Czy to prawda, że otyłość skraca długość życia?

Otyłość zmniejsza średnią długość życia ludzi, ponieważ stan ten zwiększa ryzyko zachorowania na poważne choroby, takie jak rak.
Czy to prawda, że otyłość skraca długość życia?

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2022

Różne badania wykazały, że otyłość skraca oczekiwaną długość życia. Te dane wzbudzają niepokój, jeśli weźmiesz pod uwagę, że w ostatnich latach liczba osób otyłych lub z nadwagą na świecie znacznie wzrosła.

Naukowcy wiedzą również, że otyłość może powodować choroby układu krążenia, cukrzycę i raka. OECD – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – szacuje, że do roku 2050 może nastąpić aż 95 milionów przedwczesnych zgonów z powodu nadmiernej masy ciała.

Według szacunków tej organizacji Meksyk jest krajem, który z powodu otyłości odczuje najpoważniejsze skrócenie średniej długości życia. Za nimi w kolejności są Rosja, Polska, Stany Zjednoczone, Japonia i Indie. Dziś co czwarta osoba jest otyła.

Otyłość skraca oczekiwaną długość życia

Otyła kobieta pracująca przy biurku.

Obecnie otyłość oceniono jako globalna epidemię, która nie przestaje rosnąć. Naukowcy uważają, że na tę chorobę cierpi około już 1,9 miliarda dorosłych na świecie. Ponadto cierpi na nią około 340 milionów dzieci i nastolatków.

Sama otyłość staje się również czynnikiem ryzyka zarażenia się innymi chorobami. Wśród nich możemy wyróżnić te, które ściśle się z nią wiążą:

  • Cukrzyca typu 2: Obecnie 8 na 10 osób z cukrzycą ma również nadwagę lub otyłość.
  • Nadciśnienie: to powszechna choroba u osób z nadwagą.
  • Choroba serca: obejmuje różne choroby serca, z których kilka wiąże się z ryzykiem śmierci.
  • Udar: nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka, a jak wiadomo dotyka głównie ludzi z nadwagą
  • Bezdech senny: zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób serca.
  • Zespół metaboliczny: obejmuje zespół schorzeń, które zwiększają ryzyko chorób serca, cukrzycy i udarów.
  • Stłuszczenie wątroby: Zwiększa ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby, marskości lub niewydolności wątroby.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów: duża waga wywiera nacisk na stawy i chrząstki.
  • Problemy z woreczkiem żółciowym: istnieje zwiększone ryzyko rozwoju kamieni żółciowych i zapalenia pęcherzyka żółciowego.
  • Choroba nerek: Otyłość nie tylko sprzyja chorobie nerek ale także ją przyspiesza.
  • Problemy w czasie ciąży: Otyłe matki są bardziej narażone na komplikacje w czasie ciąży.
  • Rak: Niektóre rodzaje raka są związane z nadwagą i otyłością.

Co ujawniają badania

Badanie opublikowane w 2013 roku w magazynie FMC wykazało wyniki 40-letniej obserwacji 3456 osób z otyłością, z których 1550 stanowili mężczyźni, a 1907 kobiety. Wszyscy rozpoczęli badanie w wieku od 30 do 49 lat.

Badania wykazały, że otyłość skraca oczekiwaną długość życia. Wskazuje, że mężczyźni tracą około 5,3 roku życia, a kobiety około 7,1 roku. Jeśli ci ludzie również palili, to okres ten osiąga 6,7 lat u mężczyzn i 7,2 lat u kobiet.

W innym badaniu przeprowadzonym przez amerykański Narodowy Instytut Raka (NCI), opublikowanym w 2014 roku w czasopiśmie PLOS Medicine, stwierdzono natomiast, że osoby z nadwagą powyżej 100 funtów żyją od 6,5 do 13,7 lat krócej niż osoby o normalnej wadze.

Raport OECD

Lekarz mierzący kobiecą talię.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – OECD – przedstawiła w 2019 r. raport, zgodnie z którym sam fakt nadwagi skraca średnią długość życia o około trzy do czterech lat. W tym przypadku mówimy jednak tylko o osobach z nadwagą, a nie o otyłych.

W raporcie zauważono również, że trzy na pięć osób otyłych mieszka w krajach bogatych. Wśród nich są Stany Zjednoczone, gdzie około 40% dorosłych i 20% dzieci ma nadmierną masę ciała. Podobnie, w Wielkiej Brytanii trzy na pięć osób ma nadwagę.

Ponadto OECD zwraca uwagę na fakt, że 50% ludzi na świecie stosuje niezdrową dietę. Dwie na pięć osób je za mało owoców i warzyw. Oprócz tego co trzecia osoba nie wykonuje wystarczającej aktywności fizycznej.

Organizacja ta ostrzegła, że jeśli ta sytuacja się nie zmieni, w ciągu najbliższych 30 lat 60% nowych przypadków cukrzycy będzie wynikało z otyłości. Nadmierna waga spowoduje również 18% chorób układu krążenia, 11% demencji i 8% różnych rodzajów raka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Orozco, P. (2013, abril 3). El sobrepeso y la obesidad reducen la esperanza de vida. Recuperado 22 de abril de 2020, de https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1134207203759556
  • Kitahara, C. M., Flint, A. J., Berrington de Gonzalez, A., Bernstein, L., Brotzman, M., MacInnis, R. J., Moore, S. C., Robien, K., Rosenberg, P. S., Singh, P. N., Weiderpass, E., Adami, H. O., Anton-Culver, H., Ballard-Barbash, R., Buring, J. E., Freedman, D. M., Fraser, G. E., Beane Freeman, L. E., Gapstur, S. M., Gaziano, J. M., … Hartge, P. (2014). Association between class III obesity (BMI of 40-59 kg/m2) and mortality: a pooled analysis of 20 prospective studies. PLoS medicine, 11(7), e1001673. https://doi.org/10.1371/journal.pmed.1001673
  • Moreno, G. M. (2012). Definición y clasificación de la obesidad. Revista Médica Clínica Las Condes, 23(2), 124-128.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.