Napary zwalczające cellulit

Napary zwalczające cellulit
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cellulit inaczej nazywany skórka pomarańczowa to prawdziwy koszmar wszystkich kobiet. To zaburzenie w cyrkulacji krwi dotyka zarówno osoby otyłe, jak i szczupłe. Oprócz nieestetycznego wyglądu i niechęci wystawiania części ciała, które dotknął cellulit na światło dzienne, nie stanowi on poważnego zagrożenia dla zdrowia organizmu i skóry. Odbija się on jednak na naszej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

Jak już wspominaliśmy, problemy z cellulitem generowane są przez problemy z krążeniem, które mogą dotknąć każdą z nas. Żeby lepiej zrozumieć problem z tą przypadłością, przyglądniemy się dokładnie wszystkim czynniką, które mogą wpłynąć na powstawanie cellulitu. Na powstawanie skórki pomarańczowej wpływają również kwestie hormonalne i predyspozycje genetyczne.

Cellulit – wszystko co musisz o nim wiedzieć!

2#:Tłuszcze-cellulit.jpg

Oprócz powyższych powodów na powstawanie cellulitu ma wpływ brak ruchu, liczba spożywanej wody dziennie, liczba dostarczanych tłuszczów do organizmu, nadmierne spożywanie soli, palenie tytoniu, stres, a także stosowanie pigułek antykoncepcyjnych.

Innymi czynnikami, o których również należy wspomnieć to zaburzenia hormonalne, genetyka oraz nieodpowiednie nawyki żywieniowe i niezrównoważona dieta. Na czynniki genetyczne nie mamy wpływu, więc nie możemy z nimi walczyć, jednak wszystkim pozostałym możemy stawić czoła.

Pierwsze, od czego powinniśmy zacząć przy walce z cellulitem to zmiana diety i dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości wody. dzięki temu stanie się możliwe oczyszczenie go z toksycznych substancji, zbędnych produktów przemiany materii, i nawilżenie. Zanieczyszczenie organizmu, jak i zaparcia są ściśle skorelowane z powstawaniem cellulitu.

Odpowiednio skomponowana dieta, woda, zachowanie aktywności fizycznej, a dodatkowo antycellulitowe zabiegi kosmetycznie będą na pewno pomocne. Trzeba wiedzieć, że przestrzeganie tylko niektórych zasad może okazać się niewystarczające do wyeliminowania problemu. Dlatego ważne jest, aby postarać się wprowadzić wszystkie wskazane zmiany.

Istnieje także kilka leczniczych ziół, które mogą okazać się pomocne w uzupełnieniu walki z cellulitem. Rośliny te mają odtruwające, oczyszczające i moczopędne właściwości. Usuwają również nagromadzone płyny w organizmie, co tylko poprawi wygląd naszej skóry. A oto niektóre z tych ziół:

Mięta

3#:Mieta-cellulit.jpg

Oprócz właściwości oczyszczających, usprawnia krążenie krwi. Można przygotowywać napary zarówno z suszonych, jak i świeżych liści mięty.

Skrzyp polny

Posiada właściwości moczopędne i oczyszczające, co nie tylko pomaga w zwalczaniu, i zapobieganiu cellulitu, ale wpływa korzystnie na cały organizm. Napar najlepiej przygotować z jednej łyżeczki suszonych liści skrzypu na szklankę gorącej wody i zalecane jest picie go po posiłkach.

Malwa

Poprawia krążenie w obszarach ciała dotkniętych cellulitem, ale i poprawia wygląd samej skóry. Napar najlepiej przygotować z łyżeczki suszonych kwiatów malwy na szklankę gorącej wody i spożywać go dwa razy dziennie.

Rośliny do stosowania zewnętrznego na cellulit:

Bluszcz

Zalecany jest wyłącznie do użytku zewnętrznego, gdyż ma właściwości trujące. Znacznie poprawia krążenie krwi w strefach ciała dotkniętych cellulitem. Wywar do robienia okładów należy przygotować ze świeżych liści rośliny, następnie odcedzić wodę i pozostałość utrzeć w moździerzy, aż do powstania pasty. Otrzymany preparat umieszczamy na bawełnianym ręczniku, przykładamy do wybranego miejsca i mocujemy przy pomocy taśmy lub bandaża.

Wymienione napary z roślin posłużą jako forma uzupełniająca kurację antycellulitowa. Nie zaleca się stosowania ich przez zbyt długi czas i w namiętnych dawkach. Osobą regularnie przyjmującym leki, kobietą w ciąży i karmiącym przed zastosowaniem zaleca się konsultację z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mimica-Dukic, N., & Bozin, B. (2008). Mentha L. Species (Lamiaceae) as Promising Sources of Bioactive Secondary Metabolites. Current Pharmaceutical Design. https://doi.org/10.2174/138161208786404245
  • Sandhu, N. S., Kaur, S., & Chopra, D. (2010). Equietum arvense: Pharmacology and phytochemistry – a review. Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research.
  • Süzgeç-Selçuk, S., & Eyisan, S. (2012). Herbal medicines in the pharmacies in Turkey. Marmara Pharmaceutical Journal. https://doi.org/10.12991/201216396

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.