Mydło z papai - zastosowania, właściwości i przeciwwskazania

Papaja to owoc, który ma wiele do zaoferowania. Znajduje też zastosowanie w kosmetyce, a jednym ze znanych produktów jest mydło z papai.
Mydło z papai - zastosowania, właściwości i przeciwwskazania

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2022

Papaja rośnie w krajach tropikalnych, szczególnie na półkuli zachodniej, gdzie ludzie używali jej do pielęgnacji skóry w postaci mydła, maseczek i innych produktów. Papaja jest wysoko ceniona ze względu na zastosowania kulinarne i właściwości odżywcze. Nie inaczej jest jeśli chodzi o mydło z papai, które ma wiele dobrego do zaoferowania jeśli chodzi o aspekty kosmetyczne.

Jakimi wartościami wyróżnia się mydło z papai? Dowiedz się więcej, czytając ten artykuł.

Mydło z papai, a mydła komercyjne

Ogólnie rzecz biorąc, większość mydeł dostępnych na rynku zawiera w swoim składzie różnego rodzaju składniki chemiczne. Jednak wiele z nich prowadzi do niepożądanych reakcji u niektórych osób, zwłaszcza tych o wrażliwej skórze. Wśród nich znajdziemy podrażnienia, alergie, a nawet zmiany w naturalnym pH skóry.

Z tego powodu wiele osób woli używać naturalnych mydeł, takich jak to zrobione z papai. Za chwilę powiemy Ci, dlaczego jest to świetny produkt do stosowania wraz z jego właściwościami i możliwymi przeciwwskazaniami.

Jakie są możliwe zalety mydła z papai na skórze?

Aktywny enzym tego owocu, zwany papainą, jest używany w produkcji mydeł do różnych celów. Według publikacji w European Journal of Pharmaceutical Sciences substancja ta jest często stosowana w dermatologii w celu zminimalizowania pojawiania się blizn.

Co więcej, ludzie cenią go ze względu na jego zdolność do poprawy zdrowia skóry, ponieważ wspomaga eliminację martwych komórek i zanieczyszczeń. Papaja zawiera również witaminę C, która niweluje negatywne działanie wolnych rodników i pomaga stymulować produkcję kolagenu.

Jakby tego było mało, dostarcza również witaminę A, niezbędny składnik odżywczy stymulujący regenerację komórek i redukujący występowanie wyprysków i nieprawidłowości. Jak widać mydło z papai to dobry wybór do pielęgnacji skóry ze względu na ten skład. Nie uwierzysz, ale w rzeczywistości to mydło ma jeszcze więcej korzyści zdrowotnych. Więcej powiemy poniżej!

Dwie kostki mydła w ładnym opakowaniu.
Mydło a papai zawiera papainę, substancję o działaniu złuszczającym, która korzystnie wpływa na zdrowie skóry.

Mydło z papai działa złuszczająco

Jedną z głównych cech mydła z papai jest jego działanie złuszczające. Oznacza to, że ma zdolność usuwania martwych komórek, które gromadzą się na powierzchni skóry. Rzeczywiście, skóra odnawia się w sposób naturalny, choć nie zaszkodzi przyspieszyć ten proces za pomocą produktów złuszczających. Nadaje skórze bardziej promienny i jednolity wygląd.

W przypadku mydła z papai działanie złuszczające wynika z zawartości papainy, która, jak powiedzieliśmy powyżej, jest substancją katalizującą degradację białek w połączeniu z wodą.

Posiada właściwości przeciwtrądzikowe

To nie jest leczenie pierwszego wyboru na trądzik. Jednak mydło z papai wspomaga oczyszczanie i wspomaga leczenie tego schorzenia. Zawartość papainy pomaga nawet usunąć uszkodzoną keratynę i zapobiega powstawaniu blizn.

Według książki Healing Power of Papaya autorstwa Barbary Simonsohn złuszczające właściwości mydła z papai sprawiają, że jest idealnym sprzymierzeńcem w leczeniu trądziku i zapobieganiu zatkaniu porów z powodu nadmiaru martwych komórek.

Mydło z papai działa kojąco

Oczyszczanie skóry mydłem z papai jest przydatne w łagodzeniu bólu, swędzenia i zaczerwienienia. Chociaż nie jest to ostateczne lekarstwo na alergie, ukąszenia lub rany, może pomóc zmniejszyć dyskomfort podczas stosowania innego leczenia.

Pomaga zapobiegać wypryskom skóry

Na razie nie ma badań naukowych potwierdzających teorię, że mydło z papai zmniejsza przebarwienia. Simonsohn, autor wspomnianej wyżej książki, wskazuje jednak, że jej regularne stosowanie może z czasem nieco rozjaśnić blizny.

W tym miejscu wspomnijmy, że papaina nie rozjaśnia chemicznie skóry, jak ma to miejsce w przypadku dostępnych na rynku kremów wybielających. Działa poprzez złuszczanie zewnętrznych warstw, które mogą być opalone lub uszkodzone przez słońce.

To naturalny środek do usuwania przebarwień

Obecny w roślinie papai enzym papaina katalizuje rozpad białek poprzez hydrolizę (dodanie cząsteczki wody). Dlatego jest bardzo przydatny do usuwania plam z tkanin. Według książki Papaya: The Medicine Tree, autorstwa Haralda W. Tietze, mydło wykonane z tej rośliny jest skuteczne zarówno w rozluźnianiu, jak i usuwaniu plam o wysokiej zawartości białka, jak w przypadku krwi.

Przeciwwskazania i skutki uboczne mydła z papai

To, że produkt jest naturalny, nie oznacza, że nie może mieć efektów odwrotnych do zamierzonych. Wszystkie ciała są różne, a niektórzy ludzie mogą mieć reakcje alergiczne lub niepożądane skutki używania mydła z papai.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to produkt bezpieczny dla większości ludzi. Jednak odradza się jego stosowanie, jeśli w przeszłości występowała alergia na lateks lub papaję. Rozważ następujące kwestie, aby uniknąć dyskomfortu:

 • Przetestuj mydło na małej ukrytej części skóry, aby upewnić się, że nie powoduje alergii, podrażnień, obrzęków itp. przed pierwszym użyciem.
 • Unikaj kontaktu z oczami.
 • Używaj go tylko na zewnątrz.
 • Przerwij jego stosowanie, jeśli zauważysz jakąkolwiek reakcję skórną i przystąp do dokładnego spłukania; w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem.
 • Utrzymuj produkt w temperaturze 32 stopni Celsjusza.
Mydło
W przypadku alergii na papaję lub lateks najlepiej unikać mydła z papai.

Mydło z papai – o czym pamiętać

Papaja zawiera przydatne dla skóry składniki odżywcze. Tak więc włączenie tego rodzaju mydła do rutyny pielęgnacyjnej może być przydatne do złuszczania naskórka, zmniejszenia obecności trądziku i zapobiegania wypryskom. Pamiętaj jednak, że nie jest to magiczny składnik.

Na koniec należy również pamiętać, że jego zastosowanie nie spowoduje natychmiastowych efektów na skórze i nie zastąpi produktów zalecanych przez dermatologa. Najlepiej skonsultować się z profesjonalistą w przypadku trądziku, podrażnienia lub wrażliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Manosroi A, Chankhampan C, Manosroi W, Manosroi J. Transdermal absorption enhancement of papain loaded in elastic niosomes incorporated in gel for scar treatment. Eur J Pharm Sci. 2013 Feb 14;48(3):474-83. doi: 10.1016/j.ejps.2012.12.010. Epub 2012 Dec 21. PMID: 23266464.
 • Telang PS. Vitamin C in dermatology. Indian Dermatol Online J. 2013;4(2):143-146. doi:10.4103/2229-5178.110593
 • Kafi R, Kwak HS, Schumacher WE, Cho S, Hanft VN, Hamilton TA, King AL, Neal JD, Varani J, Fisher GJ, Voorhees JJ, Kang S. Improvement of naturally aged skin with vitamin A (retinol). Arch Dermatol. 2007 May;143(5):606-12. doi: 10.1001/archderm.143.5.606. PMID: 17515510.
 • Simonsohn, B. Healing Power of Papaya. Lotus Press (2000).
 • Tietze, H. Papaya the Medicine Tree. Harald Tietze Publishing (2003).
 • Amri E, Mamboya F. Papain, a plant enzyme of biological importance: A review. American Journal of Biochemistry and Biotechnology (2012).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.