Późne zasypianie dziecka - 4 konsekwencje dla zdrowia

Zależy Ci na prawidłowym rozwoju swojego dziecka, prawda? Ważnym aspektem życia, tak samo jak prawidłowe odżywianie jest dobra jakość snu. Wypracowanie zdrowego nawyku, ułatwi późniejszy rozwój dziecka. Poza tym - kiedy śpi, wkracza w miłe krainy marzeń.
Późne zasypianie dziecka - 4 konsekwencje dla zdrowia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dobra jakość snu jest równie ważna jak zbilansowana dieta. Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że odpowiednia ilość snu zapewnia prawidłowy rozwój dziecka. Co za tym idzie – późne zasypianie dziecka może okazać się problematyczne i fatalne w skutkach.

Warto zwrócić uwagę na harmonogram, według którego żyje nasze dziecko – w zupełności uzależnione od swoich rodziców. To my kreujemy jego przyszłość, także przy pomocy zdrowego snu. 

Nasi pradziadkowie nie miewali takich rozmyśleń. Współczesny styl życia wpływa na higienę snu. My jako rodzice – ciągle jesteśmy w pracy, wracamy o nieregularnych porach do domu. Do tego dochodzi napięty grafik dzieci w szkole i rój zajęć pozaszkolnych. Kolejnym szkodliwym nawykiem są urządzenia elektroniczne w rękach naszych dzieci. 

Niepokojące jest jednak to, iż wielu z rodziców nie zdaje sobie sprawy, że późne zasypianie dziecka negatywnie wpływa na jego rozwój. Pomijanie drzemek, nieregularne godziny snu – wydają się niegroźne, prawda?

W rzeczywistości wywołuje to masę negatywnych skutków, które mogą przełożyć się na całe życie. Przecież nie chcemy, aby w przyszłości dziecko “podziękowało” nam za powstałe dysfunkcje.

“Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha – odświeża siły.”

-Cyceron-

Dlaczego zdrowy sen jest ważny w życiu dziecka?

Dziś zwrócimy uwagę, dlaczego regularny odpoczynek dziecka jest tak istotny. Myślisz sobie, co mogę zrobić kiedy moje dziecko nie chce chodzić wcześnie spać? Najważniejsze aby wyrobić w swoim potomku ten nawyk, z którym z czasem się oswoi.

Najlepszy dla dziecka odpoczynek, powinien trwać co najmniej 10 godzin dziennie. Wtedy jest jednym z największych źródeł energii dla małego organizmu.

późne zasypianie dziecka chłopiec

Pozwala  naładować dziecięce “akumulatory” w mózgu, dzięki czemu dziecko osiąga optymalną wydajność umysłową przez cały dzień. Po dobrze przespanej nocy szkrab jest czujny i spokojny. 

Z drugiej strony, sen wpływa też na zdolności fizyczne. Podczas snu, mięśnie dziecka rozluźniają się i są gotowe do podjęcia wszelkich wyzwań po przebudzeniu. Jak widać sen może być też kluczem do sportowej kariery dziecka!

Co właściwie oznacza zdrowy sen?

Prawidłowy sen to nie tylko wczesne chodzenie spać. Istnieje szereg czynników, które należy spełnić aby móc pochwalić się zdrowym dla organizmu snem:

  • Odpowiednia długość snu (nie mniej niż 10 godzin)
  • Nieprzerwany sen
  • Odpowiednia liczba drzemek, dostosowana do wieku
  • Harmonogram snu, synchronizowany z rytmem dobowym dziecka (zegar wewnętrzny)

Jeśli z jakiegoś powodu, którykolwiek z wymienionych czynników zostaje naruszony – może powodować to bezsenność. Na szczęście istnieje kilka sposobów i nawyków, które pomogą utrzymać ten ważny aspekt życia, w należytym porządku.

Późne zasypianie dziecka – konsekwencje

Jedno z największych wyzwań w życiu młodych rodziców – to przyzwyczajenie ich pociech do wczesnego chodzenia spać i zapewnienie odpowiedniego harmonogramu odpoczynku. Mały człowiek jest zainteresowany otaczającym go światem i z trudem żegna się z nim, na rzecz “nudnego” spania.

Jednak pozostawienie tego problemu samemu sobie – tylko zaszkodzi w rozwoju dziecka. Późne zasypianie dziecka i niedobór snu może być przyczyną wielu trudności. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich:

1. Problemy z koncentracją

Późne zasypianie dziecka, a co za tym idzie niewystarczająca ilość przespanych godzin wpływa negatywnie na psychikę dziecka. Traci ono czujność i ma wiele trudności z koncentracją, na konkretnych działaniach.

Może to spowodować, że dziecko w szkolnej ławce będzie mniej aktywne i leniwe.

zwariowany chłopczyk na białym tle

2. Senność jest często spowodowana przez późne zasypianie dziecka

Nieodpowiednia higiena snu – może powodować senność w ciągu dnia. Kiedy wspomniane 10-12 godzin odpoczynku nie zostało spełnione – dzieci odczuwają w ciągu dnia zmęczenie, stają się kapryśne i senne – co powoduje powstanie błędnego koła nieregularnych i niezdrowych nawyków.

3. Uczucie zmęczenia

Wielu wydaje się, że uczucie senności dotyczy tylko dorosłych – ale także dzieci mogą czuć się wyczerpane, szczególnie jeśli nie przespały odpowiedniej ilości godzin.

Ponadto dzieci popadają w stan “super-czujności” przez silniejsze wydzielanie hormonów, takich jak adrenalina, która wprawia umysł w stan czuwania. To wszystko może mieć niebezpieczne reperkusje dla zdrowia psychicznego dziecka.

zmęczone dziecko przy lekcjach

4. Późne zasypianie dziecka zwiększa ryzyko otyłości

Zła higiena snu może doprowadzić też do otyłości u dziecka. Badania naukowe jasno wskazują, że niewystarczająca i nieuregulowana dawka snu dla dziecka zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości. 

Niedobór snu może prowadzić do nadmiernego apetytu i objadania się. Ale to nie jest jedyny aspekt zwiększonego ryzyka otyłości. Krótki i nieregularny sen zaburza wydzielanie greliny i leptyny oraz podwyższa wskaźnik BMI.

Jak poprawić dziecięcą higienę snu?

Najważniejsze jest zrozumienie, że dzieci same nie przezwyciężą tego problemu – muszą mieć w tym wsparcie swoich rodziców. Niezbędne jest monitorowanie i budowanie schematów snu dziecka. Naukowcy są zgodni, że najlepsza pora na posłanie dziecka do snu – to między 19:30 a 20:30.

O ile to możliwe – współpracować powinna cała rodzina. Dziecku będzie łatwiej zrozumieć, że musi już odpocząć – jeśli takie same nawyki zauważy wśród swoich najbliższych.

Na koniec – niezwykle istotne jest uwolnienie się od rozpraszaczy w postaci wszelkiej elektroniki. Dziecko (a nawet dorosły) nie zrozumie, że to jego pora na sen, jeśli w okół włączone są telewizory czy laptopy.

W przyszłości twoje dzieci podziękują Ci za włożony wysiłek w ich higienie snu – dobrymi stopniami i psychicznym zdrowiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.