Millán Núñez-Cortés J. Colesterol HDL bajo: un factor lipídico asociado a índice tobillo brazo (ITB) patológico. Clínica e Investigación en Arteriosclerosis. 2011;23(4):155-159.
  • Attilio R. Actualización en el manejo del colesterol hdl bajo. Revista Médica Clínica Las Condes. 2012;23(6):689-692.
  • Aguilar C, Melgarejo M. Análisis de la composición y de la función de las HDL, ¿un estudio para el clínico del futuro?. Revista de Endocrinología y Nutrición. 2011; 19 (3): 113-122.
  • Schade DS, Shey L, Eaton RP. Cholesterol Review: A Metabolically Important Molecule. Endocr Pract. 2020 Dec;26(12):1514-1523.
  • Cortes VA, Busso D, Maiz A, Arteaga A, Nervi F, Rigotti A. Physiological and pathological implications of cholesterol. Front Biosci (Landmark Ed). 2014 Jan 1;19(3):416-28.
  • Alvirde-García U. Dislipidemias e hipertensión arterial [Dyslipidemia and hypertension]. Gac Med Mex. 2016 Sep;152 Suppl 1:56-62.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.