Najlepsze nasiona na odchudzanie
Dzisiejszy artykuł przedstawia najlepsze nasiona sprzyjające odchudzaniu. Diety cud nie istnieją i wszyscy o tym wiemy. Odchudzanie wymaga wysiłku, a przede wszystkim musi się opierać na zbilansowanej diecie, która oprócz spalania tłuszczu, pomoże nam zachować zdrowie.
Odchudzanie nie może być efektywne bez udziału błonnika. Dlatego dziś opowiemy, jakie najlepsze nasiona są niezbędne w diecie odchudzającej.
Nasiona to małe skarby bogate w składniki, które są bardzo dobre dla naszego zdrowia i nie powinniśmy z nich rezygnować. Na przykład nasiona słonecznika pomagają nam regulować poziom cholesterolu i wchłanianie tłuszczy. Pamiętajmy jednak, żeby nie spożywać więcej niż zalecana dzienna dawka, którą są dwie łyżki nasion, zawsze bez soli.
Najlepsze nasiona na odchudzanie
Jedną rzeczą, którą musimy wiedzieć, jest to, że błonnik jest niezbędny w naszej diecie. Pomaga nam dbać o nasze ciało, regulować funkcje organizmu, przede wszystkim układu pokarmowego oraz eliminować z organizmu niechciane elementy. Błonnik sprzyja również prawidłowemu odchudzaniu .
Czy wiedziałaś, że stosowanie diety bogatej w błonnik może również zapewnić ochronę przed cukrzycą i chorobami serca? Dieta bogata w błonnik pomaga nam również utrzymać zrównoważony poziom cholesterolu. Musisz też wiedzieć, że nasiona to produkty najbogatsze w błonnik. Oprócz tego, że zapewniają nam energię, oferują nam jeszcze bakterie, niezwykle ważne dla naszej flory jelitowej. A co najważniejsze, nasiona są przepyszne, bo kto nie lubi nasion słonecznika czy pestek dyni?
Jeżeli chodzi o odchudzanie, trzeba wiedzieć, że nasiona są naszym najlepszym sojusznikiem. Pomagają one w spalaniu tłuszczu, przyspieszają przemianę materii, nadają się idealnie jako dodatek do sałatek i koktajli albo jako przekąska. Zobaczmy więc, które nasiona są najlepsze w odchudzaniu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Dietetyczne przekąski – 5 opcji, aby schudnąć
1. Nasiona chia
Na pewno słyszałaś o tych nasionach. Nasiona chia są bardzo bogate zarówno w rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik.
Są idealne, aby przyspieszyć nasz metabolizm oraz, przy ich regularnym spożywaniu, pomagają w powolnym chudnięciu. Ponadto trzeba wiedzieć, że nasiona chia są idealnym rozwiązaniem na problemy z krążeniem krwi. Zawierają one bowiem wysoki procent kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które zmniejszają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów oraz podnoszą poziom dobrego cholesterolu (HDL).
Co musisz zrobić, aby schudnąć za pomocą nasion chia? To bardzo proste, możesz znaleźć je w sklepach z naturalną żywnością oraz w supermarketach. Wystarczy dodawać dwie lub trzy łyżeczki nasion chia dziennie do Twoich ulubionych sałatek, jogurtów, koktajli, a nawet galaretek.
2. Siemię lniane
Na pewno słyszałaś o siemieniu lnianym? Pewnie zastanawiasz się, dlaczego jest takie popularne?
Przede wszystkim dlatego, że posiada duże ilości błonnika, a do tego jest największym naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Dostarcza również słabych estrogenów, co sprawia, że siemię lniane uznawane jest za bardzo ważny składnik pożywienia.
Zdaniem ekspertów, spożywanie lnu zapewnia nam dużo więcej błonnika niż spożywanie jakiegokolwiek innego zboża. Dzięki niemu możemy uniknąć zaparć, obniżamy poziom cholesterolu i dostarczamy do naszego organizmu świetną dawkę kwasów tłuszczowych omega-3, która przewyższa nawet dawkę, którą dostarcza nam jakakolwiek ryba. W jaki więc sposób możemy codziennie spożywać siemię lniane?
Znalezienie siemienia lnianego jest bardzo proste, ponieważ jest ono dostępne praktycznie w każdym sklepie. Możesz dodawać je do jogurtu, sałatek, koktajli, a do tego jest przepyszne!
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Wysoki poziom cholesterolu a 5 typowych błędów w diecie
3. Nasiona gorczycy
Nasiona gorczycy są bardzo smaczne, można je stosować jako aromatyczne przyprawy do mięs, ryb, sałatek. Idealne uzupełnienie dań, które zapewni Ci kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia, błonnika, żelaza, magnezu, fosforu, niacyny, białka, selenu i cynku. Oprócz tego nasiona gorczycy poprawiają trawienie ,ponieważ mają właściwości stymulujące produkcję kwasów żołądkowych.
Nasiona gorczycy można znaleźć bez problemu w supermarkecie, ponieważ jest to często stosowana w kuchni przyprawa. Można dodawać je do sałatek, pysznych dań z łososia, indyka lub kurczaka (zawsze chude mięso).4. Nasiona słonecznika
Kto nie lubi nasion słonecznika? Są klasyczną przekąską, ale pamiętaj, aby nie jeść ich nigdy z dodatkiem soli. Wiemy, że są wtedy smaczniejsze, ale sól nie pomoże nam w odchudzaniu, a wręcz przeciwnie, spowoduje zatrzymanie płynów w organizmie i wpłynie to negatywnie na nasze nerki. Dlatego też najlepiej, jeśli jak najszybciej zapomnisz o jedzeniu nasion słonecznika z solą.
Dlaczego nasiona słonecznika są dobre na odchudzanie? Ponieważ zapewniają uczucie sytości, przyśpieszają przemianę materii. Poza tym są bardzo zdrowe, dzięki zawartości kwasu oleinowego, linolowego, palmitynowego, stearynowego, arachidowego i lecytyny. Wszystkie te kwasy przyczyniają się do obniżenia złego cholesterolu i zwiększenia dobrego. Nie zapominaj też, że nasiona słonecznika są sojusznikiem wątroby.
Błonnik, który zawierają nasiona słonecznika szczególnie pomaga w redukowaniu wchłaniania cholesterolu przez jelita oraz tłuszczy, które nie powinny zostawać w naszym organizmie. Ale uwaga, nie powinniśmy jeść więcej niż małą garstkę nasion dziennie, ponieważ przy większej ilości, poziom kalorii będzie bardzo wysoki. Dlatego ważne jest znalezienie równowagi, aby móc dobrze korzystać z ich właściwości, które pomogą nam zrzucić zbędne kilogramy. Można je zjadać jako przekąskę, po śniadaniu lub przegryzkę w ciągu dnia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
- Stella AB., Cappellari GG., Barazzoni R., Zanetti M., Update on the impact of omega 3 fatty acids on inflammation, insulin resistance and sarcopenia: a review. Int J Mol Sci, 2018. 19 (1): 218.
- Ossoli A., Pavanello C., Calabresi L., High density lipoprotien, lecithin: cholesterol acyltransferase, and atherosclerosis. Endocrinol Metab, 2016. 31 (2): 223-9.