Masago: składniki odżywcze i zastosowania ikry gromadnika
Ikra gromadnika jest znana jako masago. Jest szeroko stosowana w japońskiej gastronomii do dekoracji różnych rodzajów sushi i ma zróżnicowaną wartość odżywczą. Możliwe jest wprowadzenie jej do diety, aby poprawić jakość odżywiania i zapobiec niedoborom niezbędnych składników mineralnych, które mogłyby wpłynąć na stan zdrowia. Nauczymy Cię, jak najlepiej ją wykorzystać, a także zdradzimy pewne sekrety.
Zanim zaczniemy, chcemy podkreślić, że wskazane jest zwiększenie obecności owoców morza w diecie. Zazwyczaj zawierają one bardzo mało kalorii, ale są źródłem niezbędnych składników odżywczych wysokiej jakości. Dzięki tym elementom zapobiega się niesprawnościom w funkcjonowaniu układów fizjologicznych organizmu. W konsekwencji zmniejsza się zachorowalność na choroby przewlekłe i złożone.
Ważne składniki odżywcze masago
Masago wyróżnia się jako źródło witaminy D. Składnik ten występuje w niewielu produktach spożywczych i ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. W rzeczywistości jego niedobór wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zmian sercowo-naczyniowych, a także niektórych rodzajów raka. Potwierdza to badanie opublikowane w International Journal of Molecular Sciences. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy zadbać o regularne przyjmowanie tej witaminy.
Masago jest źródłem kwasów omega 3 i witaminy D.Ten artykuł spożywczy zawiera ponadto wiele kwasów tłuszczowych z serii omega 3. Przyczyniają się one do zrównoważenia procesów zapalnych w środowisku wewnętrznym, pomagając w ten sposób utrwalić stan homeostazy. Potwierdzają to badania opublikowane w Journal of the American College of Nutrition . Jednak ważne jest, aby zrównoważyć spożycie kwasów omega 3 i omega 6, aby odczuć tę korzyść.
W przeciwieństwie do innych owoców morza masago zawiera niewiele rtęci. Ten metal ciężki występuje w znacznych ilościach w niektórych dużych rybach i jest pierwiastkiem, który może gromadzić się w tkance tłuszczowej. Kiedy tak się dzieje, pojawiają się zmiany w fizjologii ośrodkowego układu nerwowego. Jak wykazano, zwiększają one częstość występowania chorób związanych z mózgiem.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Białko rybne: dlaczego nie powinno go zabraknąć w Twojej diecie
Przeciwwskazania do spożywania masago
Pomimo składników odżywczych i potencjalnych korzyści masago, istnieją pewne wady związane z jego spożywaniem. Najważniejszą z nich jest to, że jest to pokarm o wysokiej zawartości sodu. Dla wielu osób nie będzie to czynnikiem decydującym. Jednak istnieją populacje o wyższym ryzyku wzrostu ciśnienia krwi przy wysokim spożyciu tego minerału.
Masago często łączy się również z niezdrowymi produktami, takimi jak sushi. Często podaje się je w towarzystwie sosów, które mogą zawierać kwasy tłuszczowe trans. Nasilają one stan zapalny w środowisku wewnętrznym i mogą sprzyjać rozwojowi wielu przewlekłych i złożonych patologii, takich jak cukrzyca typu 2.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Czy jedzenie ryb może zmniejszyć ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów?
Informacje żywieniowe
Mówiąc o wartości odżywczej i energetycznej, należy zauważyć, że każde 16 gramów masago dostarcza około 40 kalorii. Zawartość węglowodanów jest bardzo niska, nie osiąga w tej ilości nawet jednego grama. Zawiera jednak znaczną ilość białka ( 3,9 grama), a także tłuszczu (2,9 grama).
Jeśli chodzi o mikroelementy, na szczególną uwagę zasługuje udział witaminy B12 i selenu. Jest także źródłem magnezu i sodu, oprócz wspomnianej już witaminy D. Jego spożywanie może nawet pomóc w pokryciu dziennego zapotrzebowania na wapń, który jest składnikiem warunkującym zdrowie kości.
Jak wykorzystać ikrę gromadnika w kuchni?
Najczęściej masago dodaje się do kawałków sushi jako dekorację. Ma chrupiącą konsystencję i morski smak, który znacznie wzmacnia właściwości organoleptyczne tego tradycyjnego japońskiego dania.
Można go jednak wprowadzić również do innych przepisów, takich jak sałatki, poke bowls czy dania z ryżu. Można nawet przygotować pyszny sos z majonezem i masago jako dodatek do różnych potraw.
Nie wolno nam jednak zapominać, że u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne na ten produkt spożywczy. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów najlepiej jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Nie jest to częste, ale może wystąpić w pewnych sytuacjach. Najczęstsze objawy to obrzęk, swędzenie lub pokrzywka po spożyciu produktu.
Masago to zdrowa żywność
Jak widzieliśmy, masago zawiera kilka niezbędnych składników odżywczych, które mogą pomóc w poprawie stanu zdrowia. Możliwe jest regularne włączanie go do diety w różnego rodzaju daniach. Należy jednak monitorować jego spożycie w przypadku osób z nadwrażliwością na sód. Jednak w większości sytuacji przyniesie więcej korzyści niż szkód.
Na koniec pamiętaj, że jeśli chodzi o poprawę zdrowia, nie wystarczy zadbać o swoją dietę. Konieczne będzie wdrożenie szeregu nawyków jako całości. Wśród nich możemy wyróżnić potrzebę regularnego uprawiania aktywności fizycznej, skupiając się zwłaszcza na treningu siłowym. Dzięki temu niweluje się stany zapalne w środowisku wewnętrznym, co pomaga zapobiegać chorobom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Latic, N., & Erben, R. G. (2020). Vitamin D and Cardiovascular Disease, with Emphasis on Hypertension, Atherosclerosis, and Heart Failure. International journal of molecular sciences, 21(18), 6483. https://doi.org/10.3390/ijms21186483
- Simopoulos A. P. (2002). Omega-3 fatty acids in inflammation and autoimmune diseases. Journal of the American College of Nutrition, 21(6), 495–505. https://doi.org/10.1080/07315724.2002.10719248
- Yang, L., Zhang, Y., Wang, F., Luo, Z., Guo, S., & Strähle, U. (2020). Toxicity of mercury: Molecular evidence. Chemosphere, 245, 125586. https://doi.org/10.1016/j.chemosphere.2019.125586