Napary na anemię - poznaj kilka naturalnych przepisów

Istnieje cała masa możliwości przygotowania zdrowych, naturalnych naparów do walki z niedokrwistością. Wypróbuj przepisy z koprem włoskim czy rozmarynem.
Napary na anemię - poznaj kilka naturalnych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Anemia, czyli niedokrwistość dotyka wielu ludzi. Istnieje szereg powodów, które mogą do niej doprowadzić. Najczęściej jednak mamy do czynienia z niewłaściwym wchłanianiem żelaza. Istnieją naturalne sposoby, pomocne w walce z tą chorobą. Poznaj przepisy na doskonałe napary na anemię.

Napary przynoszą najróżniejsze korzyści dla naszego zdrowia. Pomagają nie tylko łagodzić bóle brzucha, ale i wspierają procesy trawienne. Co więcej, mogą pomóc nam lepiej przyswajać żelazo. Dlatego postanowiliśmy przedstawić kilka ważnych przepisów na napary na anemię. W tym artykule odkryjemy wspólnie najskuteczniejsze z nich.

Napary na anemię – 4 najlepsze przepisy na niedokrwistość

Zgodnie z artykułem: ,,Anemia z niedoboru żelaza: wytyczne żywieniowe”, niektóre z naparów mogą znacznie wesprzeć naszą walkę z niedokrwistością. Ważny jest odpowiedni ich dobór.

Niektóre z nich, bardziej od innych okażą się skuteczne w naszym przypadku, bowiem zawierać będą mniejszą ilość kwasu garbnikowego. Ten kwas, zapobiega właśnie wchłanianiu żelaza.

Eksperci zalecają przyjmowanie tych naparów co najmniej godzinę po posiłku, aby organizm mógł bez problemów wchłaniać żelazo ze spożywanego jedzenia. Jeden napar dziennie jest wystarczający. 

1. Napary na anemię – przepis z koprem włoskim

Jednym z pierwszych naparów, jakie mamy przyjemność wam zaproponować jest: napar z kopru włoskiego. Fachowa, naukowa nazywa tego warzywa to Foeniculum vulgare. Choć skupimy się na koprze w formie naparu, może być uwzględniany w diecie na różne sposoby.

Koper włoski - napary na anemię

Aby przygotować napar, będziemy potrzebować:

  • 30 gramów liści kopru włoskiego,
  • 1 litr wody.

Przygotowanie: tak jak typowy napar. Zalej wszystko wodą i odczekaj chwilę. Następnie delektuj się zdrowiem w płynie!

2. Herbata z mięty – napary na anemię

Mięta jest powszechnie stosowanym naparem. Zdecydowana większość z nas ma ją w swojej kuchni. Świetnie sprawdza się, jako środek przyspieszający trawienie i zmniejszający uczucie ciężkości, spowodowane spożyciem obfitych posiłków. Jednak dzisiaj, skupimy się na właściwościach walczących z anemią.

Wśród nich wyróżnić możemy bogactwo w żelazo. To właśnie motywuje wykorzystanie naparów z mięty w leczeniu niedokrwistości. Warto spożyć napar co najmniej godzinę po jedzeniu.

Możemy przygotować go nawet dwa razy dziennie. Najlepiej jest wybrać do tego świeże (bądź suszone) liście mięty, a nie gotowe, przetworzone saszetki. Doskonałym sposobem będzie zasadzenie jej u siebie w ogrodzie, czy na balkonie. 

3. Napary na anemię – przepis z cynamonu

Kolejny napar na niedokrwistość wykonuje się z cynamonem lub cynamonem cejlońskim. Przyprawa ta, stosowana w różnych posiłkach i deserach, może być spożywana również w formie naparu. Wystarczy jeśli postępujemy zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Co potrzebujemy? 

  • 2 laski cynamonowe i 1 filiżankę wody.

Sposób przygotowania jest następujący:

  • Wystarczy zagotować wodę.
  • Kiedy osiągnie temperaturę wrzenia – dodać cynamon.
  • Pozwól gotować się mieszance przez kilka minut i odstaw z ognia.

4. Zdrowy napar z rozmarynu

Napar z rozmarynu, (Rosmarinus officinalis) jest innym specyfikiem bardzo bogatym w żelazo. Co więcej, ma też inne właściwości, które czynią go doskonałym sojusznikiem naszego układu pokarmowego i trawienia.

Rozmaryn

Napar z rozmarynu nie tylko pomaga wydalać gazy, ale jest bogatym źródłem żelaza.

Napar przygotuj w tradycyjny, standardowy sposób. Najlepiej wykorzystać do tego liście rozmarynu, a nie gotowe torebki z herbatą. Mamy wtedy gwarancję najbardziej naturalnego i efektywnego wyboru.

Wskazówki dotyczące niedokrwistości

Wszystkie przedstawione przez nas napary na anemię, łatwo i bezboleśnie dołączysz do codziennej rutyna i diety. Zagwarantujesz sobie w ten sposób bogactwo tak potrzebnego Ci żelaza. Gdzie jeszcze znajdziemy ten minerał? Swoją uwagę powinniśmy zwrócić na produkty, takie jak:

  • Mięso, drób i ryby.
  • Produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
  • Korzenie i bulwy (np. ziemniaki, czy buraki).

Włączenie kieliszka białego wina, podczas posiłku może znacznie zwiększyć wchłanianie żelaza, obecnego zarówno w zbożach, jak i w żywności pochodzenia roślinnego. Nie zaleca się jednak przekraczania zalecanej ilości wina. W umiarze tkwi największa siła.

Teraz, gdy znamy już przepisy na skuteczne napary na anemię, powinniśmy pamiętać o zażywaniu ich tuż po posiłkach. W ten sposób unikniemy ryzyka ograniczeń wchłaniania żelaza z żywności.

Podsumowanie

Poziomy żelaza sprawdzimy wykonując podstawowe badania krwi. Niedobór zauważysz obserwując bledszą skórę, problemy z błonami śluzowymi, kruchość paznokci i ogólne osłabienie. Mogą wystąpić też problemy żołądkowe i ciągłe drzemki.

Pamiętaj, że wartość żelaza we krwi wpływa na jakość Twojego życia. Od tego zależy poziom czerwonych krwinek, prawidłowa praca serca, cała gospodarka hormonalną i nasza odporność. 

Istotne jest również wprowadzenie do diety żywności bogatej w żelazo. Kilka z nich wymieniliśmy w powyższym akapicie. Warto też skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, którzy pomogą ustalić dietę odpowiednią w walce z anemią. Być może potrzebna będzie też odpowiednia suplementacja, w celu ustabilizowania poziomów żelaza.

A czy Ty stosujesz w swojej kuchni wspomniane napary? Może znasz z autopsji, inne skuteczne zdrowe herbaty i przepisy, wykorzystywane w przypadku niedokrwistości?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández-Palacios, Lorena, Ros-Berruezo, Gaspar, Barrientos-Augustinus, Elsa, Jirón-de-Caballero, Elizabeth, & Frontela-Saseta, Carmen. (2017). Aporte de hierro y zinc bioaccesible a la dieta de niños hondureños menores de 24 meses. Nutrición Hospitalaria34(2), 290-300. https://dx.doi.org/10.20960/nh.1161
  • Gallegos-Zurita, M. (2016, October). Las plantas medicinales: principal alternativa para el cuidado de la salud, en la población rural de Babahoyo, Ecuador. In Anales de la Facultad de Medicina (Vol. 77, No. 4, pp. 327-332). UNMSM. Facultad de Medicina.
  • Madaleno, I. M., & Montero, M. C. (2012). El cultivo urbano de plantas medicinales, su comercialización y usos eitoterapeuticos en la ciudad de Río Cuarto, provincia de Córdoba, Argentina. Cuadernos Geográficos, (50), 63-85.
  • Mercado-Mercado, Gilberto, Rosa Carrillo, Laura de la, Wall-Medrano, Abraham, López Díaz, José Alberto, & Álvarez-Parrilla, Emilio. (2013). Compuestos polifenólicos y capacidad antioxidante de especias típicas consumidas en México. Nutrición Hospitalaria28(1), 36-46. https://dx.doi.org/10.3305/nh.2013.28.1.6298

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.