Hiperosmia: nadwrażliwość na zapachy

Zwiększona wrażliwość na zapachy może być uważana za korzyść, ale ci, którzy ją mają, faktycznie cierpią z jej powodu. Chociaż jest to rzadki stan, należy do ciekawych zaburzeń związanych z naszym zmysłem węchu.
Hiperosmia: nadwrażliwość na zapachy

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2022

Nadwrażliwość na zapachy występuje rzadko jako zaburzenie, ale u niektórych osób objawia się w mniejszej formie. W końcu wielu z nas zna osoby, które wyraźnie postrzegają zapachy w podwyższony sposób.

Węch to dokładnie jeden ze zmysłów, z którego można czerpać największe korzyści. Z tego powodu ci, którzy urodzili się z lub przechodzą przez okres hiperosmii, obserwują obniżoną jakość życia.

Nazwa hyperosmia pochodzi z języka greckiego. To słowo składające się z dwóch mniejszych części: hiper – co oznacza coś wzmożonego – oraz osmia – czyli zmysł węchu. Zatem hiperosmia to nadwrażliwość na zapachy.

Nie należy jednak tego mylić ze zwiększoną wrażliwością w częstszych sytuacjach, na przykład w ciąży. W zdiagnozowanej hiperosmii dochodzi do obniżenia progu węchowego. Wraz ze spadkiem progu zmniejsza się również stężenie substancji w powietrzu wymagane do wykrycia zapachu.

Hiperosmia występuje bardzo rzadko. Nie ma żadnych wiarygodnych statystyk, aby stwierdzić, ile osób na całym świecie jest dotkniętych chorobą. Znane są natomiast dane dotyczące przeciwnego zaburzenia, anosmii – utraty węchu – która dotyka około 0,3% populacji.

Zaburzenia wrażliwości na zapach

Jak już wspomnieliśmy, hiperosmia to jeszcze jedna anormalna sytuacja w spektrum zaburzeń wrażliwości na zapachy, która pociąga za sobą nadwrażliwość na zapachy. Jednak na drugim biegunie znajduje się anosmia, jak wspomniano powyżej.

Cały zestaw tych zaburzeń to dysosmia i składa się z:

  • Hiperosmia: to jest sytuacja, którą zajmiemy się w tym artykule, nadmiernie wyostrzony węch.
  • Parosmia: to kolejny rzadki stan, w którym mózg nie rozpoznaje prawidłowo zapachów i przypisuje jednemu charakterystycznemu zapachowi inne cechy. Ci ludzie mogliby uznać przyjemne perfumy za nieprzyjemny zapach.
  • Fantosmia: halucynacja zapachu. Osoba cierpiąca na tę okoliczność wierzy, że wyczuwa coś, czego tak naprawdę nie ma i co w rzeczywistości byłoby niemożliwe do postrzegania.
  • Anosmia: Całkowity brak percepcji węchu.
Ludzki nos.

Fizjologiczne przyczyny hiperosmii

Zwiększona wrażliwość na zapachy może wystąpić w sytuacjach fizjologicznych, tj. w trakcie normalnych zdarzeń. Wielu specjalistów uważa, że w tych przypadkach nie jest to jednak hiperosmia, ale zwiększona wrażliwość.

Przykładem par excellence jest ciąża. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży kobiety doświadczają zwiększonej percepcji zapachów, często do tego stopnia, że sam zmysł węchu może wywoływać typowe dla tego okresu nudności.

Podsumowując, normalna i naturalna ewolucja tej hiperosmii w ciąży polega na tym, że ma ona tendencję do zanikania wraz z upływem tygodni. Te same zmiany hormonalne, które decydują o jej pojawieniu się wpływają na późniejsze zniknięcie. U niektórych kobiet w ciąży objaw towarzyszy im przez dziewięć miesięcy.

Są to jednak wyjątkowe przypadki, które mogą wiązać się z hiperemesis gravidarum, która objawia się powtarzającymi się wymiotami i ryzykiem odwodnienia.

Inne fizjologiczne przyczyny nadwrażliwości na zapachy

Dwie inne fizjologiczne sytuacje zwiększonej wrażliwości na zapach to menopauza i czas przed przed pożywaniem posiłku. W okresie menopauzy winowajcą znów są zmiany hormonalne. Z kolei przed posiłkami nadwrażliwość na zapachy jest instynktownym odruchem, który pobudza apetyt. Oprócz tych naturalnych powodów, zwróćmy teraz uwagę na patologiczne przyczyny:

  • Guzy mózgu: Jeśli rozwój guza mózgu znajduje się w obszarach mózgu, które regulują zmysł węchu, może to mieć wpływ na postrzeganie zapachów.
  • Mukowiscydoza: Mukowiscydoza to choroba, która zwykle dotyczy płuc i trzustki. Jednak wpływając na różne gruczoły i wytwarzając ekstremalny śluz, zatyka drogi oddechowe, zmieniając zmysł węchu.
  • Nadczynność tarczycy: Stwierdzono związek między nadczynnością tarczycy a hiperosmią w przypadku choroby Gravesa-Basedowa.
  • Borelioza: Ten stan jest infekcją bakteryjną. Kawałki kleszcza wprowadzają mikroorganizmy do ciała człowieka. Chociaż ogólne objawy przypominają grypę, wśród objawów wyróżnia się możliwość hiperosmii.
  • Niedobór witaminy B12: W niedoborach żywieniowych brakuje witamin. Więc kiedy poziom witaminy B12 spada, wpływa to na układ nerwowy. Jeśli jednak afektacja obejmuje nerwy zaangażowane w zmysł węchu, może pojawić się hiperosmia.
  • Migreny: Przed faktycznym atakiem migreny niektóre przypadki zaczynają się od aury. Aura to seria symptomów, które często pojawiają się przed migrenowym bólem głowy. Jedną z tych oznak jest zwiększona wrażliwość na zapachy.
Dziewczyna pachnąca olejkiem.

Dowiedz się więcej o: Objawy i leczenie migreny u dzieci

Nadwrażliwość na zapachy

Podsumowując, jeśli czujesz, że masz nadwrażliwość na zapachy, najprawdopodobniej jest to cecha fizjologiczna lub szczególny tymczasowy wzrost zmysłu węchu. Nie powinieneś się od razu martwić.

Jeśli jednak uważasz, że Twój węch jest zbyt silny i zauważasz, że wpływa to na jakość Twojego życia, zapytaj lekarza. Kilka pytań od specjalisty i kilka badań pomoże ci w diagnozie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Finelli PF, Mair RG (2008). Disturbances of smell and taste. En: Bradley WG, Daroff RB, Fenichel Gm, Jankovich J (Eds). Neurology in clinical practice, (pp 263-270). Philadelphia: Elsevier.
  • Harris, T. “A Case of Hyperosmia.” Ann. Otol., St. Louis 16 (1907): 74-76.
  • Kanwar, S. “Hyperosmia and hyposmia (First report) with burning mouth syndrome: case report.” Reactions 1628 (2016): 310-19.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.