Napar z sałaty - w jaki sposób wpływa na sen?

Dzięki aplikacji TikTok napar z sałaty stał się powszechnie stosowanym sposobem na polepszenie jakości snu. Czy to jednak naprawdę działa?
Napar z sałaty - w jaki sposób wpływa na sen?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy napar z sałaty jest rozwiązaniem, które pomoże nam lepiej spać? Wirusowa wskazówka zdrowotna na TikTok twierdzi, że ten napój jest idealny do wywołania snu w krótkim czasie. W rzeczywistości, zanim stał się trendem, był już znanym lekarstwem w kulturze popularnej. Według jej zwolenników napar z sałaty spożywany na około 30 do 40 minut przed pójściem spać może poprawić jakość snu.

Ale co mówi nauka, czy to działa? Cóż, w przeciwieństwie do innych środków zaradczych popularnych w TikTok, istnieją pewne badania naukowe, które mówią o takich efektach. Mimo to nie jest to „magiczny” napój, jak niektórzy chcieliby, abyś uwierzył. Przyjrzyjmy się bliżej.

Napar z sałaty na lepszy sen: co mówi nauka

W medycynie ludowej napar z sałaty od dziesięcioleci stosuje się jako dodatek do lepszego snu. Niedawno o infuzji przypomniał nam film na TikTok, a tysiące ludzi na całym świecie postanowiło ją wypróbować. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych domowych środków, opinie na temat jego działania są podzielone.

Chociaż wielu użytkowników twierdzi, że to naprawdę działa, dowody naukowe na jego skuteczność są ograniczone. W związku z tym badanie w Food Science Biotechnology wykazało, że niektóre odmiany ekstraktu sałaty, zwłaszcza czerwona sałata rzymska, powodują wydłużenie czasu snu.

W szczególności stwierdzono, że niektóre związki fitochemiczne, takie jak laktucyna, laktukopikryna, triterpenoidy i saponiny, mają pozytywny wpływ na odpoczynek. Uważa się, że działają jak naturalne środki uspokajające, ale ich mechanizm nie jest do końca jasny.

Jednak wyniki te zostały zakwestionowane nie tylko ze względu na metodę zastosowaną w badaniach, ale także dlatego, że test został przeprowadzony na myszach. Na początku gryzoniom podano dawkę pentobarbitalu – środka uspokajającego – wkrótce po podaniu ekstraktu doustnie.

Nie ustalono, czy to warzywo rzeczywiście może skrócić czas zasypiania myszy. Jego celem było porównanie działania nasennego zielonej i czerwonej sałaty liściastej.

Jest to również kontrowersyjne, gdy używa się go do uzasadnienia działania wody z sałaty, ponieważ w badaniu wykorzystano ekstrakt, a nie napój domowej roboty. Co więcej, ponieważ zrobiono to na myszach, nie można stwierdzić takich samych efektów u ludzi. Podsumowując, nie ma przekonującego wsparcia naukowego.

Właściwości przypisywane wodzie z sałaty pochodzą w dużej mierze z literatury popularnej. Faktem jest jednak, że to warzywo zawiera składniki o potencjale przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwutleniającym, które są korzystne dla zdrowia.

Czerwona sałata. Napar z sałaty leczy bezsenność.
Sałata rzymska czerwona byłaby odmianą o największych właściwościach poprawiających jakość snu, przynajmniej u zwierząt.

Koniecznie przeczytaj: Odchudzanie z pomocą sałaty!

Czy istnieje ryzyko spożywania wody z sałaty, aby pomóc Ci zasnąć?

Chociaż nie ma dowodów na to, że woda z sałaty pomaga zasnąć, prawda jest taka, że dla większości ludzi jest to nieszkodliwy napój. Dlatego ci, którzy chcą spróbować, mogą to zrobić bez żadnych problemów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to płyn. W związku z tym nie jest dobrym pomysłem picie dużych ilości przed pójściem spać, ponieważ może to zwiększyć potrzebę pójścia do łazienki w środku nocy, co samo w sobie zakłóci sen.

Oczywiście, tak jak w przypadku innych warzyw, należy je dobrze umyć i zdezynfekować przed spożyciem. Ponadto należy skonsultować się z lekarzem, jeśli przyjmujesz leki lub masz jakąkolwiek zdiagnozowaną chorobę. W tych szczególnych przypadkach nie zawsze zaleca się przyjmowanie naturalnych środków.

Jak przygotować napar z sałaty?

W tym miejscu warto wspomnieć, że wirusowe wyzwanie TikTok sugeruje zrobienie naparu z sałaty z odmianą lodową. Biorąc jednak pod uwagę powyższe badania, najlepiej zastosować sałatę rzymską. W każdym razie możesz bezpiecznie wypróbować każdy z nich.

Składniki

 • 3 lub 4 liście ekologicznej sałaty rzymskiej
 • Miód i cytryna do smaku (opcjonalnie)
 • 1 szklanka wody (250 mililitrów)

Przygotowanie i konsumpcja

 1. Na początek umieść liście sałaty w filiżance wody i gotuj na małym ogniu przez 3 do 5 minut.
 2. Zdejmij je z ognia, przykryj napój i pozostaw na 10 minut.
 3. Następnie przecedź go przez sitko i skonsumuj.
 4. Chociaż sugeruje się wypicie go 30-40 minut przed pójściem spać, wskazane jest, aby zrobić to przynajmniej godzinę przed snem.

Co jeszcze możesz zrobić, aby lepiej spać?

Jeśli chcesz spróbować wody z sałaty do snu, to w porządku. Istnieją jednak inne przydatne strategie promowania lepszej jakości snu – pamiętaj, aby zastosować je w praktyce!

 • Zapewnij czyste i wygodne środowisko, aby zapewnić dobry sen.
 • Unikaj ekspozycji na irytujące światła i hałasy.
 • Trzymaj urządzenia technologiczne z dala od sypialni, ponieważ rozpraszają.
 • Utrzymuj zdrową i zbilansowaną dietę.
 • Wykonuj ćwiczenia fizyczne, ale unikaj ich na krótko przed pójściem spać.
 • Spróbuj relaksujących sesji aromaterapii – niektóre zapachy, takie jak lawenda, mogą pomóc.
 • Ćwicz techniki relaksacyjne, takie jak joga, pilates, medytacja lub weź gorącą kąpiel – pomaga to zmniejszyć napięcia, które mogą wpływać na Twój sen.
 • Staraj się utrzymywać regularne harmonogramy snu.
 • Jeśli masz bezsenność lub inne zaburzenia snu, skonsultuj się z lekarzem.
Człowiek z bezsennością.
W przypadku bezsenności należy zastosować różne środki, aby spróbować poprawić jakość snu. Jednak poleganie wyłącznie na naturalnych środkach nie wystarczy.

Napar z sałaty – o czym należy pamiętać?

Pomimo tego, że jest popularnym lekarstwem, nie ma dowodów na to, że napar z sałaty lub woda z sałaty są przydatne dla lepszego snu. Ważne jest, aby pić go z umiarem, ponieważ zbyt duża ilość może mieć odwrotny skutek, zwiększając nocne oddawanie moczu. Preparat ten jest ogólnie bezpieczny i nie wywołuje skutków ubocznych.

Niepotwierdzone dowody sugerują, że to może działać, ale naukowcy nie są pewni. Na razie wiele opinii w sieciach na temat jego skuteczności tłumaczy się efektem placebo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jo K, Kim S, Ahn Y, Suh HJ. Effects of Green Lettuce Leaf Extract on Sleep Disturbance Control in Oxidative Stress-Induced Invertebrate and Vertebrate Models. Antioxidants (Basel). 2021;10(6):970. Published 2021 Jun 17. doi:10.3390/antiox10060970
 • Kim HD, Hong KB, Noh DO, Suh HJ. Sleep-inducing effect of lettuce (Lactuca sativa) varieties on pentobarbital-induced sleep. Food Sci Biotechnol. 2017;26(3):807-814. Published 2017 May 29. doi:10.1007/s10068-017-0107-1
 • Kim, M. J., Moon, Y., Tou, J. C., Mou, B., & Waterland, N. L. (2016). Nutritional value, bioactive compounds and health benefits of lettuce (Lactuca sativa L.). In Journal of Food Composition and Analysis (Vol. 49, pp. 19–34). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.jfca.2016.03.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.