Mleko migdałowe to świetny sposób na odchudzanie!

Mleko migdałowe zawiera w swoim składzie zdrowe tłuszcze, aminokwasy i błonnik, które mogą pomóc w przyśpieszeniu utraty wagi w zdrowy sposób. Ponadto ma ono wiele innych wspaniałych korzyści dla Twojego zdrowia. Poznaj je wszystkie!
Mleko migdałowe to świetny sposób na odchudzanie!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób zaczęło pić mleko migdałowe, aby schudnąć. Jego popularność zaczęła znacząco wzrastać na przestrzeni ostatnich lat.

I chociaż mleko migdałowe jest napojem o raczej wysokiej kaloryczności w porównaniu z innymi mlekami na bazie roślinnej,to jednak wciąż zawiera ono spore ilości błonnika, aminokwasów i zdrowych tłuszczów. Dlatego też stanowi ono naprawdę doskonały wybór dla każdej praktycznie rzecz biorąc diety.

Ponadto jest to napój o praktycznie zerowej zawartości glutenu i całkowicie pozbawiony laktozy. Co więcej, nie ma w nim także prawie żadnych ilości cholesterolu, poza jedynie śladowymi. Ponadto mleko migdałowe zawiera też spore ilości wapnia, więc jest świetnym rozwiązaniem zapewniającym poprawę zdrowia naszych kości.

A jakie inne korzyści oferuje nam mleko migdałowe? Czy możemy przyrządzić je sobie na własną rękę w domowym zaciszu? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Ze względu na ogromną popularność, jaka wręcz eksplodowała w ostatnich latach między innymi wśród gwiazd Hollywood, możesz teraz kupić mleko migdałowe w praktycznie każdym supermarkecie. Jednak zawsze lepiej jest samemu stworzyć jego w pełni naturalną wersję.

W ten sposób będziesz mieć pewność, że uzyskasz wszystkie jego cenne właściwości,a jednocześnie unikasz jakichkolwiek niepożądanych dodatków chemicznych.

W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się zatem zaletom, jakimi charakteryzuje się mleko migdałowe. Zaprezentujemy Ci także sposoby jego przygotowania w domu na własną rękę. Zapraszamy zatem do lektury!

Zalety cechujące mleko migdałowe na potrzeby utraty wagi

Mleko migdałowe stało się bardzo popularne w ostatnich latach na całym świecie jako jeden z najlepszych zamienników dla mleka krowiego. Jest nie tylko bardzo polecanym produktem dla osób z nietolerancją laktozy i wegan, ale także dla tych wszystkich, którzy chcą mieć swoją wagę pod kontrolą. A jednocześnie zadbać w ten sposób o swoje zdrowie.

Z żywieniowego punktu widzenia mleko migdałowe wyróżnia się na tle innych produktów wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega 3. Są one rodzajem zdrowego tłuszczu, który chroni zdrowie Twojego serca. Ten składnik odżywczy obniża stężenie cholesterolu w tętnicach i pomaga w stymulowaniu procesów metabolicznych.

Utrata-wagi

Ale mleko migdałowe zawiera również niewielką ilość węglowodanów złożonych. Są one makroelementem, który pomaga osiągnąć optymalny poziom energii. Ponadto powolna ich asymilacja utrzymuje aktywny metabolizm naszego organizmu i zapobiega niepożądanym skokom poziomu glukozy we krwi.

Ze względu na wysoką zawartość wapnia i magnezu regularne picie tego rodzaju mleka wzmocni również Twoje kości i stawy. I chociaż nie zawiera ono tak dużych ilości tych składników odżywczych, jak to ma miejsce na przykład w przypadku mleka krowiego, to jednak dawki te wystarczą w zupełności, aby sprostać codziennym wymaganiom Twojego organizmu.

Innym powodem, dla którego warto regularnie pić mleko migdałowe, aby schudnąć, są zawarte w nim aminokwasy. Jak niektórzy z Was na pewno doskonale już wiedzą, te składniki odżywcze są kluczowym czynnikiem wpływającym na utratę wagi i jednoczesne zwiększenie masy mięśniowej.

Ich właściwe wchłanianie z układu pokarmowego poprawi Twoje wyniki uzyskane podczas uprawiania sportu i jednocześnie zredukuje ryzyko odniesienia kontuzji.

Jak przyrządzić sobie mleko migdałowe tak, by dzięki niemu schudnąć?

Nie potrzeba wiele czasu ani wysiłku do tego, by mleko migdałowe pomogło Ci pozbyć się nadmiaru kilogramów. Ponadto przygotowywane w domowym zaciszu jest znacznie zdrowsze, niż kupowane w sklepach tradycyjne mleko w kartonowych opakowaniach. A to dlatego, że nie zawiera żadnych konserwantów ani dodatków chemicznych w swoim składzie.

Mleko migdałowe w butelce

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 1 szklanka naturalnych migdałów, świeżych, nieprażonych (150 g)
  • 6 szklanek wody (ok. 1,5 litra)

Sposób przygotowania opisywanego produktu:

  • Najpierw wrzuć migdały do naczynia i zalej je dwiema szklankami wody tak, aby dobrze nasiąknęły (ok. 500 ml).
  • Pozwól im tak poleżeć przez 8 godzin lub nawet całą noc.
  • Następnie wylej tę wodę i umieść migdały w pojemniku blendera.
  • Dodaj pozostałe cztery szklanki wody i miksuj całość przez kilka minut.
  • Gdy uzyskasz mieszaninę o białej barwie i mocno spienioną oraz o jednorodnej konsystencji, wyłącz blender i przecedź gotowy produkt.
  • Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj do przecedzania kawałka gazy. Wyciśnij dobrze wszystkie krople mleka i przechowuj je w szklanym słoju ze szczelną pokrywką.

Uwaga: możesz również dodać do gotowego mleka trochę cynamonu i miodu w celu poprawy jego smaku.

Jak należy pić tak uzyskane mleko migdałowe?

  • Wypij szklankę mleka migdałowego na śniadanie lub w charakterze przekąski po południu.
  • Jeśli wolisz, używaj go jako bazy do koktajli owocowych i warzywnych.
  • Staraj się obserwować ilość wypijanego dziennie mleka, ponieważ zbyt wiele szklanek na dobę może przełożyć się na sporą liczbę kalorii.

Jak można wykorzystać pozostałości po wyciskaniu migdałów?

Po wyciśnięciu migdałów otrzymasz z nich drobną mączkę, którą możesz ponownie użyć. I naprawdę warto to zrobić. A to głównie dlatego, że będzie to świetna opcja na potrzeby dla innego zdrowego przepisu na dietetyczny produkt spożywczy. Musisz jednak wykorzystać ją go w określony sposób.

Pokruszone migdały

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • Rozgrzej piekarnik do temperatury około 180 stopni Celsjusza.
  • W trakcie oczekiwania na osiągnięcie tej temperatury, posyp mączką migdałową blachę do pieczenia.
  • Włóż ją do piekarnika i pozwól jej piec przez około 15 minut, aż do całkowitego wysuszenia.
  • Używaj tej mączki jako zamiennika dla mąki rafinowanej podczas robienia ciastek, pieczywa lub jakiegokolwiek deseru.

Przeciwwskazania do picia tego mleka

Chociaż używanie mleka migdałowego na potrzeby utraty wagi może być bardzo korzystnym rozwiązaniem, to jednak nie należy pomijać negatywnych aspektów jego picia. Jeśli cierpisz na zaburzenia swojego metabolizmu, jesteś w ciąży lub cierpisz na określone choroby, przed jego piciem powinieneś porozmawiać dla pewności ze swoim lekarzem.

  • Picie zbyt dużej ilości mleka migdałowego może utrudniać wchłanianie jodu.
  • Mleko migdałowe zawiera także substancje, które mogą podrażniać tarczycę, powodując jej stan zapalny.
  • Nie jest ono zalecane dla niemowląt.
  • Picie tego mleka w dużych ilościach może wywołać migreny, ponieważ zawiera ono w składzie spore ilości tyrozyny.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, mleko migdałowe wykorzystane jako w pełni naturalny środek odchudzający może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jednak w pewnych okolicznościach jego picie może mieć negatywne skutki, warto więc mieć to na uwadze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dhakal, S., Liu, C., Zhang, Y., Roux, K. H., Sathe, S. K., & Balasubramaniam, V. M. (2014). Effect of high pressure processing on the immunoreactivity of almond milk. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2014.02.021
  • Fasoli, E., D’Amato, A., Kravchuk, A. V., Citterio, A., & Righetti, P. G. (2011). In-depth proteomic analysis of non-alcoholic beverages with peptide ligand libraries. I: Almond milk and orgeat syrup. Journal of Proteomics. https://doi.org/10.1016/j.jprot.2011.03.016
  • Maghsoudlou, Y., Alami, M., Mashkour, M., & Shahraki, M. H. (2016). Optimization of Ultrasound-Assisted Stabilization and Formulation of Almond Milk. Journal of Food Processing and Preservation. https://doi.org/10.1111/jfpp.12661

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.