Miłość Twojego życia - kiedy przychodzi koniec

Choć może na chwilę obecną wydaje Ci się to niemożliwe, nie istnieje coś takiego, jak jedna jedyna miłość Twojego życia. Swoją miłość możesz spotkać wiele razy. Co więcej - jak najbardziej możliwe jest, żeby być szczęśliwym w pojedynkę.
Miłość Twojego życia - kiedy przychodzi koniec

Ostatnia aktualizacja: 07 września, 2016

Miłość to jedno z najpiękniejszych, ale też najbardziej skomplikowanych uczuć w naszym życiu. Jeżeli spotkasz tę jedyną osobę, która jest w stanie wypełnić wszystkie Twoje pustki, wyszlifować Twoją osobowość i sprawić, że zaczniesz żyć pełnią życia, szczęście wręcz z Ciebie emanuje. Taka właśnie jest miłość.

Bywa jednak niestety, że czas przynosi zmiany, którym przychodzi nam stawić czoła. Bywa, że miłość się kończy i musimy pożegnać się z człowiekiem, który dotąd tak doskonale wypełniał nasze życie. Dlaczego? Ponieważ czasem zamiast szczęścia, miłość przynosi nam jedynie cierpienie.

Głębokie związki, jakie nawiązujemy z innymi generalnie nie należą do najłatwiejszych. Czasem nawet fakt, że kogoś kochamy okazuje się niewystarczający. Przez to nawiązując kolejne związki, czujemy czasem frustrację bądź doskwiera nam poczucie bezradności i beznadziejności.

Z tego też powodu należy jasno pamiętać o jednej kwestii: za zwrotem “miłość Twojego życia” nie stoi tylko jedna osoba. Nie istnieje też miłość idealna, bez skazy. Związek się buduje, trzeba nad nim ciężko pracować, dlatego też warto znaleźć osobę, która chce pracować nad sobą i towarzyszyć Ci w życiu.

Miłość Twojego życia może Cię oszukać

Pocałunek i miłość

Gdy kogoś kochamy, dajemy mu wszystko, bez limitów, nie stawiając przy tym granic. Jednak z punktu widzenia psychologii emocjonalnej i znawców w dziedzinie związków, takich jak Walter Riso, “nie powinniśmy uzależniać się od nikogo”, gdyż “najpierw jesteśmy my, a dopiero później nasz partner”.

Brzmi rozsądnie, prawda? Życie jednak pokazuje, że od teorii do praktyki jest bardzo długa i niełatwa do pokonania droga.

 • Gdy wydaje Ci się, że spotykasz miłość swojego życia, jesteś w stanie rzucić wszystko, przymykasz oczy na wszelkie przeszkody w Waszym związku i masz tendencję do stawiania ukochanej osoby ponad wszystko inne, ze sobą włącznie.
 • Każda miłość niesie za sobą ryzyko. Stąd też całkiem normalne jest, że gdy kochamy, jesteśmy w stanie rezygnować z wielu rzeczy i zdobywać się na wyczyny, by tylko osiągnąć oczekiwane szczęście u boku drugiego człowieka. Człowieka, który – jak sądzimy – jest naszym ideałem.
 • W każdym związku potrzebne jest wzajemne zobowiązanie, pewna wizja i wspólna wola utrzymania związku silnym. Kiedy jednak wydaje nam się, że spotkaliśmy tę idealną osobę, wszystkie te czynniki zyskują na znaczeniu.

Głównym problemem związanym z tym, gdy pojawi się rzekoma miłość Twojego życia, jest fakt, że zaczynasz snuć plany, marzenia i tworzysz wspólne projekty. W momencie, gdy uświadamiasz sobie, że związek nie jest idealny, rozpada się i zaczyna stanowić źródło bólu, widzisz, jak wszystko to lega w gruzie…

Polecamy też przeczytanie artykułu: Nie analizuj miłości, po prostu kochaj!

Jak moglibyśmy podsumować krótko wszystko to, co opisaliśmy powyżej? To proste: miłość jest ślepa i bardzo często sprawia, że przyciągają nas niewłaściwe dla nas osoby. A może inaczej. To nie miłość jest ślepa, lecz nasze wyobrażenia co do danej osoby.

Miłość Twojego życia – co powinnaś wiedzieć

Pocałunek

Miłość Twojego życia to człowiek tak samo niedoskonały jak Ty

Kwestią, którą warto w tym momencie przypomnieć jest fakt, że trzeba wykazywać ogromną ostrożność jeśli chodzi o wielkie oczekiwania w stosunku do drugiego człowieka.

Nie idealizuj, nie oczekuj od Twojego partnera niewykonalnych rzeczy. Jest to jeden z najczęściej popełnianych przez zakochane osoby błędów. Zrób wszystko, co możesz, by go uniknąć, gdyż nie prowadzi to do niczego dobrego.

 • Poznaj osobę, którą kochasz. Obserwuj ją uważnie, na zimno i bez “znieczulenia”, które bardzo często niesie za sobą miłość. Nikt nie jest idealny, ani Ty, ani druga osoba. Chodzi raczej o to, by umieć zaakceptować wady, zwyczaje i dziwactwa ukochanej osoby i dopasować je do naszych, tak by móc dobrze i szczęśliwie żyć razem. Na tym polega miłość.

Ideał – spotkasz ich wiele

Bardzo powszechnym błędem, jaki popełniamy, gdy rozpada się nasz związek lub odchodzi rzekoma miłość naszego życia, jest popadanie w sposób myślenia, który można streścić: “Był ktoś idealny. Teraz pozostawiam go za sobą.

Będzie na piedestale, jaki mu postawię, gdyż już nikt nigdy nie będzie taki jak on”. Nie myśl w ten sposób.

 • Miłość idealna może pojawić się w Twoim życiu wiele razy. Nie popadaj w sposób myślenia kreowany przez romantyczne filmy i książki, które pokazują nam, że kocha się tylko jeden, jedyny raz. To nieprawda. Spójrz na życie realnie. W przeciwnym razie będziesz tylko niepotrzebnie cierpieć.
 • Pozwól sobie na prawdziwe, głębokie szczęście tyle razy, ile tylko jest to potrzebne. Pamiętaj też o jeszcze jednej sprawie: można być szczęśliwym także w pojedynkę. Najważniejsze jest jedno: nie szukać ideału. Ani w sobie, ani w innych.

Wystarczy, żeby być dobrym, pozytywnym człowiekiem, żeby znać swoje mocne strony, akceptując przy tym także defekty i niedociągnięcia.

Skąd wiedzieć, czy to właśnie TA osoba?

Miłość

Wziąwszy pod uwagę wszystko to, o czym wspomnieliśmy wcześniej, warto zastanowić się nad inną kwestią: skąd wiedzieć, czy dana osoba jest odpowiednia dla mnie i zapewni mi prawdziwe szczęście? Oto kilka czynników, które mogą na to wskazywać:

 • Możesz być sobą o każdej porze dnia i nocy.
 • Czujesz się wolna i jednocześnie szczęśliwa z powodu bycia w związku.
 • Nie myślisz już o przeszłości. Nie doskwiera Ci już ciągły smutek z powodu tego, co Ci się przydarzyło. Akceptujesz to, ponieważ zdajesz sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki Twojej przeszłości dotarłaś tu, gdzie jesteś: u boku osoby, którą kochasz.
 • Jesteś dla tej osoby najważniejsza, a jednocześnie pozwala Ci ona rozwijać się i pozostawia Ci własną przestrzeń.
 • Jest przy Tobie, gdy tego potrzebujesz.
 • Potrafi działać w zespole. Buduje, nie niszczy.
 • Potrafi dbać o to, by Wasz związek był silny i trwały. Wykorzystuje do tego nawet niewielkie detale.
 • Śmiejecie się razem, cieszycie się wspólnym czasem, jest między Wami ta szczególna więź.
 • Złe dni stają się nieco lepsze, gdy ta druga osoba jest obok Ciebie.
 • Gdy myślisz o przyszłym życiu z tym człowiekiem, jest Ci dobrze. Lubisz wyobrażać sobie przyszłość u jego boku.
 • Czujesz, że miłość ta jest dojrzała, nie ma w niej zazdrości, ponieważ istnieje wzajemne zrozumienie i głębokie zaufanie.
 • Gdy jesteś z tym człowiekiem, czujesz się dobrze również sama ze sobą. I choć nie brakuje trudnych bądź nieprzyjemnych sytuacji, rozumiesz, że przy wspólnym wysiłku, wszystko można pokonać.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.