Nagłe skoki poziomu cukru we krwi - jak im zapobiegać?

Jeśli chodzi o naszą codzienną dietę, musimy pamiętać, że niektóre produkty spożywcze powodują poważne skoki cukru we krwi. To zjawisko jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Dlatego musimy zacząć stosować zdrowsze nawyki.
Nagłe skoki poziomu cukru we krwi - jak im zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Hiperglikemia i nagłe skoki poziomu cukru we krwi mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca. Nawet bez popadania w taką skrajność, każdy z nas może doświadczyć objawów wynikających z nadmiernego spożycia cukru, takich jak nagła utrata wagi, zwiększone pragnienie i ciągłe zmęczenie.

Niektórzy pacjenci uskarżają się także niewyraźne widzenie, obrzęki skórne i senność. Osoby z cukrzycą typu I i II mają też problemy z oddychaniem, a ich tętno również się zmienia. W każdym razie ważne jest skuteczne zapobieganie tym problemom. Dobra wiadomość jest taka, że są dobre sposoby na nagłe skoki poziomu cukru we krwi.

Wskazówki dotyczące zapobiegania skokom poziomu cukru we krwi

Jeśli chodzi o naszą codzienną dietę, musimy pamiętać, że niektóre produkty spożywcze powodują poważne skoki cukru we krwi. To zjawisko jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Dlatego musimy zacząć stosować zdrowsze nawyki.

Pij duże ilości płynów

Unikanie odwodnienia powinno być jednym z Twoich celów w przypadku zwalczania hiperglikemii. W rzeczywistości picie dużej ilości wody jest zarówno środkiem zapobiegawczym, jak i częścią leczenia regeneracyjnego.

Dzieje się tak, ponieważ odwodniony organizm tylko pogarsza swój stan zdrowia. Każdy płyn jest dobry, o ile nie jest przetworzony metodami przemysłowymi i nie zawiera cukru.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Picie wody – problemy, na jakie może pomóc?

Obserwuj i zapisuj swoje skoki poziomu cukru we krwi

Dzięki odpowiedniej analizie indeksu glikemicznego spożywanych produktów, badaniu glukometrem lub badaniu poziomu hemoglobiny A1C powinieneś być w stanie określić poziom cukru we krwi, aby go utrzymać na odpowiednim poziomie.

Osoby chore na cukrzycę wiedzą, że kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest ich głównym sprzymierzeńcem. W rzeczywistości każdy z nas powinien być ich świadomy. Na szczęście osoby ze skłonnością do tego schorzenia już wiedzą, jak ważne jest regularne badanie poziomu glukozy we krwi.

Badanie glukometrem

Najważniejsze to mierzyć poziom cukru przed każdym posiłkiem. Powinien wówczas wynosić od 80 do 130 mg / dl. To normalne, że wskaźnik ten wzrasta po spożyciu posiłku, więc po jedzeniu należy również dokonać pomiaru. Pamiętaj, że uzyskane wartości nie powinny przekraczać 180 mg / dl.

Obecnie istnieją specjalne urządzenia, za pomocą których można odczytać poziom glukozy we krwi w zaledwie kilka sekund. Ale nie martw się, jeśli nie masz glukometru. Jest bowiem też inny sposób, który pozwala Ci być na bieżąco z tymi wartościami.

Badanie hemoglobiny A1C – początek procesu kontroli poziomu cukru we krwi

Test hemoglobiny A1C jest przeznaczony dla osób, które nigdy wcześniej nie sprawdzały poziomu cukru we krwi. Polega on na specyficznym badaniu krwi, które pozwala określić średni poziom glukozy w ciągu ostatnich trzech miesięcy. To doskonały punkt wyjścia do kontrolowania tego wskaźnika dla Twojego ciała.

Metoda ta opiera się jak łatwo odgadnąć na pomiarze hemoglobiny. Ten składnik, obecny w krwinkach czerwonych, wychwytuje glukozę, gdy jej poziom we krwi jest wysoki. Okres półtrwania krwinki czerwonej wynosi 120 dni, więc pomiar wskaże średni poziom glukozy we krwi w tym momencie.

W idealnym przypadku każdy z nas powinien zrobić sobie to badanie dwa razy w roku. Lepiej zadbalibyśmy o siebie i każdy specjalista mógłby zalecić specjalnie dla nas konkretną dietę lub kurację. W każdym razie dobrze jest mieć choćby glukometr pod ręką, aby móc prowadzić codzienne zapisy.

Staraj się nie palić papierosów

Niezdrowy styl życia odgrywa ważną rolę w rozwoju cukrzycy i innych powiązanych z nią chorób metabolicznych.

Rzucanie palenia

Niezdrowe nawyki są niewyczerpanym źródłem chorób. Wiemy teraz, że istnieje ścisły związek między paleniem papierosów a wzrostem poziomu glukozy. Dlatego też jednym z najlepszych sposobów uniknięcia cukrzycy jest całkowite rzucenie palenia.

Całkowite rzucenie palenia lub choćby ograniczenie palenia papierosów i picia napojów alkoholowych może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Te choroby mogą prowadzić do poważnych powikłań w trakcie kryzysu związanego z hiperglikemią. Musisz także obserwować inne ważne wskaźniki, takie jak poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Powody aby rzucić palenie i przepisy na sukces

Kontrolowanie spożycia węglowodanów

Węglowodany proste są główną przyczyną powodującą skoki poziomu cukru we krwi. Należy pamiętać, że są one szybko wchłaniane podczas przetwarzania przez nasz układ pokarmowy, co prowadzi do wzrostu poziomu glukozy. Potwierdza to znaczenie zrównoważonego odżywiania dla organizmu człowieka.

Zgodnie z teoriami dotyczącymi węglowodanów, zastępowanie tego typu cukrów (węglowodanów prostych) węglowodanami złożonymi pozwala nam utrzymać dobry poziom glukozy przy jednoczesnym lepszej kondycji układu pokarmowego. Istnieją na przykład zdrowsze produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa i rośliny strączkowe.

Podsumowując, ważne jest także, aby ćwiczyć regularnie. W rzeczywistości każda aktywność fizyczna jest dobra do regulowania poziomu glukozy i zapobiegania jej gromadzeniu się w postaci lipidów.

Zacznij więc od spaceru. Pamiętaj jednak, że aby ćwiczenia były skuteczne, musisz podjąć prawdziwy wysiłek, zawsze dostosowany do Twoich osobistych potrzeb i możliwości. Jak widać, unikanie problemów zdrowotnych w przyszłości musi być dla Ciebie priorytetem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.