Maltodekstryna - co to jest i do czego służy?

Czy wiesz, co to jest maltodekstryna? Czy znasz konsekwencje zdrowotne jej spożycia? Dowiedz się tego poniżej, jak również poznaj sposób pozyskiwania i inne alternatywy dla tego produktu.
Maltodekstryna - co to jest  i do czego służy?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Maltodekstryna to węglowodan powszechnie występujący w suplementach sportowych i produktach przetworzonych. Występuje w grupie cukrów o wysokim indeksie glikemicznym i niekiedy może pełnić funkcję zagęszczającą.

Maltodekstryna jest również częstym składnikiem żywności przemysłowej. Z tego powodu trzeba wiedzieć, jakie ma to znaczenie dla organizmu ludzkiego i czy jej spożycie jest bezpieczne dla zdrowia. W tym artykule przedstawiamy Ci wszystkie szczegóły, abyś wiedział, o co chodzi, gdy następnym razem przeczytasz to słowo na etykiecie produktu.

Do czego służy maltodekstryna?

Maltodekstryna mogą mieć różne funkcje, w zależności od produktu, w którym się znajduje. W produktach ultra-przetworzonych działa jako zagęszczacz. Dodatek tego składnika może poprawić właściwości organoleptyczne wielu produktów spożywczych.

Cukier ten często występuje także w napojach dla sportowców, których głównym celem jest opóźnianie początku zmęczenia. Spożycie maltodekstryny podczas ćwiczeń fizycznych może stymulować resyntezę glikogenu, jak wynika z badań opublikowanych w Journal of Strength and Conditioning Research.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu zapasów tego składnika odżywczego zmniejsza wyczerpanie i poprawia wydajność sportowców. Glikogen jest rodzajem rezerwy glukozy, którą wątroba ma do dyspozycji, gdy potrzebuje zwiększyć produkcję energii.

Kostki cukru
Maltodekstryna okazuje się być rodzajem cukru, a więc należy do grupy węglowodanów.

Otrzymywanie maltodekstryny

Ogólnie rzecz biorąc, maltodekstryna występuje w postaci białego, rozpuszczalnego proszku, który można wytwarzać z różnych produktów spożywczych. Wśród źródeł tego składnika znajduje się ryż, kukurydza i pszenica.

Aby uzyskać ten składnik, konieczne jest poddanie wspomnianej żywności procesowi przemysłowemu, który zmienia ich właściwości odżywcze. Skrobię gotuje się w wysokich temperaturach, aby później dodać enzymy przyspieszające jej rozkład. Na koniec przeprowadza się proces hydrolizy, z którego uzyskuje się maltodekstrynę.

Końcowy produkt zawiera 4 kilokalorie na gram, tak jak każdy inny węglowodan. W każdym razie tym, co odróżnia niektóre cukry od innych, jest ich indeks glikemiczny (GI). Parametr ten określa zdolność składnika odżywczego do zwiększania poziomu glukozy we krwi.

Jeśli chodzi o ten wskaźnik, maltodekstryna ma wyższy IG niż cukier stołowy, dlatego po spożyciu generuje wysoki stres trzustkowy. Długotrwałe jej stosowanie doprowadzi więc do wyczerpania narządów i problemów związanych z insuliną.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również ten artykuł: Cukier w dużych ilościach – sprawdź te 9 produktów

Czy maltodekstryna jest bezpieczna dla zdrowia?

Chociaż maltodekstryna jest uważana przez Food and Drug Administration (FDA) za bezpieczną, prawda jest taka, że ​​jej wpływ na osoby prowadzące siedzący tryb życia jest bardzo kontrowersyjny. Istnieją wystarczające dowody naukowe, aby stwierdzić, że nadmierne spożycie węglowodanów zwiększa ryzyko rozwoju patologii metabolicznych.

Ponadto w pewnych badaniach opublikowanych w Nutrients udało się powiązać spożycie maltodekstryny i innych dodatków do żywności z zakłóceniem mikroflory jelitowej. Proces ten nasila ogólnoustrojowe zapalenie organizmu, a wraz z nim częstość występowania złożonych i przewlekłych chorób.

W każdym razie, w przypadku sportowców kwestia i tak ulega zmianie. Zaleca się im bowiem regularne spożywanie węglowodanów w celu uzupełnienia składników odżywczych utraconych podczas ćwiczeń. Ta praktyka zmniejsza częstość występowania urazów mięśni.

Jednym z celów żywienia w sporcie jest odbudowa zapasów glikogenu. W tym celu konieczne jest podawanie węglowodanów, zgodnie z badaniem opublikowanym również w czasopiśmie Nutrients.

Kiedy nie należy spożywać maltodekstryny?

Osoby z cukrzycą lub problemami metabolicznymi powinny unikać spożywania tego typu cukrów o wysokim indeksie glikemicznym. W przeciwnym razie ich zdrowie na tym ucierpi. Zdaniem ekspertów pacjenci z tymi patologiami lepiej reagują na dietę pozbawioną węglowodanów niż na spożywanie tego typu węglowodanów w sposób kontrolowany.

Nie zaleca się również regularnego spożywania dodatków, takich jak maltodekstryna, u osób z dysbiozą jelitową. Ponieważ ma zdolność naruszenia mikrobioty, prowadzi do stanów patologicznych. W taki sam sposób, może również sprzyjać przerostowi bakterii w proksymalnej strefie jelita cienkiego.

Możesz być także zainteresowany tym tematem: Cukier w Twoim jedzeniu? Ile go jest i jak go zastąpić!

Alternatywy dla produktu

Picie wody
Napoje sportowe są często uzupełniane maltodekstryną, aby zwiększyć wydajność energetyczną sportowców.

W przemyśle spożywczym często stosuje się produkty alternatywne w stosunku do maltodekstryny, aby zagwarantować odpowiednie właściwości organoleptyczne otrzymanej żywności. Najpopularniejsze z nich to cukier, miód i melasa.

Nie oznacza to, że alternatywy są zdrowsze niż sama maltodekstryna, ponieważ odradza się również  regularne spożywanie tych produktów. Najbardziej rozsądną i praktyczną rzeczą w celu poprawy zdrowia jest uregulowanie i zmniejszenie spożycia węglowodanów w diecie. Ta przesłanka jest słuszna przynajmniej dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

W przypadku sportowców problem jest nieco inny, ponieważ cukry mogą być głównym substratem podczas wytwarzania energii. Jednak również należy zachować pewną kontrolę, aby się upewnić, że nie doprowadzimy do szkodliwych efektów.

Maltodekstryna, powszechny dodatek

Jak widzieliśmy, maltodekstryna spełnia szereg funkcji w przemyśle spożywczym. Ale generalnie nie jest to produkt korzystny dla zdrowia, a nawet wręcz przeciwnie.

Całkowite ograniczenie jego spożycia może nie być konieczne, ale należy mieć świadomość produktów, które zawierają ten składnik, aby nie spożywać ich regularnie. Aby wykryć obecność maltodekstryny, nie ma nic lepszego niż uważne czytanie etykiet żywieniowych.

Jednak jeśli jesteś sportowcem, możesz skorzystać z tego węglowodanu, zwłaszcza jeśli jest dodawany do napojów dla sportowców. Na wszelki wypadek skonsultuj się jednak z dietetykiem, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilson PB., Does carbohydrate intake during endurance running improve performance? A critical review. J Strength Cond Res, 2016. 30: 3539-3559.
  • Lee YJ., Song S., Song Y., High carbohydrate diets and food patterns and their associations with metabolic disease in the korean population. Yonsei Med J, 2018. 59 (7): 834-842.
  • Alghannam AF., Gonzalez JT., Betts JA., Restoration of muscle glycogen and functional capacity role of post exercise carbohydrate and protein co ingestion. Nutrients, 2018.
  • Laudisi F., Stolfi C., Monteleone G., Impact of food additives on gut homeostasis. Nutrients, 2019.
  • Westman EC., Tondt J., Maguire E., Yancy WS., Implementing a low carbohydrate, ketogenic diet to manage type 2 diabetes mellitus. Expert Rev Endocrinol Metab, 2018. 13 (5): 263-272.
  • Ortega, Ana Baquero. ALIMENTOS ULTRAPROCESADOS Y SU IMPACTO EN LA DIETA ACTUAL. Diss. UNIVERSIDAD COMPLUTENSE DE MADRID, 2018.
  • Urdampilleta, A., et al. “Protocolo de hidratación antes, durante y después de la actividad físico-deportiva.” Motricidad. European Journal of Human Movement 31 (2013): 57-76.
  • Soca, Pedro Enrique Miguel. “El síndrome metabólico: un alto riesgo para individuos sedentarios.” Revista Cubana de Información en Ciencias de la Salud (ACIMED) 20.2 (2009): 1-8.
  • Martinez-Sanz, J. M., and A. Urdampilleta. “Necesidades nutricionales y planificación dietética en deportes de fuerza.” Motricidad. European Journal of Human Movement 29 (2012): 95-114.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.