Napój o nazwie „Wewnętrzny prysznic”: wątpliwa nowa moda TikToka
Napój „wewnętrzny prysznic” zdobył dużą popularność w sieciach społecznościowych. Składa się z wody i nasion chia. W zasadzie zaproponowano go jako alternatywę dla utraty wagi, chociaż jego zwolennicy twierdzą, że ma więcej zalet.
Zawsze musimy podkreślać, że trzeba zachować ostrożność w odniesieniu do modnych środków, ponieważ czasami nie mają dowodów na poparcie, a nawet mogą szkodzić. Ogólnie rzecz biorąc, skuteczne odchudzanie osiąga się poprzez wdrożenie nawyków zdrowego stylu życia.
Niezbędne zmiany to lekko niskokaloryczna dieta i ćwiczenia fizyczne. Bez nich nie ma możliwości utrzymania dobrych wyników w czasie. Zobaczmy więc, jak działa ten napój i jakie potencjalne korzyści ma przynosić.
„Wewnętrzny prysznic” – co to za cudowny napój?
Pod nazwą „prysznic wewnętrzny” ukrywa się napój przygotowany z nasion chia i wody. Kiedy namaczamy te nasiona w płynie – pozostawiając na kilka minut – do 12 razy zwiększają swój rozmiar, nadając galaretowatą konsystencję płynowi.
Ich główna zaleta wiąże się z wydajniejszym pasażem jelitowym. Oczywiste jest, że nasiona chia stanowią źródło błonnika, substancji, która okazała się decydująca dla poprawy zdrowia układu pokarmowego.
W szczególności zwiększa objętość bolusa kałowego, co pozwala na większą stymulację mechanoreceptorów i ruchów perystaltycznych. W ten sposób zmniejsza zaparcia.
Sam błonnik będzie miał również decydujący wpływ na poprawę składu mikrobiomu. Służy jako substrat energetyczny dla bakterii żyjących w jelitach. W ten sposób unika się strat gęstości flory bakteryjnej, które w przyszłości mogłyby sprzyjać rozwojowi dysbiozy.
Jak wynika z badania opublikowanego w Alimentary Pharmacology & Therapeutics, po spożyciu błonnika w jelicie produkowana jest seria zapalnych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do zapobiegania złożonym patologiom.
Nie powinniśmy zapominać o potencjale błonnika w stymulowaniu uczucia sytości, udokumentowanej w badaniach opublikowanych w Nutrition Review . Zmniejsza ono ilość jedzenia spożywanego w ciągu dnia, powodując deficyt energii i w konsekwencji utratę wagi.
Czy napój chia działa?
Prawda jest taka, że włączenie większej ilości błonnika do diety zazwyczaj przynosi korzyści. Dobrze wiedzieć, że często nie pokrywamy naszego dziennego zapotrzebowania na ten składnik, które wynosi około 25 gramów (nieco poniżej uncji). Osiągnięcie tych poziomów zmniejsza częstość występowania wielu przewlekłych patologii, które wpływają na przewód pokarmowy, oprócz poprawy objawów już istniejących.
Jednak zwiększenie spożycia błonnika nie stanowi rozwiązania we wszystkich przypadkach. Jeśli rozwinął się proces dysbiozy, może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Błonnik nie sprzyja rozwojowi bakterii w sposób selektywny.
Dobre mikroorganizmy odniosą korzyści, jednak to samo dotyczy patogenów. Dlatego w pewnych okolicznościach korzystne byłoby czasowe ograniczenie przyjmowania tej substancji, uzupełniając ją kuracją probiotyczną.
Jeśli chodzi o odchudzanie, należy pamiętać, że chia to jedynie suplement. Sam napój nie może „stopić tłuszczu” ani sprawić, że zrzucisz kilogramy. Jego spożycie pomoże jedynie kontrolować apetyt.
Inne sposoby na włączenie błonnika do diety
Prysznic wewnętrzny zapewnia znaczne spożycie błonnika, ale istnieją inne alternatywy pozwalające zoptymalizować dostarczanie tego składnika. Najbardziej zaleca się zwiększenie obecności produktów pochodzenia roślinnego w diecie.
Ta klasa produktów wyróżnia się także wysoką zawartością witamin, minerałów i związków przeciwutleniających. Ogólnie działają pozytywnie na organizm, dlatego zaleca się spożywać 5 porcji dziennie.
Podobnie należy rozważyć włączenie produktów pełnoziarnistych do diety. Trzeba jednak sprawdzić, czy nie zawierają zbyt wielu cukrów prostych. Dobrą opcją są płatki owsiane spożywane w postaci owsianki.
Wewnętrzny prysznic, dobre źródło błonnika
Jak widzieliśmy, większość zalet jakie ma „wewnętrzny prysznic” wynika z zawartości błonnika. W rzeczywistości wielu ekspertów żywieniowych zaleca włączenie chia do regularnej diety ze względu na obecność tego składnika.
Jednak nie jest to jedyna żywność, która może generować pozytywny efekt tego typu. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie różnorodności na poziomie diety. Ponadto należy zachować umiar w przyjmowaniu błonnika, ponieważ w nadmiarze może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, zwłaszcza w procesach dysbiozy. W tej kwestii najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tabbers, M. M., & Benninga, M. A. (2015). Constipation in children: fibre and probiotics. BMJ clinical evidence, 2015, 0303.
- Simpson, H. L., & Campbell, B. J. (2015). Review article: dietary fibre-microbiota interactions. Alimentary pharmacology & therapeutics, 42(2), 158–179. https://doi.org/10.1111/apt.13248
- Rebello, C. J., O’Neil, C. E., & Greenway, F. L. (2016). Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutrition reviews, 74(2), 131–147. https://doi.org/10.1093/nutrit/nuv063