Naderwanie mięśnia brzucha - co warto wiedzieć

Naderwanie mięśnia brzucha może wystąpić podczas wykonywania czynności, do których mięśnie tej części ciała nie są przygotowane.
Naderwanie mięśnia brzucha - co warto wiedzieć
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Naderwanie mięśnia brzucha jest czasami nazywane też naciągnięciem mięśni brzucha. Jest to uraz polegający na uszkodzeniu wewnętrznej struktury mięśni w tej okolicy ciała.

Naderwanie to uszkodzenie włókien mięśniowych. Są one zazwyczaj niewielkie mogą jednak być dość uciążliwe.

Jakie mięśnie wchodzą w skład muskulatury brzucha? Do czego służą?

Naderwanie mięśnia brzucha to uciążliwy problem

Mięśnie brzucha są podzielone na trzy grupy: przednią, boczną i tylną

Mięśnie brzucha składają się z 4 głównych grup mięśni:

 • Skośne zewnętrzne.
 • Skośne wewnętrzne.
 • Mięsień prosty.
 • Mięsień poprzeczny.

Często sądzimy, że trening mięśni brzucha jest „cudownym ćwiczeniem”, które pozwala je wyrzeźbić i poprawić swój wygląd. Jednak te grupy mięśni pełnią inne, znacznie ważniejsze funkcje.

Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa lędźwiowego. Dodatkowo pełnią rolę stabilizującą, polegającą na zmniejszaniu nacisku na grzbietowe krążki międzykręgowe w odcinku lędźwiowym. Dzięki temu zapewniają stabilność zarówno w bezruchu jak i w ruchu oraz zapobiegają przodopochyleniu miednicy.

 Co powoduje naderwanie mięśnia brzucha?

Ten uraz może wystąpić przy każdym gwałtownym ruchu. Często poruszamy się w niewłaściwej pozycji, co na początku nie sprawia nam kłopotów, jednak później wywołuje kontuzje.

Czasami nie myśląc o konsekwencjach, próbujemy podnosić zbyt ciężkie przedmioty sądząc, że damy radę. W tej sytuacji możemy doprowadzić do naderwania mięśni brzucha szczególnie wtedy, gdy nie są one przygotowane do podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów.

Ponadto musimy pamiętać, że wszystko w nadmiarze jest dla nas niekorzystne w tym również ćwiczenia fizyczne. Nadwyrężanie ciała może mieć poważne konsekwencje. W takim przypadku może powodować naderwanie mięśnia brzucha. Jeżeli nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności może również prowadzić do znacznie poważniejszych obrażeń.

Bardzo ważna jest prawidłowa technika podczas ćwiczeń fizycznych, gdyż w przeciwnym razie narażamy się na kontuzje. Gwałtowne ruchy mogą doprowadzić do naderwania mięśni brzucha.

Czynniki ryzyka

Naderwanie mięśni brzucha jest bardzo bolesne

Poza głównymi czynnikami ryzyka przedstawionymi powyżej, inne przyczyny naderwania mięśnia brzucha to:

 • Brak rozgrzewki przed ćwiczeniami: ćwiczenia rozgrzewające przed aktywnością fizyczną są niezbędne, aby uniknąć wszelkiego rodzaju kontuzji. Rozgrzewka przygotowuje mięśnie, poprawia krążenie i aktywuje je przed rozpoczęciem treningu.
 • Słabe mięśnie pleców: gdy mięśnie nie są silne i zdrowe, urazy spowodowane poruszaniem się w  nieprawidłowy sposób mogą zdarzać się znacznie częściej. Z tego powodu regularne uprawianie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych jest podstawą zachowania dobrego zdrowia.
 • Ćwiczenia w chłodne dni: Zimno pogarsza sytuację w podobny sposób jak w przypadku nieprawidłowej rozgrzewki. Gwałtowne ruchy mogą powodować nadwyrężenie brzucha. W chłodne dni  stopniowe rozgrzewanie podczas ćwiczeń jest niezwykle istotne.

Jakie objawy daje naderwanie mięśnia brzucha?

Poniżej przedstawione objawy mogą wystąpić po naderwaniu mięśnia brzucha, nie zawsze jednak jest to przyczyna ich wystąpienia. Z tego powodu nie powinieneś z góry zakładać, że uszkodziłeś mięśnie, ponieważ  przyczyną tych objawów może być coś innego.

Ważne jest, aby zwrócić się do lekarza, aby uniknąć komplikacji i wyjaśnić wszelkie niejasności. Niektóre typowe objawy tego urazu to:

 • Ból mięśni bezpośrednio po urazie.
 • Sztywność i dyskomfort.
 • Trudność w zginaniu mięśni brzucha lub ból podczas ich rozciągania.
 • Ból podczas dotykania okolicy brzucha.
 • Skurcze mięśni.
 • Opuchlizna lub zasinienie.

Leczenie

W przeciwieństwie do mięśni czworogłowych czy bicepsów, mięśniom brzucha nie możemy pozwolić na odpoczynek. Mają one kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowej postawy i ruchu.

Na bolące miejsce możesz przyłożyć okład z lodu na około 20 minut. Nie przykładaj lodu bezpośrednio do skóry, gdyż w ten sposób może dojść do jej uszkodzenia. Nie wahaj się jednak zwrócić do lekarza, który podejmie odpowiednie leczenie. W razie potrzeby może także przepisać leki przeciwbólowe.

To może Cię zainteresować ...
Budowa anatomiczna mięśni grzbietu
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Budowa anatomiczna mięśni grzbietu

Budowa anatomiczna mięśni grzbietu to kwestia, którą warto znać, ponieważ plecy odgrywają niezwykle ważną rolę w ciele ludzkim. Poznaj ich zadania ...
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.