Mango na poprawę funkcji mózgu i trawienie

Mango to pyszny owoc, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów, a oprócz tego niesie liczne korzyści dla organizmu.
Mango na poprawę funkcji mózgu i trawienie

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mango zyskało sobie grono zagorzałych zwolenników na całym świecie, a to za sprawą niepowtarzalnego pysznego smaku, a przy tym uniwersalności pozwalającej na włączanie go do przeróżnych potraw.

Wiele osób nazywa je królem owoców nie tylko dlatego, że można po nie sięgnąć w każdej chwili, ale i ze względu na bogactwo w składniki odżywcze i to te, które bardzo korzystnie wpływają na stan naszego zdrowia. Dziś odkryjemy zatem, co tak naprawdę kryje w sobie mango?

Mango – kilka słów o królu owoców

Szacuje się, że na całym świecie istnieje około 1000 różnych odmian mango, chociaż większość z nich ma podobne właściwości, smak i kształt.

Swój korzystny wpływ na zdrowie owoc ten zawdzięcza wysokiej zawartości związków bioaktywnych i błonnika oraz witamin A, C i E. Oprócz tego znajdziemy w nim pokłady składników mineralnych takich jak potas, magnez, wapń, miedź i fosfor.

Oprócz bogactwa w składniki odżywcze istnieje dużo więcej powodów, dla których mango powinno znaleźć się w naszej codziennej diecie. Dziś poznasz kilka z nich i przekonasz się, jak wartościowy jest ten owoc.

Reguluje trawienie i jest naturalnym środkiem przeczyszczającym

Dzięki dużej zawartości błonnika i enzymów trawiennych mango znajduje się na liści naturalnych środków przeczyszczających.

Owoc ten w suchej postaci pomaga regulować procesy trawienne i ułatwia usuwanie zalegających resztek pokarmowych.

Regulacja trawienia

Te właściwości zawdzięcza działaniu enzymów trawiennych, które to usprawniają przetwarzanie dostarczonej żywności do łatwo przyswajalnych form składników odżywczych i stymuluje sprawne przemieszczanie się i eliminację zbędnych produktów przemiany materii.

Będąc naturalnym środkiem, nie wywołuje bólu, uczucia dyskomfortu, ani innych niepożądanych skutków ubocznych, których tak często doświadczamy, po zastosowaniu leków.

Działa alkalizująco

Niektórym może się wydawać, że poprzez słodki smak nie może być produktem, który alkalizuje środowisko w organizmie. Prawdę jest, że ma zdolności do regulacji pH. Między innymi dzięki temu w głównej mierze ma zdolności do łagodzenia problemów związanych z układem trawiennym.

Wśród dolegliwości, przy których pomaga można wymienić zaparcia czy zespół nadwrażliwości jelita grubego.

W momencie, gdy mango znajdzie się w żołądku, neutralizuje działanie produkowanego kwasu żołądkowego, tworzy zasadowe środowisko i łagodzi skutki niestrawności.

Tym właściwościom można również przypisać jego działanie przeciwzapalne, co ma wpływ na leczenie chorób skóry związanych z nadmiernym zakwaszeniem organizmu.

Poprawia funkcjonowanie mózgu

W mango znajdziemy aminokwas zwany glutaminą. Mango odgrywa ważną rolę w szybkim dzieleniu się komórek, co obserwujemy w układzie odpornościowym czy komórkach jelit.

Składnika tego potrzebujemy nie tylko, by utrzymać dobre samopoczucie, ale również korzystnie wpływa on na funkcjonowanie mózgu. Poprawia pamięć i uważa się, że bierze udział w detoksykacji mózgu.

Mózg i neurony

Wszystko to dlatego, że glutamina zostaje przekształcona w kwas glutaminowy, który jest transportowany do mózgu. Tam, związek ten wiąże się z amoniakiem i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się tej substancji przy jednoczesnym pogarszaniu funkcjonowania tego narządu.

Glutamina jest również paliwem dla mózgu i poprawia jego funkcje poznawcze, zdolności zapamiętywania i wiele innych czynności.

Bogate w antyoksydanty

Duża zawartość przeciwutleniaczy jest jedną z właściwości, dzięki którym mango jest tak cenione. Wśród nich można wyróżnić:

  • kwercetyna
  • witamina C
  • witamina E
  • beta-karoten
  • astragalin

Wszystkie te substancje tworzą mieszankę skutecznie hamującą działanie wolnych rodników w organizmie, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom oksydacyjnym i występowaniu przewlekłych chorób.

Pomaga w regulacji ciśnienia krwi

Zdolność do regulacji ciśnienia krwi mango zawdzięcza obecności potasu. Oprócz tego może poprawiać funkcjonalność i wydajność mięśni i częstość akcji serca. Potas jest niezbędną substancją do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, więc regularne jedzenie tego owocu pomoże dostarczyć odpowiednią ilość tego pierwiastka i utrzymać pracę serca pod kontrolą.

Regulacja ciśnienia krwi

Dodatkowo w mango znajdziemy magnez, który również korzystnie wpływa na zdrowie naszych mięśni i serca.

Dobre dla zdrowia oczu

Regularne jedzenie mango również korzystnie wpłynie na nasze oczy. Dzięki wysokiej zawartości witaminy A dodatkowo wspomoże zmysł wzroku.

Substancja ta jest niezbędna do utrzymania widzenia w jak najlepszym stanie i zapobiega powstawaniu stanów chorobowych związanych z oczami takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej między innymi. Są też źródłem flawonoidów, które są równie istotne dla zdrowia naszych oczu.

Szacuje się, że jeden plasterek mango dostarcza 25% dziennego zapotrzebowania na witaminę A.

Czy teraz po zapoznaniu się z niektórymi z zalet tego owocu włączysz mango do swojej diety? Jak widzisz, niesie ono niesamowite korzyści dla naszego zdrowia. Ciesz się jego pysznym smakiem solo lub wykorzystaj go jako składnik najsmaczniejszych potraw, ciast, deserów, czy owocowych koktajli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.