Lumbago - kilka sposobów na opanowanie sytuacji

Poznaj możliwe przyczyny lumbago, które powoduje silny ból krzyża. Niektóre znane środki zaradcze, takie jak miejscowe rozgrzewanie, mogą być bardzo pomocne.
Lumbago - kilka sposobów na opanowanie sytuacji
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia, 2023

Lumbago lub lumbalgia to ból w okolicy lędźwiowej, czyli dolnej części pleców. Może powstać z kilku różnych powodów i wpływać na mięśnie, więzadła, nerwy, a także dyski międzykręgowe. Czy kiedykolwiek Cię to dotknęło? Czy wiesz, jakie jest najlepszy sposób leczenia lumbago?

Ataki lumbago charakteryzują się bólem, sztywnością lub ograniczeniem ruchu. Mogą trwać kilka dni lub stać się schorzeniem przewlekłym, które znacząco wpływa na jakość życia chorego. Poniżej wyjaśnimy możliwe przyczyny i naturalne środki zaradcze, aby temu zapobiec i złagodzić objawy.

Lumbago – przyczyny bólu krzyża

Ból krzyża może być spowodowany kilkoma czynnikami. Mogą to być między innymi:

 • Zapalenie stawów lub artroza
 • Choroby nerek
 • Przepuklina dysku międzykręgowego
 • Stres i przeciążenie emocjonalne
 • Zaparcia i problemy jelitowe
 • Napięcia i kompensacje mięśniowe
 • Skrzywienie kręgosłupa (lordoza, skolioza)

Ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, jeśli lumbago nie poprawi się w ciągu trzech dni, ponieważ może to być również związane z innymi, bardziej złożonymi chorobami. W związku z tym lekarz przeprowadzi odpowiednie badania w celu ustalenia rozpoznania.

Zalecenia dietetyczne

W przypadku ataku lumbago należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i jednocześnie prowadzić zdrowy tryb życia. Obejmuje to przestrzeganie zrównoważonej diety i unikanie pokarmów, które mogą pogorszyć stan zapalny, takich jak produkty mleczne, biały cukier, czerwone mięso i rafinowana mąka.

Zamiast tego zaleca się codzienne spożywanie pokarmów, które pomagają zmniejszyć stan zapalny. Są to między innymi:

 • Ananas
 • Seler
 • Melon
 • Orzechy
 • Papaja
 • Ogórek
 • Zielona herbata
 • Imbir
 • Nasiona Chia
 • Naturalne soki owocowe i zioła

Środki zaradcze i leczenie lumbago

1. Arnika

Arnika to roślina, która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dlatego jest używana do łagodzenia guzów i urazów, między innymi w postaci ekstraktu, kremu, żelu, globulek homeopatycznych. W rzeczywistości w aptekach i drogeriach można znaleźć różne produkty do stosowania miejscowego zawierające arnikę.

Według badań opublikowanych w 2009 roku przez naukowców z Włoch środek ten może działać leczniczo w przypadku bólu krzyża.

2. Miejscowe rozgrzewanie

Zaleca się ogrzanie okolicy lędźwiowej termoforem, kocem elektrycznym lub przykrycie wełnianą ściereczką.

Alternatywnie zaleca się aplikowanie strumienia prysznicowego bezpośrednio na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, stopniowo zwiększając temperaturę i przesuwając strumień z jednej strony na drugą przez 2 do 4 minut.

Połączenie hydroterapii z temperaturą wody może przynieść ulgę.

3. Napary

Napary, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dyskomfort, to skrzyp polny i sarsaparilla. Chociaż możesz też spróbować klasycznego naparu z rumianku, który ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące.

Możesz przygotować litr naparu z jednego z tych ziół i spożywać go z umiarem przez cały dzień. Możesz dodać trochę soku z cytryny i trochę stewii do posłodzenia, jeśli wolisz, ale najlepiej spożywać je bez dodatków.

4. Okłady z glinki

Glinki

Nie zostało naukowo udowodnione, że glinka działa jako lekarstwo na lumbago. Jednak wielu uważa, że może przyczynić się do ulgi w łagodnych przypadkach, a zwłaszcza w połączeniu z kurkumą i innymi składnikami o właściwościach przeciwzapalnych.

Glinkę przygotowuje się w następujący sposób:

 1. Najpierw wymieszaj ciepłą wodę z zieloną lub czerwoną glinką.
 2. Mieszaj, aż uzyskasz pastę, którą można nakładać bez spływania.
 3. Następnie rozprowadź ją kompaktowo na skórze całej dolnej części pleców.
 4. Przykryj gazą, a następnie grubą wełnianą szmatką, aby zapewnić ciepło.
 5. Pozostaw na co najmniej pół godziny. Możesz też zostawić na całą noc.
 6. Glinka wchłonie toksyny, zmniejszy stan zapalny, a także dostarczy organizmowi minerałów.

Terapia bańkami

Technika ta jest starożytną metodą terapeutyczną, która polega na wykorzystaniu szklanych baniek w celu wywołania efektu podciśnienia. To z kolei służy do przyklejenia ich do ciała, wytworzenia zasysania na skórze i części mięśniowej, otwarcia porów, a także pobudzenia krążenia krwi i limfy.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Acupuncture in Medicine w 2013 roku ustalono, że terapia bańkami może być skuteczna w leczeniu lumbago. W celu przeprowadzenia tego zabiegu wskazane jest udanie się do terapeuty, a przed rozpoczęciem terapii zalecamy skonsultowanie się ze specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.