Mój partner jest starszy ode mnie, a moja rodzina tego nie akceptuje

W środowisku rodzinnym może być trudno zaakceptować związek, w którym występuje duża różnica wieku. Dowiedz się, jak asertywność, granice i dojrzałość mogą pomóc Ci poradzić sobie z sytuacją.
Mój partner jest starszy ode mnie, a moja rodzina tego nie akceptuje
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Różnica wieku między dwojgiem ludzi w związku jest jednym z aspektów, który nadal wywołuje najwięcej kontrowersji na poziomie społecznym. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie mają skłonność do wysuwania osądów zaangażowanych stron. Niektórzy uważają, że w tej sytuacji dominuje interes ekonomiczny lub seksualny. Inni widzą chęć wykorzystania drugiej osoby lub niesprawiedliwość wynikającą z tego, że jedna strona odnosi większe korzyści. Tak więc, jeśli twój partner jest starszy od ciebie, prawdopodobnie możesz spotkać się z niechęcią i odrzuceniem ze strony rodziny.

Do pewnego stopnia można zrozumieć niechęć rodziców, którzy chcą chronić swojego syna lub córkę i mają tego rodzaju uprzedzenia. Ich postawa utrudnia im zaakceptowanie takiej więzi. Jednak jako osoba dorosła masz prawo wybrać partnera. Masz też pełne prawo oczekiwać, że otoczenie uszanuje Twoją decyzję. Dlatego dobrym pomysłem jest podjęcie pewnych działań, aby to odrzucenie nie podkopało twoich relacji.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Zmień dietę, jeśli widzisz, że starzejesz się przedwcześnie

Dlaczego opinia członków naszej rodziny tak bardzo na nas wpływa?

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że masz do czynienia z delikatną sytuacją. Rozwiązanie nie będzie po prostu ignorowanie opinii rodziców i bliskich lub zerwanie z nimi relacji.

Nawet jeśli prowadzimy niezależne życie dorosłych osób, to naturalne, że chcemy, aby nasze środowisko rodzinne aprobowało naszego partnera. Ważne jest również, aby istniała między nimi serdeczna i bliska relacja.

W rodzinie tworzyliśmy pierwsze relacje przywiązania, kluczowe w kształtowaniu naszej tożsamości i naszego poczucia przynależności. Rodzice znają nas, widzieli, jak się rozwijamy, wspierali nas i towarzyszyli nam. Przyjmujemy również za pewnik, że chcą dla nas tego, co najlepsze.

Postawa odrzucenia wobec partnera będzie wiązała się z konfliktami i kłótniami, rozczarowaniem i rozgoryczeniem po obu stronach. Prawdopodobnie doprowadzi to do wyobcowania. Para stanie przed wyborem między osobistym życiem w związku a relacjami z resztą swoich bliskich.

Aby tak się nie stało, możesz zastosować kilka podstawowych wskazówek i rad.

Co mam zrobić, jeśli mój partner jest starszy ode mnie, a moja rodzina tego nie akceptuje?

Nie będzie to łatwa droga i nic nie gwarantuje, że osiągniesz pozytywne wyniki. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby poradzić sobie z odrzuceniem twojego związku przez rodzinę.

Rodzinna kłótnia z powodu związku córki
Dyskusje o partnerach dzieci nie są czymś, co można rozwiązać natychmiast lub w łatwy sposób.

Rozmawiaj, słuchaj i proś o wyjaśnienia

Po pierwsze, potrzebujecie otwartej i szczerej rozmowy z rodziną. Spotkaj się z nimi (może na osobności, jeśli to zapewni wygodniejszą rozmowę) i zapytaj, dlaczego odrzucają twoją relację. Nie traktuj odpowiedzi jako zniewagę lub atak, ale wykaż szczere zainteresowanie poznaniem ich opinii.

W tej dyskusji prawdopodobnie zdasz sobie sprawę, że ich lęki i powściągliwość opierają się na uprzedzeniach. Jeśli tak, poproś ich, aby otworzyli umysły i pozwolili sobie poznać wasz najpierw związek. Niech osądzą go za to, czym naprawdę jest, a nie za to, czym zakładają, że jest.

Jeśli ich odrzucenie opiera się na konkretnych, logicznych i rozsądnych powodach, możemy podjąć dialog i przedstawić swoją sprawę.

Bądź asertywny, wyznaczaj granice i żądaj szacunku

Podczas całego procesu musisz być cierpliwy i asertywny, nie tracić panowania nad sobą ani dobrych manier i nie uciekać się do krzyków lub obelg. To niczego nie rozwiąże, a tylko zwiększy emocjonalny dystans do twojej rodziny. Jednak ważne jest, aby zachować stanowczą i asertywną postawę – to znaczy wymagać, aby szanowano naszą decyzję i naszego partnera.

Nie możemy zmusić żadnego członka naszej rodziny do kochania naszego partnera, ale możemy żądać szacunku. Musimy jasno powiedzieć, że nie będziemy tolerować obelg, poniżania, złośliwej krytyki lub złego traktowania którekolwiek z was dwojga.

Może to zmusić nas do podjęcia pewnych nieprzyjemnych kroków, takich jak kończenie rozmów telefonicznych lub opuszczanie spotkań rodzinnych, na których jesteśmy lekceważeni. Może to również prowadzić do rzadszego kontaktu z pewnymi ludźmi przez jakiś czas, ale bardzo ważne jest ustalenie tych granic.

Stwórz zjednoczony front ze swoim partnerem

Jednym z kluczy jest praca zespołowa i stworzenie jednolitego frontu. Trudno jest znieść odrzucenie ze strony rodziny, ale nie możemy zostawić naszego partnera samego w tej znieważającej sytuacji.

Rodzice i członkowie rodziny muszą widzieć z waszej strony jedność, wsparcie i konsensus. Powinni zauważyć, że łączy was zdrowa i solidna relacja.

W związku z tym wskazane jest, aby wcześniej porozmawiać we dwoje i przedyskutować własne opinie i poglądy dotyczące różnicy wieku i tego, co może to oznaczać. Stworzenie tych fundamentów ułatwi później staweienie czoła światu, z jasnymi ideami i wspólnym frontem.

Metoda małych podejść

Oczywiście każdy chce, aby jego otoczenie od początku i bez problemów zaakceptowało partnera. Jeśli jednak tak się nie stanie, możliwe jest zaplanowanie małych podejść, które pozwolą obu stronom lepiej się poznać.

Pomoże to przełamać uprzedzenia i pozwoli twojej rodzinie zobaczyć jaką osobą jest wybranek ich syna lub córki. Da im okazje poznać jego intencje i przekonać się, jaki jest wasz związek. Prawdopodobnie z czasem ich poglądy złagodnieją i uznają, że różnica wieku nie musi stanowić problemu.

Para z różnicą wieku
Problemy związane z różnicą wieku w parze często wynikają z uprzedzeń. Powinieneś popracować nad ich obaleniem.

Bądźcie dojrzali

Na koniec pamiętaj, że nie ma sensu traktować tej sytuacji jako frontu walki z twoimi bliskimi. Bardziej odpowiednimi narzędziami mogą być słuchanie, zrozumienie i perswazja.

Spróbuj zrozumieć ich lęki i niechęć. Niech zobaczą, że oboje (ty i twój partner) jesteście świadomi różnicy wieku i związanych z tym trudności. Mimo to pokaż im, że ci to odpowiada.

Możesz wyjaśnić stopień zażyłości, jaki masz ze swoim partnerem, wspólne wartości i upodobania, wspólne projekty i to, pozytywnie wpływają na Twoje życie. W świetle tej rzeczywistości wasza różnica wieku staje się nieistotna, ponieważ oboje jesteście dorośli.

Mój partner może i jest starszy ode mnie, ale miłość między nami jest prawdziwa

Ostatecznym rozwiązaniem jest pomóc rodzinie i przyjaciołom zrozumieć, że jest to prawdziwy związek, który jest dojrzały i oparty na miłości i szacunku. W rzeczywistości zaobserwowano, że pary z różnicą wieku są szczególnie zadowolone ze swojego życia i związku.

Kiedy Twoja rodzina zobaczy, zrozumie i zweryfikuje, że oboje jesteście świadomi rzeczywistości i zaangażowani we wspólne projekty, możliwe jest, że ich obawy się rozwieją. Ten proces wymaga jednak czasu i cierpliwości, zrozumienia i otwartości z obu stron.

W każdym razie pamiętaj, że jeśli twój partner jest starszy, a twoje otoczenie tego nie akceptuje, masz prawo podjąć kroki w celu zapewnienia szacunku dla twojej decyzji i twojego związku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Banks, C. A., & Arnold, P. (2001). Opinions towards sexual partners with a large age difference.
    Marriage & Family Review, 33(4), 5-18.
  • Collisson, B., & De Leon, L. P. (2020). Perceived inequity predicts prejudice towards age-gap relationships. Current Psychology39(6), 2108-2115.
  • Groot, W., & Van Den Brink, H. M. (2002). Age and education differences in marriages and their effects on life satisfaction. Journal of Happiness Studies, 3, 153-165.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.