Rozmaryn w pielęgnacji włosów - poznaj 3 preparaty

Czy wiesz, że rozmaryn jest doskonałym lekarstwem na twoje włosy? Dziś odkryjesz 3 różne preparaty, które pozwolą go używać i korzystać ze wszystkich jego zalet.
Rozmaryn w pielęgnacji włosów - poznaj 3 preparaty

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli nigdy nie myślałaś, jak przydatny może być rozmaryn w pielęgnacji włosów, ten artykuł z pewnością Cię o tym przekona. Nie przegap tego naturalnego środka, który może pomóc Ci zregenerować włosy, przywrócić im blask, a nawet wyleczyć różne stany zapalne skóry głowy. Dlatego właśnie dzisiaj odkryjesz 3 preparaty, które pozwolą ci uzyskać te i wiele innych korzyści.

Rozmaryn w pielęgnacji włosów był stosowany już przez nasze babcie. Dlaczego i ty nie miałabyś poznać jego leczniczych właściwości?

Korzyści, jakie daje rozmaryn w pielęgnacji włosów

Rozmaryn stosowany w pielęgnacji włosów jest jednym z najlepszych wyborów, ponieważ łączy w sobie różne zalety. Jedną z nich, na które wskazuje na artykuł Botaniczne i farmaceutyczne badanie produktów stosowanych w kosmetykach i pielęgnacji skóry, jest to, że stymuluje wzrost włosów.

Oprócz wypadania włosów lub utraty ich gęstości, która jest zwykle jednym z najczęstszych problemów u ludzi, rozmaryn ma jeszcze jedno zastosowanie. To właściwie cały zestaw korzyści, które pozwalają zadbać o włosy w przypadkach, w których stres odbija się na naszym zdrowiu. W tym przypadku objawia się inaczej, na przykład w postaci zapalenia skóry.

Rozmaryn w pielęgnacji włosów
Właściwości rozmarynu wykorzystywane są od dziesięcioleci jako w celu poprawy stanu włosów. Ogólnie rzecz biorąc, ta roślina zwalcza nadmierne wypadanie i stymuluje wzrost włosów.

Jak zauważa artykuł Romero (Rosmarinus officinalis L.): przegląd nie-kulinarnych zastosowań rozmarynu rozmaryn ma silne właściwości antyseptyczne. Działa również leczniczo i stymulująco na skórę głowy. W ten sposób łagodzi podrażnienia i pomaga w leczeniu ran.

Rozmaryn w pielęgnacji włosów – 3 preparaty

A zatem wiesz już, jak rozmaryn może ci pomóc w pielęgnacji włosów. Teraz natomiast pomożemy ci odkryć, w jaki sposób możesz przygotować różne preparaty, aby zacząć czerpać z wszystkich korzyści tej rośliny.

1. Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy to produkt, który będziesz często wykorzystywać do masażu skóry głowy. Chociaż ten produkt można łatwo kupić w sklepie, można też zrobić go po prostu w domu.

  • Bierzesz świeżą gałązkę rozmarynu i umieszczasz go w pojemniku.
  • Napełnisz pojemnik oliwą z oliwek.
  • Teraz trzeba będzie zostawić rozmaryn na cały miesiąc, aby się dobrze zmacerował.
  • Pojemnik powinien znajdować się w ciemnym i suchym miejscu.
  • Po ustalonym czasie odcedź olej.

Jak widać, przygotowanie oleju zajmuje trochę czasu. Jeśli go nie masz, możesz kupić olej rozmarynowy w sklepie. Jeśli jednak wybierzesz tę opcję, upewnij się, że jest w 100% naturalny.

2. Woda rozmarynowa

Kolejnym preparatem jeszcze łatwiejszym do przygotowania jest woda rozmarynowa. Umożliwia ona rozpylanie produktu na włosach po kąpieli, aby można było je łatwo rozczesać. Ten preparat pomoże Ci również zmniejszyć wypadanie włosów. Możesz ją również nakładać go na skórę głowy.

Rozmaryn
  • Przygotuj napar z rozmarynu.
  • Do wody włóż gałązki rozmarynu.
  • Postaw wodę na ogniu, aby się zagotowała.
  • Gdy osiągnie temperaturę wrzenia, wyłącz źródło ciepła i odstaw.
  • Gdy woda ostygnie, odcedzasz płyn i przelewasz go do pojemnika z aerozolem.

3. Tonik rozmarynowy

Udało ci się już zrobić olej i wodę rozmarynową. Cóż, ostatni preparat przygotowany na bazie tego naturalnego leku to tonik. Aby go przygotować, potrzebujesz zarówno wody, jak i oleju. To mieszanka o wyjątkowej sile działania, której efekty zauważysz na twoich włosach.

  • Do około pół litra przegotowanej, gorącej wody dodajesz 5 łyżek wody rozmarynowej i 10 kropli oleju.
  • Odstawiasz na jakiś czas, nie pozwalając jednak wodzie całkowicie ostygnąć.
  • Możesz go nakładać poprzez delikatny masaż na skórę głowy.

Ten tonik zapewni ci przyjemne uczucie komfortu na skórze głowy, jeśli odczuwasz swędzenie z powodu zapalenia skóry. Pomoże on również poprawić wzrost włosów i wzmocnić cebulki w przypadku nadmiernego wypadania.

Systematyczność w stosowaniu

Ponieważ rozmaryn jest naturalnym sposobem leczenia włosów i skóry głowy, ważne jest, aby robić to systematycznie, aby zobaczyć efekty jego działania. Chociaż jest to tylko sugestia, jednak wskazane byłoby włączyć jego stosowanie do rutynowej pielęgnacji podobnie jak kremy, maski i inne produkty.

Ponadto zachęcamy do wypróbowania każdego z preparatów, aby zobaczyć, który z nich najbardziej Cię przekonuje. Może z powodu twojego stylu życia woda rozmarynowa jest dla ciebie znacznie lepsza, a może to właśnie tonik będzie naprawdę skuteczny dla ciebie.

Czy znasz wszystkie zalety jakie oferuje rozmaryn w pielęgnacji twoich włosów? Czy kiedykolwiek go używałaś? Niezależnie od tego, czy już to robiłaś, czy dopiero zamierzasz wypróbować, czekamy na Twoje uwagi dotyczące jego skuteczności. Być może znajdziesz wreszcie rozwiązanie na zapalenie skóry, wypadanie włosów czy po prostu idealny sposób na utrzymanie zdrowych włosów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Avila-Sosa R, Navarro A, et al. Romero: una revisión de sus usos no culinarios. Ciencia y Mar. 2011. XV (43): 23-36.
  • Coy Barrera, Carlos Andrés, & Eunice Acosta, Gema. (2013). Actividad antibacteriana y determinación de la composición química de los aceites esenciales de romero (Rosmarinus officinalis), tomillo (Thymus vulgaris) y cúrcuma (Curcuma longa) de Colombia. Revista Cubana de Plantas Medicinales18(2), 237-246. Recuperado en 05 de junio de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1028-47962013000200007&lng=es&tlng=es.
  • Dentone, Sandra, & Morales Cauti, Siever. (2017). Determinación in vitro de la actividad antimicótica del aceite de romero (Rosmarinus officinalis) sobre Microsporum canis. Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú28(1), 56-61. https://dx.doi.org/10.15381/rivep.v28i1.12932.
  • González Minero F. J, Bravo Díaz L. Estudio botánico y farmacéutico de productos con aplicación cosmética y cuidados de la piel. Ars Pharmaceutica. Octubre-diciembre 2017. 78 (4).
  • Martinello, M.A., & Pramparo, M.. (2005). Poder Antioxidante de Extractos de Romero Concentrados por Destilación Molecular. Información tecnológica16(5), 17-20. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-07642005000500004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.