Nadwrażliwość pęcherza moczowego – odzyskaj kontrolę

Problemy z kontrolowaniem pęcherza zwykle ustępują, gdy poprawiasz pewne nawyki. Jeśli jednak tak się nie stanie, musisz udać się do specjalisty, który postawi diagnozę i rozpozna ewentualne choroby.
Nadwrażliwość pęcherza moczowego – odzyskaj kontrolę
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Twój pęcherz jest odpowiedzialny za przechowywanie moczu przefiltrowanego przez nerki. Kiedy pęcherz się zapełnia zaczynasz odczuwać nacisk. Jest to sygnał, że nadszedł czas, aby pozbyć się tego płynu. Pacjenci cierpiący na nadwrażliwość pęcherza moczowego mają podobne uczucie.

Różnica polega jednak na tym, że mięśnie kurczą się często i nagle. Praktycznie nigdy nie dają tego “sygnału” na czas, aby dostać się do łazienki. Ten problem powoduje mimowolny popuszczanie moczu. Dodatkowo, pojawia się silny ból, który promieniuje z miednicy do okolicy brzucha.

Uważa się, że jest to jedna z faz zespołu nadreaktywnego pęcherza i nietrzymania moczu. Są to dwie choroby, które regularnie dotykają starszych osób.

Na szczęście możesz naturalnie przeciwdziałać tym symptomom. Dzięki zdrowym nawykom i domowym metodom możesz wzmocnić mięśnie tego narządu co zapewni Ci kontrolę.

Dowiedz się więcej, czym jest nadwrażliwość pęcherza moczowego! Zapraszamy do lektury.

Jak zmniejszyć nadwrażliwość pęcherza moczowego?

Popraw nawyki żywieniowe

Nawyki żywieniowe mają wiele wspólnego z pęcherzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpisz na nadwrażliwość pęcherza moczowego lub masz problemy z utrzymaniem moczu.

Mimo że niektórzy ludzie to ignorują, substancje zawarte w niektórych produktach spożywczych, osłabiają mięśnie tego narządu. W rezultacie pojawiają się problemy związane z pęcherzem.

Nadwrażliwość pęcherza moczowego a nieodpowiednia żywność przekąski chipsy

Oto produkty, których należy unikać:

 • Napoje i produkty zawierające kofeinę
 • Smażone potrawy i kiełbasy
 • Ostre przyprawy i pikantne potrawy
 • Napoje alkoholowe
 • Soki z owoców cytrusowych
 • Napoje gazowane
 • Mleko i przetwory mleczne
 • Rafinowany cukier i mąka biała (pszenna)

Użyj metody kontrolowanego oddawania moczu

Kontrolowane oddawanie moczu to technika, która pozwala wzmocnić pęcherz. Zmniejsza to również częstotliwość oddawania moczu.

 • Polega to na dokładnym zaplanowaniu wycieczek do łazienki. Zasadniczo powinno to się odbywać co dwie godziny. Krok po kroku odzyskujesz kontrolę nad uczuciem konieczności oddawania moczu.
 • Na początku trudno to zastosować w praktyce. Dzieje się tak dlatego, że możesz cierpieć na nieumyślne popuszczanie moczu. Jednakże, zaczynając stopniowo, na przykład co 40 minut, możliwe jest wydłużenie czasu między popędami do skorzystania z toalety.

Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla, jeśli cierpisz na nadwrażliwość pęcherza moczowego

Są ćwiczenia, które koncentrują się na wzmacnianiu mięśni  dna miednicy. Należą do nich popularne ćwiczenia Kegla. Wzmacniają one ściany pęcherza moczowego, co zwiększa zdolność zatrzymywania moczu i zapobiega przeciekom.

Ćwiczenia mięśni Kegla na nadwrażliwość pęcherza moczowego

Przeczytaj także: Co to są mięśnie Kegla

 • Aby prawidłowo wykonać t ćwiczenie, musisz spiąć mięśnie tak, jak gdybyś próbowała zatrzymać przepływ moczu. Robisz to naturalnie, gdy odczuwasz potrzebą, a w pobliżu nie ma łazienki.
 • Są to ćwiczenia, które zmniejszają ryzyko nietrzymania moczu. Dodatkowo, pozytywnie wpłyną na Twoje życie seksualne.

Zwiększ spożycie magnezu

Magnez to minerał, który pomaga Twojemu ciału utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Jest wykorzystywany do wspomagania wielu funkcji w Twoim ciele i czasem nie dostarczasz go w wystarczających ilościach. To powoduje różne problemy i stany zapalne.

Z tego powodu Ci, którzy cierpią na nadwrażliwość pęcherza moczowego, muszą zwiększyć spożycie magnezu. Pomaga to złagodzić skurcze.

Sięgnij po produkty bogate w magnez takie jak:

 • Otręby pszenne i owsiane
 • Nasiona lnu i pestki dyni
 • Suszone zioła
 • Kakao
 • Suszone owoce
 • Tłuste ryby
 • Brązowy ryż

Powinniśmy wspomnieć, że możesz również wprowadzać magnez od zewnątrz. Jest on wchłaniany przez Twoją skórę, jeśli używasz odpowiednich maści i balsamów.

Nie pal papierosów

Toksyny zawarte w papierosach bezpośrednio wpływają na zdrowie pęcherza. Powodują także różne stany zapalne w Twoim organizmie. Te toksyny mogą być jedną z głównych przyczyn nadwrażliwości pęcherza moczowego i nietrzymania moczu.

Szkodliwe substancje mogą nawet przemieszczać się przez krwiobieg i wpływać na integralność mięśni i tkanek.

Palenie papierosów

Obejmuje to zwiększenie ryzyka infekcji i raka.

Wprowadź do diety suplementy ze skrzypu, by złagodzić nadwrażliwość pęcherza moczowego

Skrzyp to naturalna roślina lecznicza działająca m.in na nadwrażliwość pęcherza moczowego. Zawarty w nim krzem pomaga kontrolować niechciane wycieki moczu.

Jego właściwości moczopędne pomagają w eliminacji zatrzymanych w ciele płynów. W rezultacie zapobiega stanom zapalnym. Powinniśmy również wspomnieć, że pomaga spowolnić rozwój bakterii w pęcherzu. Zapobiega to problemom takim jak zapalenie pęcherza.

 • Możesz pić herbatę ze skrzypu polnego 2 – 3 razy dziennie. Jest on również dostępny w postaci tabletek i innych suplementów.

Zastosuj wszystkie te zalecenia jeśli chcesz złagodzić nadwrażliwość pęcherza moczowego. Zacznij walczyć z tym problemem w bezpieczny, naturalny sposób. Jeśli objawy nie ustąpią lub stan się pogorszy, porozmawiaj z lekarzem. On stwierdzi, czy występują komplikacje lub większe problemy, którymi należy się zająć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.