Enterogermina: do czego służy ten probiotyk?

Mikrobiota jelitowa odgrywa ważną rolę w procesie trawienia. Chociaż może ulec zaburzeniu z różnych powodów, probiotyki pomogą w utrzymaniu zdrowia.
Enterogermina: do czego służy ten probiotyk?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2022

Wśród różnych probiotyków stosowanych do wspomagania regeneracji mikrobioty jelitowej wyróżnia się Enterogermina ®. Produkt ten zawiera zarodniki bakterii Bacillus clausii.

Probiotyk jest dostępny bez recepty i zalecany w leczeniu biegunki wywołanej infekcjami. Jednak jego stosowanie rozważa się również w przypadku innych problemów zdrowotnych, takich jak zatrucia lub reakcje na leki.

Poniżej opiszemy bardziej szczegółowo, czym są probiotyki, w tym Enterogermina ®. Powiemy Ci również, jak ją przyjmować i jak wyglądają zalecane dawki.

Biegunka a mikrobiota jelitowa

Terminu mikrobiota używa się w odniesieniu do różnych kultur drobnoustrojów, które zasiedlają ludzkie ciało, zarówno na skórze, jak i w błonach śluzowych. Na przykład żyjących w przewodzie pokarmowym.

W szczególności szacuje się, że mikrobiota jelitowa składa się z bilionów mikroorganizmów należących do około 1000 różnych gatunków bakterii. Odgrywa ważną rolę w żywieniu, jako „organ metaboliczny”. Jednak bada się również inne jego funkcje, związane z układem odpornościowym i wewnętrznym stanem zapalnym.

Według badań na ten temat, mikrobiota jelitowa może ulec zmianie pod wpływem biegunki a także po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków. Tutaj zaczyna się rola probiotyków.

Osoba w toalecie.
Obfita biegunka niszczy normalną florę bakteryjną w jelitach, komplikując późniejszy powrót do zdrowia.

Co to jest Enterogermina ® i do czego służy?

Różnica między prebiotykami a probiotykami polega na tym, że prebiotyki stanowią pokarm dla mikrobioty, podczas gdy probiotyki to rodzaj leku, który zasadniczo składa się z bakterii. Oznacza to, że konsumujemy lub połykamy żywe bakterie.

Do tych leków należy Enterogermina ®. Jej głównym składnikiem są zarodniki Bacillus clausii. Te drobnoustroje w kształcie pałeczek często znajdują się w glebie, ale nie są uważane za patogenne.

Jedna kapsułka leku zawiera miliardy zarodników, które mogą oprzeć się działaniu kwasu żołądkowego i przejść do jelita. Gdy już tam dotrą, rozwijają się, dając początek koloniom bakterii, które przylegają do ścian, chroniąc błonę śluzową.

Z tego powodu Enterogerminę® podaje się w celu poprawy stanu tkanki jelitowej, która ulega uszkodzeniu pod wpływem różnych przyczyn. Przyjrzyjmy się zaletom tego leku.

Jakie korzyści oferuje Enterogermina ®

Pomimo postępów w badaniach nad lekami i poprawy warunków sanitarnych, biegunka nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi, głównie dzieci.

Jednak badania dowiodły skuteczności Enterogerminy® w ograniczaniu częstych i wodnistych wypróżnień, gdy przyczyna ma pochodzenie zakaźne. Stosuje się ją również w leczeniu innych rodzajów biegunki związanych z chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, zatruciem, chemioterapią lub antybiotykami.

Może nawet pomóc, gdy na mikroflorę jelitową wpływają intensywne ćwiczenia. Dodatkowo probiotyk ten wykazuje pozytywne działanie immunomodulujące, stymulując produkcję immunoglobulin.

Enterogermina ® wspomaga prawidłowe wchłanianie składników odżywczych w jelicie, przyczyniając się do usprawnienia procesu trawienia. Obecnie badane są inne korzyści zdrowotne Bacillus clausii :

  • Zmniejszenie niekorzystnych skutków leku do eradykacji Helicobacter pylori.
  • Leczenie nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci.
  • Leczenie objawów alergii na pyłki u dzieci.
  • Poprawa zdrowia mikroflory pochwy.
  • Pomoc w leczeniu infekcji dróg moczowych.

Jak stosować lek Enterogermina®

Enterogermina ® to klarowny, gęsty płyn o lekko słonym smaku. Zwykle występuje w małych plastikowych pojemnikach, podobnych do ampułek.

Lek przyjmuje się doustnie, bezpośrednio z pojemnika. W razie potrzeby można go rozcieńczyć w wodzie lub innych napojach: soku, mleku lub herbacie.

Nie należy rozcieńczać leku w kawie.

Warto zauważyć, że podstawowa postać leku zawiera 2000 milionów Bacillus clausii, podczas gdy inna, oznaczona jako Plus, ma ich dwa razy więcej. Zalecana ilość do spożycia zależy od kilku czynników, takich jak wiek osoby, nasilenie objawów lub stężenie produktu.

Dawkowanie wygląda następująco:

  • Dorośli: dziennie od 2 do 3 dawek po 2000 milionów.
  • Dzieci: 1 do 2 dawek dziennie. W przypadku dawkowania Plus, jedna dawka dziennie.

Pomiędzy każdym spożyciem należy odczekać co najmniej 4 godziny. Nie trzeba przyjmować probiotyku na pusty żołądek. Jeśli w tym samym czasie przyjmujemy antybiotyki, należy zachować przerwę między każdym lekiem.

Mężczyzna z pigułką.
Czasami lekarze przepisują probiotyk jako środek towarzyszący przyjmowaniu antybiotyków, które mogą wpłynąć na florę jelitową.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Enterogermina ® zwykle nie powoduje działań niepożądanych. Jednak zaobserwowano pewne skutki uboczne, szczególnie u pacjentów wrażliwych na produkt. Należą do nich podrażnienie, swędzenie i zaczerwienienie skóry.

Nie ma też przeciwwskazań, poza wymienionymi już przypadkami osób z nadwrażliwością. Dlatego lek może być spożywany przez dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jednak pomimo tego, że jest to produkt dostępny bez recepty, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García J, Alzate J, Hoyos J, Cristancho E. Bacteremia after Bacillus clausii administration for the treatment of acute diarrhea: A case report. Biomed.  2021;  41(Suppl 2): 13-20.
  • Ianiro G, Rizzatti G, Plomer M,  et al. Bacillus clausii for the treatment of acute diarrhea in children: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Nutrients. 2018; 10(8): 1074. doi:10.3390/nu10081074.
  • Mariño G, Núñez V, Barreto P. Microbiota, probióticos, prebióticos y simbióticos. Rev Acta Médica. 2016; 17(1). Disponible en: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=68527.
  • Marseglia G, Tosca M, Cirillo I, et al. Efficacy of Bacillus clausii spores in the prevention of recurrent respiratory infections in children: a pilot study. Ther Clin Risk Manag. 2007; 3(1):13-17.
  • Plomer M, Iii Perez M, Greifenberg DM. Effect of Bacillus clausii Capsules in Reducing Adverse Effects Associated with Helicobacter pylori Eradication Therapy: A Randomized, Double-Blind, Controlled Trial. Infect Dis Ther. 2020; 9(4): 867-878.
  • Senesi S, Celandroni F, Tavanti A, Ghelardi E. Molecular characterization and identification ofbacillus clausii strains marketed for use in oral bacteriotherapy. ASM Journals Applied and Environmental Microbiology. 2001; 67(2): https://journals.asm.org/doi/full/10.1128/AEM.67.2.834-839.2001.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.