Międzynarodowy Dzień Rodziny: doceń ten dar

Chociaż zazwyczaj mianem rodziny określa się Ciebie i osoby z Tobą spokrewnione, to jednak można śmiało rozszerzyć tę koncepcję i objąć tym pojęciem także swoich najbliższych przyjaciół i inne bliskie Ci osoby.
Międzynarodowy Dzień Rodziny: doceń ten dar

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca, 2019

ONZ ustaliła, że 15 maja każdego roku to Międzynarodowy Dzień Rodziny. Święto to skupia się na konkretnym zagadnieniu związanym z magiczną więzią łączącą członków jednej rodziny (a także bliskich przyjaciół!).

W tym roku tematem przewodnim tego dnia, wybranym jako bazę do wszelkiego rodzaju rozważań, refleksji i promocji, była “potrzeba promowania zdrowego stylu życia i zrównoważonej przyszłości”.

I to właśnie te kwestie były szeroko poruszane w wielu miejscach na świecie w dzień rodzinnego świętowania, czyli w Międzynarodowy Dzień Rodziny.


Niezależnie od okoliczności, Twoja rodzina jest zamkniętym kręgiem, zarówno społecznym, jak i osobistym. W nim wychowują się i dorastają Twoje dzieci, czerpiąc z niego wyznawane w dorosłym życiu wartości, wzorce zachowań i styl życia.

Rodzina jeży na rowerze

Promowanie zdrowego stylu życia, który pomaga również rozwijać się w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznie zorientowanego na przyszłość społeczeństwa, jest bez wątpienia obowiązkiem każdego z nas.

Musimy bowiem postępować z myślą o przyszłych pokoleniach i o dobrej kondycji całej naszej planety Ziemii.

W dzisiejszym artykule zapraszamy do wspólnego obchodzenia tego szczególnego dnia. Międzynarodowy Dzień Rodziny to wielkie święto, które warto spędzić razem ze swoimi bliskimi.

Międzynarodowy Dzień Rodziny – poświęcony więzi płynącej z głębi serca

Mieszkanie razem i zgadzanie się na wszystko nie są najważniejszymi aspektami definiujące bycie rodziną. Kluczową kwestią jest pozostanie wciąż jednością, nawet pomimo niekiedy sporych odległości dzielących jej członków.

Ważne jest po prostu poczucie bycia szanowanym oraz docenianym za to, kim się jest. Za to, co już zdołało się osiągnąć, a także za to, co definiuję Twoją całą rodzinę.

Bycie rodziną oznacza także “wiedzę na temat tworzenia prawdziwych więzi“. Jak wszyscy doskonale wiemy, nie zawsze jest to tak łatwe, jak się wydaje. I to właśnie tym więziom poświęcony jest tegoroczny Międzynarodowy Dzień Rodziny.

Matka i dziecko na dłoni

Prawdą jest również, że niektórzy ludzie mogą sceptycznie odnosić się do tego święta z dnia 15 maja. Być może z tego powodu, że sami zdołali już przeżyć rozczarowanie. W konsekwencji przestali wierzyć w moc tej podstawowej jednostki tworzącej społeczności, czyli właśnie rodziny.

Jeśli więc Międzynarodowy Dzień Rodziny wydaje Ci się czymś słusznym i godnym uwagi, proponujemy, abyś przemyślał następujące kwestie.

Rodzina to nie tylko kwestia więzów krwi – jest to również akt lojalności

Możesz mieć nie po drodze z niektórymi członkami swojej rodziny. Jednak taka sytuacja nie powinna zakłócić u Ciebie rozumienia szerokiego znaczenia słowa “rodzina”.

  • Jest ona siecią łączącą różnorodne jednostki osobowe, które mają ze sobą wiele wspólnych cech. Mowa o uczuciach, miłości i szacunku. Nie ma znaczenia, czy w grę wchodzi czynnik genetyczny, czy też nie. Twoja rodzina po prostu składa się z osób znajdujących się najbliżej Ciebie.
  • Twoi krewni wywodzą się bezpośrednio z Twojego drzewa genealogicznego. Relacje, które z nimi nawiązujesz, są kształtowane przez rzeczywiste uczucia panujące między Wami i emocjonalne wzbogacenie zapewniające Ci wysoki poziom szczęścia i satysfakcji.
  • Czasami babcia lub ciotka mogą stać się Twoją prawdziwą “matką”, albo też matka może pełnić faktyczną rolę ojca, dziadka, cioci czy kuzynki…
  • Każda okoliczność jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Twoje serce wskaże Ci tych, którzy są prawdziwymi członkami Twojej własnej rodziny. Mogą to być nie tylko osoby z Tobą spokrewnione, ale także Twoi bliscy przyjaciele. Dlaczegóż by nie?

Wielkie i małe rodziny

Międzynarodowy Dzień Rodziny ma także na celu uświadomienie wszystkim, że rodziny mogą mieć różne postaci. Różnią się pod względem wielkości, a nawet kolory skóry, a tylko poszczególni członkowie każdej z nich w pełni się rozumieją i czerpią radość z przebywania we wspólnym gronie.

  • Rodzina może być naprawdę rozległa. Może obejmować liczne rodzeństwo, mnóstwo bliższych lub dalszych kuzynów, ciotek i wujków i wnuków. Każdy dogaduje się z każdym, zjazdy rodzinne są świetnymi okazjami do wspólnych spotkań.
  • Często spotykaną cechą wśród członków rodziny jest to, że panuje w niej z reguły nieformalny system wzajemnego wsparcia. Nie jest w stanie zakłócić go nawet spora odległość dzieląca poszczególnych jej członków.
  • Są także rodziny niepełne, w których jedno z rodziców wychowuje swoje dzieci z odwagą i siłą, dając im wszystko, co tylko są w stanie. Usilnie pracuje on, aby zapewnić uśmiech na twarzy dziecka, prowadzi z nim długie rozmowy, opracowuje wspólne marzenia i cele na przyszłość.

Rodzina to skarb, który nie powinien być traktowany jako coś oczywistego

Należy pamiętać o tym, że rodzina to coś na kształt archipelagu utworzonego z wielu wysp i wysepek. Każdy z nas ma na przykład własnych rodziców, ciotki, wujków i kuzynów.

Na tej samej zasadzie możemy tworzyć własne rodziny ze swoimi partnerami o takiej wielkości, jaką sobie tylko wymarzymy. Możemy włączyć do swojej rodziny także najbliższych przyjaciół. Często stają się nam oni równie bliscy jak bracia i siostry, a nawet nasze własne dzieci.

Rodziny są skarbami wymagającymi troski i pielęgnowania, bez względu na to, skąd one pochodzą. I to właśnie leży u podstaw stosunkowo młodego wciąż święta, jakim jest Międzynarodowy Dzień Rodziny.

Czasem, kiedy po uszy siedzisz w jakimś ważnym projekcie, możesz z tego powodu odrobinę zaniedbać swoich rodziców.

Rodzina patrząca w gwiazdy

Są oni bliscy Twojemu sercu bez żadnych wątpliwości. Jednak miłość i uczucie wymaga ciągłej pielęgnacji w postaci słów, emocji, radości i wszystkich tych drobnych szczegółów. To właśnie one składają się na więź. Należy o nich pamiętać choćby od czasu do czasu.

Międzynarodowy Dzień Rodziny powinien trwać przez cały rok!

Nie zaniedbuj rodziny. Odwiedzaj swoich bliskich regularnie. Jeździjcie wszyscy razem na spotkania rodzinne, przedstawiaj swoich nowych partnerów całej rodzinie. Rób to samo dla rodziny Twojego partnera/partnerki lub przyjaciół.

Wszystkie te doświadczenia są zawsze odbierane pozytywne, przyczyniają się do budowania i pogłębiania więzi społecznych, a także nowych relacji tworzących to, co jest fachowo określane jako rezerwa poznawcza.

Życie i skupianie się nad chwilą bieżącą jest bardzo ważną kwestią w życiu każdego człowieka. Jest równie istotne, jak dbanie o swoją rodzinę i cieszenie się z możliwości przebywania w jej wewnętrznym kręgu.

Postaw szczęście i radość przed ewentualnymi nieporozumieniami, ćwicz przebaczenie i wysuwanie dłoni w stronę drugiej osoby.

A jak to sugerował tegoroczny Międzynarodowy Dzień Rodziny, warto także starać się prowadzić zdrowy tryb życia, wyrobić w sobie korzystne nawyki i starać się dążyć do zrównoważonej przyszłości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.