Migrena dziecięca: objawy i leczenie

Migreny u dzieci są wyniszczające i mogą zakłócać ich codzienne zadania. Ten stan jest nawet przyczyną słabych wyników w nauce. Jak to rozpoznać?
Migrena dziecięca: objawy i leczenie
Karina Valeria Atchian

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karina Valeria Atchian.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Migrena dziecięca występuje bardzo często i może wystąpić w każdym wieku. Według statystyk Migraine Research Foundation około 10% dzieci w wieku szkolnym cierpi na migrenę i nawet do 28% nastolatków w wieku od 15 do 19 lat.

Ten rodzaj bólu głowy jest często wyniszczający i może przeszkadzać w codziennych czynnościach. W przypadku dzieci może to powodować pewne negatywne skutki, które obniżają zarówno ich wyniki w nauce, jak i aspekt społeczny.

Jak dokładnie objawia się migrena dziecięca i co możesz zrobić, gdy rozpoznasz ja u swojego dziecka? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając ten artykuł.

Podczas gdy dzieci na ogół mają mniej napadów niż dorośli, migrena może jednak równie mocno przeszkadzać im w codziennych czynnościach. Jeśli się nie podejmie stosownego leczenia, może nawet znacząco wpłynąć na jakość życia dziecka.

Jakie objawy daje migrena dziecięca

Istnieją dwie formy migreny: epizodyczna, który występuje sporadycznie oraz migrena chroniczna. Poniżej wyjaśnimy bardziej szczegółowo jak wyglądają typowe napady migreny. Musimy jednak wyjaśnić, że mogą się one różnić od tych opisanych u dorosłych.

Czasami, ze względu na wiek, dzieciom nie będzie łatwo zidentyfikować odczuwane doznania a jeszcze trudniej będzie wyrazić to słowami. Migrena dziecięca ma nasilenie od umiarkowanego do ciężkiego, ponadto towarzyszą jej inne objawy.

Napad migreny rozwija się poprzez szereg zdarzeń, które mają miejsce w ciągu kilku godzin lub dni. Typowy napad migreny bez aury przechodzi przez trzy fazy; fazę przedwczesną, fazę bólu głowy i fazę pomigrenową.

Objawy związane z fazą przedwczesną obejmują:

  • Nudności i wymioty
  • Ból za jednym okiem lub uchem
  • Ból w skroniach
  • Wrażenie widzenia plamek lub migających świateł.
  • Wrażliwość na światło lub dźwięk.
  • Tymczasowa utrata wzroku
  • Bladość lub cienie pod oczami.
  • Zmiany nastroju bez powodu.

Objawy te mogą pojawić się na kilka godzin, a nawet dzień przed rozpoczęciem fazy bólu. Ból na ogół dotyka głowy obustronnie, w przeciwieństwie do dorosłych, gdzie występuje tylko po jednej stronie głowy. Może być ostry i utrudniać wykonywanie codziennych zadań.

Migrena dziecięca
Ataki migreny u dzieci mogą tak samo utrudniać normalne funkcjonowanie, jak u dorosłych.

Ataki z aurą

Atak, któremu towarzyszy aura będzie dodatkową fazą, która może wystąpić przed lub jednocześnie z bólem głowy. Aura, gdy się rozwija, ma zwykle charakter wizualny, na przykład w formie iskierek przed oczami. Małe dzieci mogą nie być w stanie wyrazić tego typu dolegliwości związanych z bólem głowy.

Zatem objawy dostrzegane przez opiekunów obejmują bladość, zmniejszoną aktywność i wymioty. Faza pomigrenowa natomiast będzie charakteryzowała się stanem wyczerpania.

Oprócz fizycznych objawów u niektórych dzieci może pojawić się również niepokój. Dziecko boi się, że wkrótce nastąpi kolejny bolesny atak. Ta sytuacja nazywa się lękiem antycypacyjnym i zmniejsza zdolność koncentracji w chwilach, gdy nie odczuwasz bólu.

U niewielkiego odsetka dzieci występuje postać zwana przewlekłą migreną, o której wspominaliśmy wcześniej. Przewlekła migrena dziecięca definiuje się jako ból, który występuje 15 lub więcej dni w miesiącu, trwa każdorazowo dłużej niż 4 godziny i w okresie dłuższym niż 3 miesiące.

Migrena dziecięca – leczenie

Pacjenci zazwyczaj chcą położyć się w cichym, ciemnym pokoju i szukają ulgi we śnie. Przydatne leki stosowane w leczeniu ostrej migreny obejmują popularne leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i paracetamol, a nawet tryptany.

Może być jednak konieczne wypróbowanie różnych leków, aby znaleźć najskuteczniejsze metody leczenia dla poszczególnych pacjentów. Im szybciej poda się pacjentowi leki, tym skuteczniej zadziałają.

Dlatego należy to zrobić, jak tylko pojawią się pierwsze symptomy migreny, nie czekając aż się rozwinie. Czasami dobrą skuteczność daje również lek przeciwwymiotny.

Obecnie nie ma rzeczywistego lekarstwa na migrenę, ponieważ jej patofizjologia nie została jeszcze w pełni poznana. Śledzenie osobistych wyzwalaczy migreny może dostarczyć przydatnych informacji, aby uniknąć napadów. Może to obejmować:

Dziecko z migreną
Zapewnienie dobrego wypoczynku dzieciom ma decydujące znaczenie w łagodzeniu migreny.

Zobacz również ten ciekawy artykuł o bólu głowy: Uciążliwy ból głowy? Oto 7 środków na jego złagodzenie

Uwagi ogólne

Migrena dziecięca staje się przyczyną niepokoju zarówno u najmłodszych, jak i u ich rodziców czy opiekunów. Zawsze sugeruje się więc wizytę u lekarza w celu ustalenia trafnej diagnozy i stosownego leczenia.

Zapewnienie dziecku wystarczającej ilości snu i ćwiczeń, a także zapewnienie pełnej i zróżnicowanej diety, również pomoże zapobiegać atakom migreny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.