Łysienie poporodowe – co wiesz o tym schorzeniu?

Przyczyny łysienia poporodowego są związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą na tym etapie. Dowiedz się więcej!
Łysienie poporodowe – co wiesz o tym schorzeniu?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Łysienie poporodowe to przemijająca utrata włosów, która pojawia się u większości kobiet, które urodziły dziecko. Schorzenie to pojawia się dwa lub trzy miesiące po narodzinach dziecka. Nie ma to jednak związku z rodzajem karmienia piersią.

Łysienie poporodowe: przyczyny

Kobieta z dzieckiem

Przyczyna tego typu łysienia wiąże się ze zmianami i przejściowymi procesami hormonalnymi zachodzącymi w okresie poporodowym. Jednak inne czynniki również odgrywają rolę:

  • Stres: w tym okresie matka może odczuwać presję lub stres z powodu nowej sytuacji w jej życiu.
  • Poziom żelaza: spadek poziomu żelaza występuje u dużego odsetka kobiet po porodzie i również wpływa na wypadanie włosów.

Cykl życia włosów

Aby zrozumieć proces łysienia poporodowego, dobrze jest poznać biologiczny cykl włosów. Każdy mieszek włosowy może rozwinąć od 20 do 25 cykli. Cykle te składają się z 3 faz:

  • Faza anagenu – odnosi się do fazy wzrostu i trwa od 2 do 6 lat.
  • Faza katagenu – w tej fazie wzrost włosów zatrzymuje się. Trwa od 2 do 3 tygodni.
  • Faza telogenu – jest to faza, w której włosy wypadają. Ten proces trwa około 3 miesięcy. Następnie w tym samym pęcherzyku rozpoczyna się ponownie faza anagenu.

Zwykle 90% włosów znajduje się w fazie wzrostu, a pozostałe 10% w fazie wypadania. Jednak w czasie ciąży poziom estrogenu i hormonów tarczycy utrzymują włosy w fazie anagenu. Dlatego wiele kobiet w ciąży zauważa, że ich włosy są zdrowsze i pełniejsze.

Możesz być zainteresowany: Wypadanie włosów w okresie menopauzy

Łysienie poporodowe

Po urodzeniu dziecka poziom hormonów powraca w taki sposób, że wszystkie rosnące włosy nagle przechodzą w fazę wypadania. Dlatego dwa lub trzy miesiące po porodzie matki mogą cierpieć na łysienie poporodowe.

Łysienie poporodowe

Jeśli kobieta traci od 50 do 100 włosów dziennie w okresie przed ciążą, w okresie poporodowym liczba ta może wzrosnąć do nawet 500 włosów dziennie.

Łysienie poporodowe trwa zwykle od 4 do 6 miesięcy. Jednak przywrócenie objętości zajmie jeszcze kilka miesięcy i będzie się różnić w zależności od przypadku.

Niedokrwistość (anemia) i łysienie poporodowe

Anemia lub niedobór żelaza występuje bardzo często u kobiet w okresie poporodowym. Wynika to ze znacznej utraty krwi podczas porodu i po porodzie, na co wskazuje badanie opublikowane w Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia.

Brak żelaza prowadzi do spadku hemoglobiny, więc potrzebna ilość tlenu nie może zostać przetransportowana do tkanek. Z tego powodu cebulki włosów na dłuższą metę nie są dobrze odżywione i osłabiają się, co sprzyja pojawieniu się łysienia poporodowego.

Do osłabienia cebulki włosa, a tym samym do łysienia poporodowego, mogą przyczyniać się takie czynniki, jak:

  • Zmęczenie,
  • Brak snu,
  • Zmiany nawyków żywieniowych,
  • Stres spowodowany nowymi obowiązkami i opieką nad dzieckiem.

Zapobieganie i leczenie łysienia poporodowego

Aby zapobiegać i łagodzić objawy łysienia poporodowego, kobiety muszą dbać o odpowiednią higienę i dbać o włosy.

Wypadanie włosów

Korzystanie z produktów

Nowe matki powinny delikatnie czesać włosy i używać szamponów oraz produktów przeznaczonych na łysienie poporodowe. Ponadto najlepiej jest ograniczyć używanie suszarek do włosów, prostownic, szorstkich szczotek i zabiegów, które mogą być agresywne dla włosów.

Odżywianie

Jeśli chodzi o odżywianie, należy zadbać o spożycie wszystkich niezbędnych witamin, pierwiastków śladowych i aminokwasów. W tym sensie należy zwrócić szczególną uwagę na te związane ze zdrowiem włosów, takie jak aminokwasy siarkowe, L-cysteina i L-metionina. Wskazują na to badania opublikowane w Revista Chilena Dermatológica.

Aminokwasy te uczestniczą w transporcie żelaza i cynku do skóry głowy. Cynk jest niezbędny do tworzenia kreatyny, która jest najważniejszym białkiem włosa.

Jednocześnie witaminy z grupy B, w tym biotyna regulująca wydzielanie łoju oraz selen, będący przeciwutleniaczem, odgrywają ważną rolę w utrzymaniu dobrego staniu włosów.

Ekstrakt z prosa bogaty w witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe i minerały, jak wykazano w badaniu opublikowanym w obszernych recenzjach z dziedziny nauk o żywności i bezpieczeństwa żywności, może pomóc zatrzymać wypadanie włosów, jednocześnie stymulując ich wzrost.

Krótko mówiąc, mamy nadzieję, że te informacje okażą się pomocne, gdy nadejdzie pora. Jeśli jednak masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania wskazówek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.