Magiczny kamień odtłuszczający - co to jest i dlaczego warto go używać?

Konwencjonalne produkty nie są optymalne do odtłuszczania, a także podrażniają dłonie. Nie martw się. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o magicznym kamieniu odtłuszczającym.
Magiczny kamień odtłuszczający - co to jest i dlaczego warto go używać?

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Dzięki konwencjonalnym detergentom i produktom zadanie czyszczenia tłuszczu z różnych artykułów gospodarstwa domowego nigdy nie było łatwe ani całkowicie satysfakcjonujące. Dopóki nie pojawił się magiczny kamień odtłuszczający: nienaganne rozwiązanie, które przedstawiamy Ci w tej notatce.

Magiczny kamień odtłuszczający to sztuczna skała w stanie stałym, wykonana z ekologicznych, biodegradowalnych i naturalnych składników. Materiały wchodzące w jego skład to płatki mydlane, mikronizowana biała glinka, tłuszcze roślinne, olejek z zielonej cytryny a także sód i gliceryna.

Należy zauważyć, że w przeciwieństwie do innych środków czyszczących kamień ten nie zawiera kwasów, fosforanów i wszelkiego rodzaju toksycznych produktów. Dlatego więc jest wolny od alergenów, nie szczypie skóry, a jego stosowanie przez dzieci nie naraża ich na ryzyko. To dodatkowy, ale jakże ważny atut.

Jak się stosuje magiczny kamień odtłuszczający?

Zwilżenie gąbki i potarcie nią o kamień wytwarza białą pianę. Ta piana zawiera bardzo drobną glinę, dzięki której powoduje lekką erozję. W ten sposób można uzyskać dokładne wyczyszczenie bez uszkadzania jakiejkolwiek powierzchni domu.

Po oczyszczeniu zaleca się przetrzeć powierzchnie wilgotną ściereczką, a następnie suchą szmatką. W ten sposób możesz usunąć resztki glinki, które mogły zostać pozostawione przez magiczny kamień odtłuszczający.

Możesz cię także zainteresować ten temat: Czyszczenie lodówki i jej dezynfekcja – poznaj ekologiczne metody

Jakie powierzchnie można czyścić tym produktem?

Liczba przedmiotów i powierzchni, które można wyczyścić magicznym kamieniem odtłuszczającym, nie ma końca. Za jego pomocą wyczyścisz na przykład krany i kafelki, plamy z rdzy, tworzywa sztuczne, ceramikę i szkło. Doskonale myje wiec wszelkie elementy łazienkowe, takie jak umywalka, wanna, lustro i toaleta.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z ograniczeń, jakie ma magiczny kamień odtłuszczający. Jedną z powierzchni, których nie należy czyścić tym przyborem, jest drewno we wszystkich jego postaciach. Nie zaleca się również używania go do czyszczenia wszelkiego rodzaju tkanin.

Skórka pomarańczowa
Skórka pomarańczowa jest naturalną alternatywą do czyszczenia powierzchni ze względu na swoje właściwości.

Używanie skórek pomarańczy jako naturalnego odtłuszczacza

W swojej pracy dla Międzynarodowego Uniwersytetu Sek Andrea Emilia Quiroz Valle zgłasza możliwość stworzenia odtłuszczacza na bazie skórki pomarańczowej. Według autorki intencją przeprowadzonych badań było wykorzystanie skórki pomarańczowej, która jest jednym z głównych organicznych odpadów stałych w jej kraju.

Quiroz Valle przekonuje w swojej pracy, że skórka pomarańczowa jest nie tylko potencjalnie skutecznym odtłuszczaczem, dzięki aktywnym składnikom, które zawiera. Jest bowiem również niedroga w produkcji.

W każdym razie magiczny kamień odtłuszczający jest niedrogi i dostępny dla wszystkich. Nie jest dostępny we wszystkich sklepach, ale trzeba go poszukać. Po nabyciu przekonasz się o jego zaletach. Jedną z nich jest też to, że jednorazowo zużywa się go bardzo mało, więc początkowa inwestycja posłuży na długi czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Universidad Internacional de Sek.  Quiroz Valle, Andrea Emilia. Utilización de residuos de cáscara de naranja para la preparación de un desengrasante doméstico e industrial. Ecuador 2009.
  • Universidad Nacional de La Plata. Estudian propiedades de la arcilla para remover contaminantes del agua. Argentina 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.