Majtki menstruacyjne: wszystko, co musisz wiedzieć

Czy słyszałaś kiedyś o majtkach menstruacyjnych? A może ich używałaś? Produkty te mają na celu zrewolucjonizowanie higieny intymnej pod względem ochrony i komfortu.
Majtki menstruacyjne: wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Majtki menstruacyjne stanowią zrównoważoną opcję w porównaniu z jednorazowymi podpaskami i tamponami. Te części bielizny są przeznaczone do noszenia podczas miesiączki i są wielokrotnego użytku. Oprócz tego są też zdrowe i wygodne.

W szczególności działają jak klasyczna bielizna, ale z możliwością zatrzymywania przepływu bez brudzenia reszty ubrań. Na czym polega ich działanie? Jakie typy istnieją? Oto wszystkie szczegóły!

Czym są majtki menstruacyjne i jak działają?

Majtki menstruacyjne to model odzieży intymnej, którego materiały są chłonne i bezpieczne. Służą do zastąpienia podpasek higienicznych i tamponów, z tą zaletą, że nie powodują zanieczyszczenia środowiska ani nie powodują dyskomfortu.

Podczas gdy niektóre kobiety wolą nosić je same, są też takie, które używają ich jako uzupełnienia wkładki menstruacyjnej i innych systemów ochronnych. Wszystko zależy od obfitości upływu krwi.

Raport firmy badawczej Transparency Market Research (TMR) stwierdza, że chłonność odzieży menstruacyjnej waha się od połowy tamponu do dwóch tamponów. Generalnie jest to rodzaj bielizny składającej się z trzech warstw materiału.

  • Wewnętrzna powłoka, która dotyka skóry jest wykonana z bawełny i jest warstwą, która odprowadza płyn.
  • Druga wykonana jest z wodoodpornego poliuretanu, dzięki czemu nie czujesz wilgoci i nie ma wycieków krwi.
  • Trzecia warstwa ma oddychający elastan, który neutralizuje bakterie i zapachy.

Bardzo łatwo przyzwyczaić się do ich używania. Nosisz je jak tradycyjne majtki i zmieniasz je co 8 do 12 godzin, w zależności od obfitości okresu.

Majtki menstruacyjne wykonane są z materiałów, które wchłaniają płyny i zapobiegają ich wyciekaniu.

Jakie korzyści dają majtki menstruacyjne

Hiszpańska Organizacja Konsumentów i Użytkowników przeprowadziła ankietę wśród kobiet na temat majtek menstruacyjnych, a odpowiedź wskazała na wszechstronność odzieży. Panie uważają je za idealne w przypadku intensywnych cykli krwawienia, w dzień, w nocy lub w połączeniu z innymi metodami.

Ich główne zalety to:

  • Zero toksyczności: w przeciwieństwie do tamponów i jednorazowych podpasek higienicznych, materiał majtek nie zawiera nanocząsteczek srebra, składnika, który może być toksyczny.
  • Wygoda: ponieważ zachowują się jak zwykła bielizna, nie powodują niewygody ani się nie przesuwają, jak w przypadku podpasek. Ponadto miejsca intymne pozostają suche.
  • Ekologia: Ich przydatność przedłuża się na 2 lata, czas, w którym wspierasz środowisko minimalizując odpady z tworzyw sztucznych. Jednak czas używania twoich majtek menstruacyjnych zależy również od tego, jak dobrze o nie dbasz.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Naturalne środki zaradcze na skurcze menstruacyjne i inne problemy menstruacyjne

Jakie wady mają majtki menstruacyjne w porównaniu z innymi produktami?

To prawda, że dotychczasowe recenzje są pozytywne. Istnieje jednak również kilka wad:

  • Majtki w większości wykonane są z ciemnego materiału, który nie odsłania plamy menstruacyjnej, więc trudno stwierdzić, gdzie jest i jaka jest jej waga.
  • Z drugiej strony bielizna może być droższa w porównaniu z innymi opcjami. Jeśli jednak porównasz to z comiesięcznymi wydatkami na podpaski i tampony, jest to inwestycja długoterminowa.

Rodzaje majtek menstruacyjnych

Wspomniany wcześniej przegląd wskazuje w swoim raporcie na czynniki segmentujące rynek majtek okresowych. Typ, styl i rozmiar to tylko niektóre z elementów, które różnicują analizę.

Istnieje specjalny rodzaj majtek menstruacyjnych na wszystkie etapy menstruacji. Ogólnie rzecz biorąc, wyróżniają się wodoodpornością, działaniem antybakteryjnym, usuwaniem nieprzyjemnych zapachów i wygodą. Poniżej przyjrzymy się szczegółowo tej klasyfikacji.

Majtki na okres niewielkiego krwawienia

Tego rodzaju bielizna przeznaczona jest na pierwszy i ostatni dzień miesiączki lub kiedy krwawienie jest niewielkie. W rzeczywistości jest nawet model stringów w tej kategorii!

Średnie krwawienie

Majtki na średnie krwawienie różnią się również wzornictwem. Możesz wybierać spośród koronek, wersji z wysokim stanem lub klasycznych materiałów.

Duży upływ krwi

W przypadku intensywnego krwawienia majtki menstruacyjne są wykonane z niezbędnych warstw, aby zapewnić większą chłonność.

Na noc

Majtki menstruacyjne na noc to takie, które pozwalają spać spokojnie, bez obaw, że krew poplami pościel przy najmniejszym ruchu. Jest to częsta sytuacja w przypadku podpasek higienicznych, ponieważ nie zawsze zakrywają one to, co konieczne i mogą przesuwać się lub odklejać od tkaniny.

Sportowe majtki menstruacyjne

Niektóre kobiety wolą nie ćwiczyć w trakcie menstruacji z obawy przed wyciekiem w miejscach publicznych lub widocznością podpaski. Na szczęście istnieją różne rodzaje majtek lub nawet typu legginsów, które idealnie nadają się do uprawiania sportu.

Stroje kąpielowe

Być może majtki menstruacyjne zmniejszą Twój niepokój związany z założeniem tamponu na plażę lub basen. Kobiety, które ich używają, komentują, że są wystarczająco chłonne, dzięki czemu czują się bezpiecznie i komfortowo.

Tipos de bragas menstruales
Projekty majtek menstruacyjnych różnią się w zależności od różnych potrzeb.

Możesz być zainteresowana przeczytaniem również tego artykułu: 9 faktów, które każda kobieta powinna wiedzieć o torbielach jajników

Pielęgnacja i pranie majtek menstruacyjnych

Higiena menstruacyjna to dbanie o siebie a w tym przypadku odpowiednie czyszczenie majtek. Pamiętaj, że to bielizna wielokrotnego użytku, i jeśli chcesz, aby służyła przez długi czas, musisz o nią dbać.

Pierz je klasycznym detergentem w pralce, nie stosując zmiękczacza do tkanin. Pozwól im wyschnąć na powietrzu, najlepiej w miejscu, w którym mogą być wystawione na słońce. Dodatkowym zaleceniem jest również wypłukanie ich zimną wodą przed włożeniem do pralki. Skoro znasz już majtki menstruacyjne, czy zamierzasz je wypróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.