Trądzik na twarzy - 5 naturalnych metod leczenia

Trądzik na twarzy - 5 naturalnych metod leczenia
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy Ty też masz trądzik na twarzy? Oprócz stosowania tych naturalnych środków w celu wyeliminowania trądziku, ważne jest również określenie jego pochodzenia w celu zastosowania odpowiednich środków służących leczeniu.

Pojawienie się trądziku jest jednym z wielu problemów, które częściej pojawiają się w okresie dojrzewania. Mimo, że trądzik na twarzy może pojawić się w każdym wieku, młodzi ludzie są bardziej podatni na to ze względu na nagłe zmiany hormonalne, które zachodzą w ich organizmach.

Trądzik na twarzy rozwija się wtedy, gdy sebum oraz martwe komórki skóry i zanieczyszczenia gromadzą się wewnątrz porów. W konsekwencji skóra nie jest w stanie odpowiednio się dotlenić, co powoduje stan zapalny.

Zazwyczaj trądzik na twarzy nie jest bolesny, chociaż czasami wypryski mogą ulec zakażeniu i powodować komplikacje. Jednak prawie zawsze znika z czasem bez większych problemów.

Co więcej, dzięki związkom znajdującym się w niektórych środkach leczących, możliwe jest dokładne oczyszczenie skóry i przyspieszenie procesu gojenia.

W tym artykule omówimy główne przyczyny trądziku, a także 5 skutecznych naturalnych rozwiązań. Życzymy miłej lektury!

Trądzik na twarzy – przyczyny

Pojawienie się pryszczy jest spowodowane różnymi czynnikami. Są rezultatem zanieczyszczenia skóry i wydzielania sebum gromadzącego się w małych porach, które znajdują się na całej twarzy.

Ich obecność sygnalizuje zmianę w gruczołach, która może też być wywołana przez inne czynniki lub warunki.

Trądzik na twarzy.

Zmiany hormonalne

Gruczoły łojowe mogą wydzielać zbyt dużo substancji w okresie dojrzewania, podczas cykli menstruacyjnych i podczas menopauzy.

Końcowym rezultatem jest nadprodukcja łoju przez gruczoły olejowe, które nasycają pory, prowadząc do obrzęku i pryszczy.

Stres i niepokój

Życie w stanie nieustannego niepokoju i radzenie sobie w sytuacjach stresowych utrudnia utlenianie komórkowe i obniża zdolność skóry do oczyszczania się. W związku z tym u osób z takimi zaburzeniami często rozwijają się niedoskonałości skóry.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Rośliny lecznicze, które łagodzą stres: 7 przykładów

Zła dieta

Zła dieta.

Choć jest to kontrowersyjne, uważa się, że dieta bogata w cukier i tłuszcze może również powodować tworzenie się pryszczy i zaskórników.

Kontaktowe zapalenie skóry

Bezpośredni kontakt skóry z niektórymi środkami drażniącymi może wywołać reakcję alergiczną w postaci wyprysków i zaczerwienienia.

Niewłaściwa higiena

Brak mycia twarzy lub spanie z makijażem może spowodować nagromadzenie się pozostałości na skórze, które przyczynią się do tego, że pojawi się trądzik na twarzy.

Naturalne zabiegi na trądzik na twarzy

Aby zaspokoić potrzeby osób z trądzikiem, przemysł kosmetyczny opracował niezliczoną ilość produktów. Mimo to istnieją naturalne rozwiązania, które można zastosować, aby osiągnąć podobne wyniki.

  1. Zielona glinka

Zielona glinka.

Zielona glinka odtruwa skórę i wchłania nadmiar oleju i martwych komórek naskórka, które zatykają pory.

Jak używać maseczki z zielonej glinki?

  • Zwilż odrobinę zielonej glinki, aż utworzy się pasta.
  • Wetrzyj w twarz i pozostaw na 20 minut.
  • Spłucz ciepłą wodą, delikatnie masując skórę, aby usunąć glinkę.
  • Używaj dwa razy w tygodniu.
  1. Zielona herbata

Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze i ma właściwości ściągające. Pomaga w rewitalizacji i głębokim oczyszczeniu twarzy, aby zminimalizować pojawianie się pryszczy.

Stosowanie zielonej herbaty:

  • Nałóż odrobinę zielonej herbaty na twarz i pozostaw na 15 minut.
  • Oczyść wilgotną szmatką lub spłucz zimną wodą.
  • Stosuj przynajmniej 3 razy w tygodniu.
  1. Woda różana

Woda różana.

Woda różana to naturalny tonik, który działa ściągająco i przeciwzapalnie, pomagając usunąć pozostałości, które przyczyniają się do pojawienia się wyprysków.

Stosowanie wody różanej:

  • Zwilż wacik różaną wodą i delikatnie wmasuj w skórę.
  • Pozostaw na jakiś czas i opłucz twarz wodą; używaj dwa razy dziennie.
  1. Żel aloesowy

Jeśli Twój trądzik na twarzy jest wynikiem infekcji, żel z aloesu może pomóc go kontrolować dzięki swoim właściwościom leczniczym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Stosowanie żelu z aloesu:

  • Wyciśnij świeży żel z aloesu i nałóż na dotknięte obszary.
  • Odczekaj 30 minut i spłucz.
  • Używaj każdego dnia, aż skóra się oczyści.
  1. Miód

Miód w słoiku.

Antybakteryjne właściwości miodu usuwają bakterie, które prowadzą do trądziku.

Jego składniki odżywcze regenerują tkankę i pomagają zapobiegać pojawianiu się blizn i skaz.

Stosowanie miodu:

  • Zrób maseczkę z czystego miodu, upewniając się, aby pokryłeś wszystkie obszary na których występują.
  • Odczekaj 30 minut i spłucz ciepłą wodą.
  • Używaj 3 razy w tygodniu.

Należy pamiętać, że w celu uzyskania najlepszych wyników kluczowe przy stosowaniu wybranego naturalnego zabiegu jest bycie konsekwentnym.

Spróbuj utrzymywać skórę w czystości i unikaj używania zbyt dużej ilości makijażu – przynajmniej do czasu zniknięcia pryszczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cl, F., Generales, M., Sist, T., and Tratamiento, O. Acné 1 . 1–10.
  • Torras, H., and Mascaró, J.M. (2007). Tratamiento del acné. Piel 22, 528–534.
  • Estrada, H., Gamboa, M. del M., Arias, M.L., and Chaves, C. (2005). Evaluación de la actividad antimicrobiana de la miel de abeja contra Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, salmonella enteritidis, Listeria monocytogenes y Aspergillus niger. Evaluación de su carga microbiológica. Archivos Latinoamericanos de Nutrición. 55, 167–171.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.