Nadwraliwość elektromagnetyczna - czy rzeczywiście istnieje?

Nadwrażliwość elektromagnetyczna sprawia, że dana osoba odczuwa dyskomfort pod wpływem pól elektromagnetycznych. Jednak nauka nie ustaliła jeszcze, czy można ją sklasyfikować jako alergię lub inny podobny stan.
Nadwraliwość elektromagnetyczna - czy rzeczywiście istnieje?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2022

Nadwrażliwość elektromagnetyczna to temat, o którym eksperci nie mówią zbyt wiele. Chociaż istnieje wiele doniesień o tym stanie, obecnie nie ma on solidnych podstaw naukowych. Ponadto formalna diagnoza tego stanu nie jest rozpoznawana.

Jeśli ktoś jest uczulony na elektryczność, oznacza to, że gdy jest wystawiony na działanie pola elektromagnetycznego, cierpi na niepożądaną reakcję, która obejmuje widoczne objawy. Obejmuje ona od dyskomfortu oka po inne trudności. Nauka nie osiągnęła konsensusu w tej kwestii, ponieważ istnieją sprzeczne dowody w tej sprawie.

Nadwrażliwość elektromagnetyczna (EHS)

Nadwrażliwość elektromagnetyczna. Kobieta z wysypką skórną.

Nadwrażliwość elektromagnetyczna to nietolerancja pól elektromagnetycznych. Jeśli ktoś z tym schorzeniem narazi się na nie, będzie cierpieć z powodu szeregu objawów, które w dużej mierze pokrywają się z tymi, które powodują alergie.

Pola elektromagnetyczne to pola klasyczne (tj. niekwantowe), wytwarzane przez przyspieszenie ładunków elektrycznych emitowanych przez linie wysokiego napięcia, telefony komórkowe, sprzęt AGD i sieci Wi-Fi. Teoretycznie, jeśli ktoś jest uczulony na elektryczność i wystawiony na działanie tych pól, będzie odczuwał fizyczny lub emocjonalny dyskomfort.

Żadne dowody naukowe nie potwierdzają jednak istnienia takiego uczulenia. Niektóre badania wykazały, że ludzie, którzy czują się dotknięci tym problemem, wykazują objawy, gdy są wystawieni na działanie zarówno prawdziwych, jak i fałszywych pól elektromagnetycznych.

Tymczasem Komisja Europejska opublikowała w 2015 r. raport na temat tego stanu. Zwróciła uwagę, że nie ma dowodów potwierdzających uczulenie na elektryczność lub że istnienie nadwrażliwości elektromagnetycznej. Stwierdza jednak również, że potrzeba dalszych badań na ten temat.

Nadwrażliwość elektromagnetyczna – objawy

Wielu lekarzy i naukowców uważa, że w takich przypadkach należy stosować zasadę ostrożności. Zasada ta mówi, że w sytuacjach, w których nie ma rozstrzygających dowodów, najlepiej zaakceptować istnienie danych warunków i odpowiednio do nich postępować.

Według dostępnych i niepotwierdzonych danych nadwrażliwość elektromagnetyczna powoduje chroniczne zmęczenie, nawracające bóle głowy, zawroty głowy, nerwowość, tachykardię, obniżoną koncentrację, bezsenność i inne podobne objawy.

Podobnie objawy osób pozornie uczulonych na elektryczność składają się z trzech etapów:

  • Pierwszy etap. Ma on zasadniczo charakter neurologiczny. Powoduje między innymi takie objawy, jak ból głowy, dzwonienie w uszach, drętwienie i mrowienie, zawroty głowy, trudności z koncentracją, zaburzenia trawienia i tachykardia.
  • Drugi etap. Ten etap powoduje trzy objawy: chroniczne zmęczenie, bezsenność i depresję. Mogą również wystąpić drażliwość, agresywność słowna i zaburzenia nastroju.
  • Trzeci etap. Dzieci mogą cierpieć z powodu nadpobudliwości i utraty zainteresowania grami i zadaniami szkolnymi. Nastolatki mogą cierpieć na zmiany psychiczne i behawioralne. Dorośli mogą cierpieć na delirium i pseudodemencję.

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że objawy nasilają się, gdy pacjent jest narażony na pola elektromagnetyczne, ale ustępują, gdy ich działanie jest ograniczone. Ten stan wydaje się stopniowo pogarszać. Ma więcej efektów psychologicznych u dzieci, a więcej efektów neurodegeneracyjnych u dorosłych.

Czy istnieje jakiś sposób leczenia?

Ponieważ nadwrażliwość elektromagnetyczna nie jest uznaną diagnozą medyczną, nie ma też na nią lekarstwa. Eksperci, którzy przyznają, że ludzie mogą być uczuleni na elektryczność, zwracają uwagę, że może to być spowodowane słabym układem odpornościowym lub szczególną podatnością na elektromagnetyzm.

Niektóre opisy przypadków wskazują, że stan ten stopniowo się pogarsza. Z tego powodu eksperci zalecają zmianę niektórych nawyków, takich jak:

  • Codziennie wietrz swój dom przez 15 minut.
  • Zastąp sieci Wi -Fi połączeniami przewodowymi.
  • Zastąp telefony bezprzewodowe telefonami stacjonarnymi.
  • Zatrudnij specjalistę do wykrycia głównych źródeł promieniowania w Twoim domu. Umożliwiłoby to wprowadzenie zmian w celu zmniejszenia narażenia osoby dotkniętej chorobą.
  • Noś ubrania z włókien naturalnych, takich jak bawełna lub wełna. Materiały syntetyczne sprzyjają elektryczności statycznej. Dlatego eksperci odradzają ich stosowanie.
  • Używaj telefonu komórkowego tylko do niezbędnych zadań. Używaj go na otwartych przestrzeniach i korzystaj z głośnika tak, aby nie zbliżać go do głowy.
  • Usuń urządzenia elektryczne i elektroniczne z sypialni. Najlepiej trzymać je odłączone, gdy ich nie używasz.

Ostatecznie osoby nadwrażliwe na elektryczność powinny jak najmniej wystawiać się na działanie pól elektromagnetycznych. W ten sposób objawy mogą ustąpić.

Kobieta z bólem głowy trzyma telefon komórkowy.
Uczulenie na elektryczność może powodować różne dolegliwości.

Zalecenia końcowe

W dzisiejszych czasach pola elektromagnetyczne występują wszędzie. Urządzenia elektryczne lub elektroniczne nie są jedynymi źródłami. W rzeczywistości te pola są wokół nas. Ziemia ma swoje własne pole magnetyczne. Podobnie promieniowanie, które Słońce emituje każdego dnia, jest znacznie wyższe niż ilość, jaką mogłaby wyemitować jakakolwiek antena telefonu komórkowego.

W związku z powyższym stworzenie przestrzeni „wolnych od promieniowania elektromagnetycznego” jest praktycznie niemożliwe. Tak czy inaczej, niezależnie od tego, czy ta alergia istnieje, czy nie, najzdrowszą rzeczą jest odłączenie się od urządzeń elektronicznych od czasu do czasu. Możesz wykorzystać ten czas, aby cieszyć się przyrodą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.