Najtańsze miasta świata - 10 miejsc, w których dużo nie wydasz

Poznaj 10 najtańszych miast, aby wybrać się w tanią podróż tego lata.
Najtańsze miasta świata - 10 miejsc, w których dużo nie wydasz
Alejandro Duarte

Napisane i zweryfikowane przez biotechnolog Alejandro Duarte.

Ostatnia aktualizacja: 05 lutego, 2019

Po długich i ciężkich miesiącach pracy lub nauki, chcesz odpocząć i wyjechać na wakacje. Ale innym problemem są pieniądze, więc aby podróżować, musisz rzucić okiem na najtańsze miasta świata. Nie musisz jechać do typowych miejsc, aby mieć naprawdę udane wakacje.

Najtańsze miasta świata czekają na Ciebie na wszystkich kontynentach. A zatem wybieraj i ruszaj: Azja, Afryka, Europa czy Ameryka?

Najtańsze miasta świata w Hiszpanii

Nie musisz daleko szukać, aby znaleźć tanie miejsca na wakacje. Na przykład w Hiszpanii jest kilka miast, w których za średni pobyt zapłacisz dość tanio, w porównaniu do reszty tego kraju. Hiszpańskie najtańsze miasta świata to: Kordoba, Cuenca i León i kilka innych.

Beczka z winem.

Kordoba

Kordoba to miasto, które wyróżnia się w świecie ze względu na mieszankę kultur. Było to przecież kluczowe miasto w czasach muzułmańskich na Półwyspie Iberyjskim. Dziś Kordoba jest jednym z najpiękniejszych miast w Hiszpanii. Możesz spojrzeć w lewo i zobaczysz muzułmański pałac lub meczet.

Potem spójrz w prawo, aby znaleźć typową procesję Wielkiego Tygodnia w Andaluzji. Dodatkowo możesz to uzupełnić elementami kultury hiszpańskiej, takimi jak na przykład flamenco. A jeśli lubisz próbować miejscowe przysmaki, koniecznie skosztuj szynki salmorejo lub serrano.

Cuenca

Cuenca jest jednym z monumentalnych miast w tym kraju. Usytuowana w centrum kraju, Cuenca jest mieszanką średniowiecznego i nowoczesnego miasta. Ponadto możesz tu odzyskać siły dzięki słynnemu czosnkowi arriero lub delektować się wykwintnymi serami i winem z La Mancha. Oczywiście nie zapomnij odwiedzić gigantycznych wiatraków.

León

León to hiszpańskie miasto gotyckie, obok Burgos, par excellence. Ponadto jest bardzo dobrze połączony z innymi ważnymi miastami, takimi jak Madryt czy Oviedo. Ale jeśli coś wyróżnia León to jego kuchnia. Leon został nagrodzony jako stolica gastronomiczna Półwyspu w 2018 roku.

Nie, nie oznacza to wzrostu ceny rodzimych produktów. Wręcz przeciwnie, León wyróżnia się tanim jedzeniem: suszoną szynką, czarną kaszanką lub warzywami z Bierzo i z La Bañeza.

Najtańsze miasta świata położone w Hiszpanii powinny również uwzględniać Toledo. Jeśli Kordoba jest mieszanką kultur, Toledo nie ustępuje jej w niczym. Będąc stolicą Hiszpanii podczas Rekonkwisty, Toledo stało później się kulturalną stolicą Półwyspu dzięki swojej szkole tłumaczy.

Ponadto podobnie jak Cuenca, to miasto w La Mancha wyróżnia się serami i winem. Ale nie tylko dlatego. Jego wyjątkowa kuchnia opiera się na polowaniu i łowiectwie i można tam skosztować najbardziej wiejskich i naturalnych potraw.

Inne miejsca w Europie

Nie tylko w Hiszpanii znajdują się najtańsze miasta świata. Jest też kilka takich miejsc w Europie. Dlatego spokojnie możemy podróżować po starym kontynencie bez opróżniania kieszeni.

Najtańsze wakacje.

Europa, w swoim bogactwie kultur, kryje wiele miast i miasteczek, bardzo różniących się od siebie. W ten sposób można ją przejechać wzdłuż i wszerz, pojechać do centrum, na wschód lub na południe Europy bez ponoszenia dużych wydatków.

Brugia w Belgii

Brugia w Belgii znana jest jako “Wenecja Północy”. To nie jest nazwa przypadkowa. Miasto przecina rzeka, która oddziela budynki w samym sercu miasta.

Miasto to zostało wyróżnione przez UNESCO nagrodą Światowego Dziedzictwa. Wynika to z nienaruszonego stanu, w jakim zakonserwowano średniowieczne stare miasto. Ponadto jest to miejsce wolne od ruchu samochodowego, ponieważ przejazd pojazdów przez centrum jest niedozwolony.

Polski Kraków

Jeśli poszukujemy najtańsze miasta świata, powinniśmy pojechać nie dalej niż do Krakowa, na południu Polski. To miasto stało się znane na całym świecie dzięki zgromadzeniu chrześcijan, które zostało tam zorganizowane w ramach Światowych Dni Młodzieży.

To kolejne miasto uznane przez UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Kulturowe, gdyż posiada największy zachowany średniowieczny rynek na świecie. Ponadto wymiana waluty faworyzuje w Polsce resztę Europejczyków, sprawiając, że pobyt jest dla nich bardzo tani.

Francja i Grecja

Z kolei Nantes we Francji jest znane ze swojej sztuki. Ta sztuka, widoczna w każdym zakątku świata, nadała mu sławę w latach 80. Ale to nie jedyny powód, żeby je odwiedzić. Nantes zostało wyróżnione jako Green City w 2013 roku.

Odwiedzając je, zaliczasz zatem nie tylko najtańsze miasta świata, ale poznajesz również jedno z najczystszych i najbardziej ekologicznych miast w Europie. To miano zawdzięcza ogromnemu Ogrodowi Roślin położonemu w samym centrum.

O Grecji nawet nie trzeba wspominać. Ta kolebka kultury zachodniej ma również tanie atrakcje turystyczne: Naxos. Możesz tu cieszyć się kulturą grecką, podziwiając doskonale zachowane zabytki architektury takie jak Brama Apollo. I nie tylko to, możesz również cieszyć się czystymi turkusowymi wodami Morza Egejskiego.

Wakacje tanio.

Inne najtańsze miasta świata, których nie należy przegapić w Europie to Praga, w Republice Czeskiej; i Novi Sad, w Serbii.

Najtańsze miasta świata poza Europą

W Afryce Północnej również znajdziemy najtańsze miasta świata. Jest ich co najmniej kilka i podróż do nich nie trwa zbyt długo. Na przykład Chaouen w Maroku; Bejrut, w Libanie; albo Jerozolima w Izraelu. W tych miastach można cieszyć się mieszanką kultur, głównie kultury muzułmańskiej i arabskiej.

W końcu, Ameryka Środkowa i Południowa także mają tanie miasta, w których można poznać kulturę przed i postkolonialną. Dodatkowo, oferują piękne plaże i tropikalny klimat. Przykładami są San Cristóbal de las Casas w Meksyku; lub Managua, w Nikaragui.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.