Otyłość w ciąży i trudności z nią związane

Otyłość w ciąży może prowadzić do późniejszych problemów zdrowotnych u dziecka, a także zwiększać ryzyko powikłań podczas samej ciąży. Odkryj jej szkodliwe skutki i dowiedz się, jak jej uniknąć.
Otyłość w ciąży i trudności z nią związane
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Otyłość w ciąży występuje bardzo powszechnie, podobnie otyłość w populacji ogólnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to problem, który dotyka prawie 302 miliony osób na całym świecie.

Dlatego wiele kobiet wchodzi w ciążę z wagą ciała większą niż pożądana. W konsekwencji, otyłość w ciąży wpływa niekorzystnie nie tylko na stan zdrowia matki, ale może również powodować komplikacje u dziecka i zakłócać jego rozwój. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Jakiego typu nadwagę uważa się za otyłość w ciąży?

Otyłość w ciąży, jak w każdym innym momencie życia kobiety, definiuje się jako nadmiar tkanki tłuszczowej. Generalnie, aby sklasyfikować problemy nadwagi i otyłości, oblicza się wskaźnik masy ciała (BMI).

Wskaźnik masy ciała oblicza się, dzieląc wagę przez wzrost podniesiony do kwadratu. Jeśli chodzi o interpretacje wskaźnika, gdy BMI danej osoby przewyższa 30, należy już mówić o otyłości. Na podstawie tych danych wyróżnia się również różne stopnie otyłości:

  • Otyłość klasy I: gdy BMI wynosi od 30 do 34,9.
  • Klasa II: gdy wskaźnik masy ciała wynosi od 35 do 39,9.
  • Ekstremalna otyłość lub klasa III: wartość wskaźnika przekracza 40.

Ważne jest, aby wiedzieć, że ten parametr jest w rzeczywistości miarą przybliżoną. W niektórych przypadkach, na przykład u osób z dużą masą mięśniową, BMI może być wysokie, nawet jeśli nie oznacza to nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Dlatego należy go traktować wyłącznie jako wskazówkę.

Problem w tym, że otyłość ma ogromny wpływ na wszystkie obszary zdrowia. Zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe, a także upośledza płodność.

Według badań opublikowanych w Peruwiańskim Przeglądzie Ginekologii i Położnictwa, stan ten powoduje zmiany hormonalne, które ostatecznie zmniejszają płodność kobiet. W rzeczywistości nie tylko zakłóca zdolność do poczęcia metodami naturalnymi, ale może nawet zmniejszać skuteczność sztucznych technik, takich jak zapłodnienie in vitro.

Ciężarna jedząca słodyczne
Sposób odżywiania stosowany przed i podczas ciąży to kluczowy element otyłości w ciąży.

Jak otyłość może wpływać na ciążę?

Otyłość w ciąży jest czynnikiem ryzyka zarówno dla matki, jak i dla płodu. Jeśli chodzi o przebieg ciąży, zaobserwowano, że stan ten znacznie zwiększa możliwość powikłań.

Po pierwsze, jak wyjaśnia Klinika Mayo, zwiększa się ryzyko poronienia. Obejmuje ono śmierć dziecka w macicy w ciągu pierwszych 20 tygodni ciąży. Podobnie, otyłość w ciąży wiąże się z nawracającymi poronieniami i urodzeniem martwego dziecka.

W przypadku porodu otyłość w ciąży powoduje częstszą konieczność cięcia cesarskiego. To z kolei oznacza wolniejszy powrót do zdrowia po porodzie i możliwe infekcje ran.

Stan przedrzucawkowy to natomiast jedno z najpoważniejszych powikłań ciąży, które ma silny związek z otyłością. Zwiększa ciśnienie krwi matki i może uszkodzić łożysko, utrudniając przepływ krwi do płodu.

Możesz Cię zainteresować również ten temat: Ciąża molarna (trzonowa) – podstawowe informacje na temat tej choroby

Otyłość w ciąży i jej zagrożenia dla zdrowia matki

Dla kobiet w ciąży otyłość stanowi bardzo duże zagrożenie dla ich zdrowia. Według opracowania Dorica otyłość zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego. Na przykład wiąże się z miażdżycą tętnic i chorobą wieńcową serca.

Podobnie podnosi ciśnienie krwi i ryzyko cukrzycy ciążowej. To zaburzenie polega na wzroście wartości glukozy we krwi matki w czasie ciąży. Może doprowadzić do tego, że płód będzie większy niż normalnie (stan zwany makrosomią) i pojawią się problemy związane z hipoglikemią po urodzeniu.

Przeczytaj również te ciekawe informacje: Ciąża po 40. roku życia – jakie wiąże się z nią ryzyko?

Ryzyko otyłości w ciąży dla nienarodzonego dziecka

Otyłość w ciąży, jak wskazaliśmy w poprzedniej części, może spowodować, że dziecko będzie większe niż normalnie. To nie tylko komplikuje poród, ale także zwiększa podatność dziecka na otyłość dziecięcą i cukrzycę w jego całym życie.

Badania przeprowadzone przez National Institute of Child Health wykazały, że otyłość w ciąży może prowadzić do wad cewy nerwowej u dziecka. Cewa nerwowa to struktura, dzięki której powstaje mózg i rdzeń kręgowy. Z drugiej strony, otyłość w ciąży jest również związana z zakłóceniami pracy serca i urazami podczas porodu.

Ile powinna przybierać na wadze kobieta podczas ciąży?

Prawda jest taka, że ​​waga w ciąży zwykle wzrasta i tak powinno być. Lekarze szacują, ile powinien wynosić ten wzrost w zdrowych granicach w zależności od wyjściowej sytuacji matki. Oznacza to, że jeszcze przed zajściem w ciążę określa się ile kilogramów może przybrać kobieta, w zależności od jej BMI.

W przypadku, gdy kobieta już jest otyła, a kobieta spodziewa się jednego dziecka (ciąża pojedyncza), zwykle wskazuje się, że przyrost masy ciała nie powinien przekroczyć 9 kilogramów. Jeśli mamy do czynienia z ciążą mnogą, kobieta może przybrać od 11 do 19 kilogramów.

Dopuszcza się taki wzrost, ponieważ próba utraty wagi na tym etapie może wywołać niepokój u matki. Wiąże się również z ryzykiem przedwczesnego porodu lub może spowodować, że masa dziecka przy porodzie będzie mniejsza niż zalecana. Jednak każdy przypadek musi zostać szczegółowo przeanalizowany przez specjalistę.

Badanie ciśnienia krwi
Ciśnienie krwi może wzrosnąć u otyłych matek, a także może się rozwinąć stan przedrzucawkowy.

Wskazówki dotyczące zdrowej ciąży

Aby ciąża przebiegała zdrowo, najlepiej zacząć od jej zaplanowania. W ten sposób można przyjąć specjalne nawyki związane ze stylem życia. Na przykład możesz spróbować schudnąć, aby zmniejszyć szkodliwy wpływ otyłości na ciążę.

Idealne rozwiązanie polega na utrzymaniu zdrowej i zbilansowanej diety. Kobieta powinna ograniczyć spożycie przetworzonej i wysokotłuszczowej żywności, a także wyeliminować spożycie alkoholu lub innych używek. Dodatkowo zaleca się wprowadzanie pokarmów bogatych w kwas foliowy i żelazo.

Podobnie istotne jest, aby starać się utrzymywać umiarkowaną aktywność fizyczną. Jeśli wyrobisz u siebie dobry nawyk wykonywania ćwiczeń fizycznych, możesz kontynuować go w czasie ciąży. Taki styl życia przyniesie wiele korzyści zarówno dziecku jak i matce. Wystarczy coś tak prostego jak na  przykład chodzenie na spacer lub pływanie.

Jeśli cierpisz na otyłość w ciąży lub myślisz o zajściu w ciążę, najważniejsze jest skonsultowanie się z lekarzem. Przedstawi on szereg konkretnych zaleceń dla Twojego przypadku, które zwiększą prawdopodobieństwo zajścia w zdrową ciążę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Embarazo y obesidad: infórmate sobre los riesgos – Mayo Clinic. (n.d.). Retrieved October 8, 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy-and-obesity/art-20044409
  • ¿El sobrepeso y la obesidad afectan el embarazo? | NICHD Español. (n.d.). Retrieved October 8, 2020, from https://espanol.nichd.nih.gov/salud/temas/obesity/informacion/preguntas-embarazo
  • Defectos del tubo neural (DTN) | NICHD Español. (n.d.). Retrieved October 8, 2020, from https://espanol.nichd.nih.gov/salud/temas/ntds
  • Sánchez-García, Juan Carlos, et al. “Influencia del ejercicio físico sobre la calidad de vida durante el embarazo y el posparto: revisión sistemática.” Nutrición Hospitalaria 33 (2016): 1-9.
  • Diéguez Martínez, Mariela, et al. “Prevalencia de obesidad abdominal y factores de riesgo cardiovascular asociados en adultos jóvenes.” Revista Cubana de Salud Pública 43 (2017): 396-411.
  • Bustillo, Alejandra Lozano, et al. “Sobrepeso y obesidad en el embarazo: complicaciones y manejo.” Archivos de medicina 12.3 (2016): 11.
  • Obesidad y riesgo cardiovascular – Javier Aranceta – Google Libros. (n.d.). Retrieved October 8, 2020, from https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=ICk9TMGdDQYC&oi=fnd&pg=PR5&dq=obesidad+y+riesgo+cardiovascular&ots=sGwtchZ9PY&sig=8WJLo9euEAFR4LcBc6Zv_KjDgfM#v=onepage&q=obesidad y riesgo cardiovascular&f=false
  • Impacto de la obesidad en la salud reproductiva de la mujer adulta. (n.d.). Retrieved October 8, 2020, from http://www.scielo.org.pe/scielo.php?pid=S2304-51322017000400014&script=sci_arttext&tlng=en
  • Sandoval, Karen Vianey, Efrén René Nieves, and Miguel Ángel Luna. “Efecto de una dieta personalizada en mujeres embarazadas con sobrepeso u obesidad.” Revista chilena de nutrición 43.3 (2016): 233-246.
  • de la Plata Daza, Marina, et al. “Influencia del índice de masa corporal pregestacional y ganancia ponderal materna en los resultados perinatales materno-fetales.” Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología 44.1 (2018): 1-9.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.