Międzynarodowy Dzień Rodziny: doceń ten dar

· Wrzesień 27, 2016
Chociaż zazwyczaj mianem rodziny określa się Ciebie i osoby z Tobą spokrewnione, to jednak można śmiało rozszerzyć tę koncepcję i objąć tym pojęciem także swoich najbliższych przyjaciół i inne bliskie Ci osoby.

15 maja każdego roku został przez Organizację Narodów Zjednoczonych określony jako Międzynarodowy Dzień Rodziny. Każdego roku święto to skupia się na konkretnym zagadnieniu związanym z magiczną więzią łączącą członków jednej rodziny (a także bliskich przyjaciół!).

W tym roku tematem przewodnim tego dnia, wybranym jako bazę do wszelkiego rodzaju rozważań, refleksji i promocji była „potrzeba promowania zdrowego stylu życia i zrównoważonej przyszłości.”

I to właśnie te kwestie były szeroko poruszane w wielu miejscach na świecie przez cały dzień 15 maja, czyli przez Międzynarodowy Dzień Rodziny


Niezależnie od okoliczności, Twoja rodzina jest zamkniętym kręgiem, zarówno społecznym, jak i osobistym, w którym kształcą się i dorastają Twoje dzieci, czerpiąc z niego wyznawane w dorosłym życiu wartości, wzorce zachowań i styl życia.

Rodzina jeży

Promowanie zdrowego stylu życia, który pomaga również rozwijać się w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznie zorientowanego na przyszłość społeczeństwa jest bez wątpienia obowiązkiem każdego z nas.

Musimy bowiem postępować z myślą o przyszłych pokoleniach i o dobrej kondycji całej naszej planety ziemii.

W dzisiejszym artykule zapraszamy do wspólnego obchodzenia tego szczególnego dnia, którym Międzynarodowy Dzień Rodziny niewątpliwie jest, razem z nami i ze swoimi bliskimi.

Międzynarodowy Dzień Rodziny – poświęcony więzi płynącej z głębi serca

Mieszkanie razem i zgadzanie się na wszystko nie są najważniejszymi aspektami definiujące bycie rodziną. Kluczową kwestią jest pozostanie wciąż jednością, nawet pomimo niekiedy sporych odległości dzielących jej członków.

Ważne jest po prostu poczucie bycia szanowanym oraz docenianym za to, kim się jest, co już zdołało się osiągnąć, a także za to, co definiuję Twoją całą rodzinę.

Bycie rodziną oznacza także „wiedzę na temat tworzenia prawdziwych więzi„, co jak wszyscy doskonale wiemy, nie zawsze jest tak łatwe, jak się wydaje. I to właśnie tym więziom poświęcony jest tegoroczny Międzynarodowy Dzień Rodziny.

Matka i dziecko

Prawdą jest również, że niektórzy ludzie mogą sceptycznie odnosić się do tego święta z dnia 15 maja. Być może z tego powodu, że sami zdołali już przeżyć rozczarowanie, wskutek którego przestali wierzyć w moc tej podstawowej jednostki tworzącej społeczności – czyli właśnie rodziny.

Jeśli więc Międzynarodowy Dzień Rodziny wydaje Ci się czymś słusznym i godnym uwagi, proponujemy w takim przypadku wziąć pod uwagę i przemyśleć następujące kwestie.

Rodzina to nie tylko kwestia więzów krwi – jest to również akt lojalności

Możesz mieć nie po drodze z niektórymi członkami swojej rodziny, ale taka sytuacja nie powinna zakłócić u Ciebie rozumienia szerokiego znaczenia słowa „rodzina”.

  • Jest ona siecią łączącą różnorodne jednostki osobowe, które mają ze sobą wiele wspólnych cech, takich jak uczucia, miłość i szacunek. Nie ma znaczenia, czy w grę wchodzi czynnik genetyczny, czy też nie. Twoja rodzina po prostu składa się z osób znajdujących się najbliżej Ciebie.
  • Twoi krewni wywodzą się bezpośrednio z Twojego drzewa genealogicznego, ale relacje, które z nimi nawiązujesz są kształtowane przez rzeczywiste uczucia panujące między Wami i emocjonalne wzbogacenie zapewniające Ci ogólnie wysoki poziom szczęścia i satysfakcji.
  • Czasami babcia lub ciotka mogą stać się Twoją prawdziwą „matką„, albo też matka może pełnić faktyczną rolę ojca, dziadka, cioci czy kuzynki…
  • Każda okoliczność jest wyjątkowa i niepowtarzalna, a Twoje serce wskaże Ci tych, którzy są prawdziwymi członkami Twojej własnej rodziny. Mogą to być nie tylko osoby z Tobą spokrewnione, ale także Twoi bliscy przyjaciele. Dlaczegóż by nie?

Wielkie i małe rodziny

Międzynarodowy Dzień Rodziny ma na celu uświadomienie także wszystkim, że rodziny mogą mieć różne postaci, wielkości, a nawet kolory skóry, a tylko poszczególni członkowie każdej z nich w pełni się rozumieją i cieszą się z przebywania we wspólnym gronie.

  • Rodzina może być naprawdę rozległa, obejmując w swym zakresie liczne rodzeństwo, mnóstwo bliższych lub dalszych kuzynów, ciotek i wujków i wnuków. Każdy dogaduje się z każdym, zjazdy rodzinne są świetnymi okazjami do wspólnych spotkań.
  • Często spotykaną cechą wśród członków rodziny jest to, że panuje w niej z reguły nieformalny system wzajemnego wsparcia.
  • System nieformalnego wsparcia nie jest w stanie zakłócić nawet spora odległość dzieląca poszczególnych jej członków, a która w normalnych warunkach uniemożliwiłaby im oferowanie lub uzyskiwanie pomocy w potrzebie od spokrewnionej osoby.
  • Są także rodziny niepełne, w których jedno z rodziców wychowuje swoje dzieci z odwagą i siłą, dając im wszystko, co tylko są w stanie. Pracuje on wtedy usilnie w celu zapewnienia uśmiechu na twarzy dziecka, prowadzą razem długie rozmowy, opracowują wspólne marzenia i cele na przyszłość.

Rodzina to skarb, który nie powinien być traktowany jako coś oczywistego

Ważne jest pamiętać o tym, że rodzina to coś na kształt archipelagu utworzonego z wielu mniejszych wysp i wysepek. Każdy z nas ma na przykład własnych rodziców, ciotki, wujków i kuzynów.

Na tej samej zasadzie możemy tworzyć własne rodziny ze swoimi partnerami o takiej wielkości, jaką sobie tylko wymarzymy. Możemy włączyć do swojej rodziny także najbliższych przyjaciół, którzy staną się nam wtedy równie bliscy, jak bracia i siostry, a nawet nasze własne dzieci.

Rodziny są skarbami wymagającymi troski i pielęgnowania, bez względu na to, skąd one pochodzą. I to właśnie leży u podstaw stosunkowo młodego wciąż święta, jakim jest Międzynarodowy Dzień Rodziny.

Czasem, kiedy po uszy siedzisz w jakimś ważnym projekcie, być może związanym także z Twoim małżonkiem lub dziećmi, możesz z tego powodu zaniedbać swoich rodziców odrobinę – te bliskie Ci osoby, które tak bardzo kochasz, ale których jednak nie odwiedzasz tak często, jak powinieneś.

Rodzina patrząca w gwiazdy

Są oni bliscy Twojemu sercu bez żadnych wątpliwości, ale miłość i uczucie wymaga ciągłej pielęgnacji w postaci słów, emocji, radości i wszystkich tych drobnych szczegółów, które składają się na więź. Należy o nich pamiętać, choćby od czasu do czasu.

Troska o rodzinę

Nie zaniedbuj rodziny. Odwiedzaj ją regularnie, jeździjcie wszyscy razem na spotkania rodzinne, przedstawiaj swoich nowych partnerów całej rodzinie i rób to samo dla rodziny Twojego partnera/partnerki lub przyjaciół.

Wszystkie te doświadczenia są zawsze odbierane pozytywne, przyczyniają się do budowania i pogłębiania więzi społecznych, a także nowych relacji tworzący to, co jest fachowo określane jako rezerwa poznawcza.

Przeczytaj także: Posiadanie syna jest największym skarbem

Życie i skupianie się nad chwilą bieżącą jest bardzo ważną kwestią w życiu każdego człowieka, tak samo, jak dbanie o swoją rodzinę i cieszenie się z możliwości przebywania w jej wewnętrznym kręgu.

Postaw szczęście i radość przed ewentualnymi nieporozumieniami, ćwicz przebaczenie i wysuwanie dłoni w stronę drugiej osoby.

A jak to sugerował tegoroczny Międzynarodowy Dzień Rodziny, warto także starać się prowadzić zdrowy tryb życia, wyrobić w sobie korzystne nawyki i starać się dążyć do zrównoważonej przyszłości.