Najbardziej polecane sukulenty do dekoracji domu
Jeśli myślisz o udekorowaniu swoich wnętrz kaktusami, z przyjemnością przeczytasz ten artykuł. Sukulenty są bardzo odpornymi roślinami i świetnie nadają się do trzymania w domu. Niektóre gatunki wyróżniają się bardziej niż inne, dlatego tutaj opowiemy Ci o nich wszystko.
Największą zaletą sukulentów jest to, że są bardzo odporne, więc nie musisz ich niewolniczo pielęgnować, aby zawsze były piękne. Rośliny te charakteryzują się magazynowaniem wody w swoich strukturach: liściach, korzeniach i łodygach. Z tego powodu nie wymagają tak częstego podlewania i mogą przetrwać długie okresy bez wody.
Najlepsze sukulenty do dekoracji wnętrz, które warto znać
Do tej pory odnotowano tysiące gatunków sukulentów, z których najpopularniejsze to rodziny Aizoaceae, Cactaceae, Crassulaceae i Euphorbiaceae. Wśród nich są takie, które, oprócz cech fizycznych, wyróżniają się ilością potrzebnego im światła słonecznego.
Poniżej zobaczymy, które sukulenty najlepiej się nadają do dekoracji Twojego domu.
1. Rozchodnik Morgana
Pierwszy z sukulentów do dekoracji wnętrz, który będziemy polecać, naukowo nazywa się Sedum morganianum. To dobrze znany rozchodnik Morgana.
Pochodzi z Meksyku i ma cechę, która przyciąga wiele uwagi: wisi. Jego piękne i grube łodygi wspaniale prezentują się w wiszących donicach.
Ma niebieskie lub szarozielone liście, które mogą dorastać do 60 centymetrów długości. To jeden z tych sukulentów, który do prawidłowego rozwoju wymaga dobrego nasłonecznienia. Jeśli chodzi o wodę, to między podlewaniami najlepiej poczekać, aż podłoże wyschnie, zwłaszcza w rejonach o chłodnej pogodzie.
2. Senecio rowleyanus lub starzec Rowleya
Dalej przedstawiamy wiszące sukulenty,wprowadzając Senecio rowleyanus lub starzec Rowleya, roślinę wyróżniającą się osobliwym wyglądem. Jej liście wyglądają bowiem jak małe koraliki . Często służy do ozdabiania półek, dzięki swoim zwisającym łodygom.
Chociaż lubi światło, nie należy wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może więdnąć. Podlewanie powinno być w miarę stałe, raz w tygodniu, z wyjątkiem zimy, kiedy powinno być bardziej rozłożone. W każdym razie sprawdź podłoże przed dodaniem wody, ponieważ nadmiar może zaszkodzić.
Możesz być zainteresowany: Sprawdź te rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią
3. Eszeweria
Więcej niż sukulenty, eszeweria to rodzaj sukulentów, który obejmuje ponad 150 gatunków. Ich ogólną cechą charakterystyczną są spłaszczone liście w kształcie rozet, które nadają im uroku i doskonale nadają się do dekoracji wnętrz w doniczkach lub w ogrodach zewnętrznych.
Te sukulenty są uważane za tanie, ponieważ ich pielęgnacja jest bardzo prosta. A przy tym są bardzo wdzięczne. Mogą mieć różne kolory, ale zawsze mają wspólny odcień.
Aby zachować ich witalność, warto stosować raz w miesiącu płynny nawóz. Podlewanie jest umiarkowane, a szczególną ostrożność należy zachować w okresie jesienno-zimowym, kiedy trzeba bardzo oszczędnie gospodarować ilością wody.
4. Grubosz jajowaty lub jadeit
Crassula ovata lub grubosz jajowaty to klejnot w rodzinie sukulentów. Wygląda mini grubosz z pięknymi owalnymi liśćmi przyczepionymi do grubej łodygi.
To bardzo mocna, wytrzymała roślina, która będzie pięknie wyglądać w Twoim salonie lub innym pomieszczeniu. Jego wzrost jest powolny, ale może osiągnąć wysokość do 1 metra. Potrzebuje jednak co najmniej około 3 godzin bezpośredniego światła słonecznego.
Jeśli chodzi o podlewanie, powinno być ono umiarkowane, idealnie raz w tygodniu. Postępuj zgodnie ze wskazówkami pielęgnacji, a zobaczysz, jak twoje jajowate drzewko rozkwita.
5. Aloes
Kolejnym sukulentem, którego nie może zabraknąć przy urządzaniu wnętrz, jest aloes. Artykuły naukowe zestawiają jego właściwości i korzyści zdrowotne, podkreślając, że jest to roślina lecznicza. Jego skład podkreśla wysokie stężenie wody, aminokwasów, witamin i minerałów. W szczególności jego sok, który jest krystaliczny i żelowaty, jest używany do leczenia oparzeń słonecznych i ran.
Ten sukulent ma długie liście, szerokie u podstawy i bardzo cienkie na końcach. Ponadto ma kolce na konturze każdego liścia, które mogą cię zranić, jeśli nie będziesz się z nimi obchodzić prawidłowo.
Aloes lubi dużo bezpośredniego światła słonecznego, więc należy zapewnić mu miejsce, w którym będzie mógł być wystawiony na działanie promieni słonecznych przez kilka godzin dziennie. Jeśli chodzi o wilgotność, pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami.
6. Beaucarnea recurvata lub stopa słonia
Kończymy propozycję Beaucarnea recurvata lub stopą słonia, jedną z najpiękniejszych roślin, jeśli chodzi o sukulenty, które można znaleźć do dekoracji wnętrz. Jej wygląd (na zdjęciu tytułowym) może zaszokować i sprawić, że zwątpisz, czy to naprawdę sukulent. Ale uwierz, tak jest.
Jej nazwa pochodzi od kształtu łodygi, która jest dość gruba i przypomina nogę słonia. Właśnie tam magazynuje wodę, którą gromadzi podczas swojego rozwoju.
Jest to jeden z gruboszów, które do zdrowego wzrostu wymagają nasłonecznionych miejsc, chociaż trzeba powiedzieć, że pośrednie światło w ciągu dnia wystarczy. Przed podlaniem sprawdź podłoże; jeśli widzisz, że wysycha, nadszedł czas, aby go podlać.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak używać olejku Neem do pielęgnacji roślin ogrodowych
Sukulenty wymagające niewielkiej ilości bezpośredniego światła
Istnieje ogromna różnorodność sukulentów, którymi można dekorować swoje wnętrza. Ponieważ jednak wiemy, że trudno jest umieścić nasze rośliny w miejscach z bezpośrednim światłem, oto lista innych sukulentów, które wymagają niewielkiej ilości światła:
- Gasteria.
- Peperomie.
- Kiwi Aeonium.
- Kaktus świąteczny.
- Grubosz jajowaty Gollum.
- Haworsja
- Sansevieria.
Jakie sukulenty wybierzesz do swoich wnętrz?
Dzięki temu przewodnikowi możesz zorientować się, jakie masz możliwości. Wybierz te sukulenty, które najlepiej odpowiadają Twoim gustom i warunkom panującym w domu.
Poza tym daj się zaskoczyć tym popularnym roślinom, które nie wymagają wiele opieki, ale są bardzo wdzięczne. Ich wzrost jest powolny, ale będziesz się nimi cieszyć, zwłaszcza gdy tymi, które kwitną.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mariel Calderón-Oliver; María Alejandra Quiñones Peña; José Pedraza-Chaverri. Efectos benéficos del aloe en la salud. VERTIENTES Revista Especializada en Ciencias de la Salud, 14(2):53-73, 2011.