Co oznacza ostry ból krzyża?

Ostry ból krzyża jest częstym objawem klinicznym, który dotyka 80% ludzi przynajmniej raz w życiu. Przyczyny są prawie zawsze nieznane. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?
Co oznacza ostry ból krzyża?
Samuel Antonio Sánchez Amador

Napisane i zweryfikowane przez biolog Samuel Antonio Sánchez Amador.

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2022

„Lumbago” to termin odnoszący się do bólu zlokalizowanego w dolnej części pleców, na poziomie kręgosłupa, więzadeł, mięśni i nerwów w okolicy bioder. Ostry ból krzyża nie stanowi jednak choroby ani diagnozy samej w sobie, ale jest objawem innego zachodzącego procesu.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ból krzyża jest główną przyczyną niepełnosprawności na świecie. Co więcej, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe stanowią największy odsetek uporczywych, bolesnych chorób, ustępując jedynie rakowi.

Ponad 70% ludzi odczuwa ostry ból krzyża w pewnym momencie swojego życia. Jest to więc dość powszechny objaw w medycynie. Dziś powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym problemie, ponieważ być może będziesz musiał stawić mu czoła.

Co może powodować ostry ból krzyża

Ostry ból krzyża to sporadyczny ból pojawiający się w okolicy lędźwiowej, któremu zwykle towarzyszy promieniowanie dyskomfortu na inne pobliskie obszary. Często objaw ten ustępuje ustępuje naturalnie. W rzeczywistości tylko w 7% przypadków dolegliwość staje się przewlekła.

Szacuje się jednak, że w pewnym momencie swojego życia dotyka 70% do 80% populacji. Co więcej, 75% osób, które doświadczyły tego objawu, ponownie go doświadczy – przynajmniej raz – w ciągu następnych dziesięciu lat.

Portale takie jak Narodowa Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych wymieniają różne możliwe przyczyny, które wywołują ostry ból krzyża. Są to:

  • Złamania kompresyjne kręgosłupa z powodu osteoporozy, czyli stopniowego zmniejszania gęstości kości.
  • Rak obejmujący kręgosłup.
  • Bardzo napięte mięśnie.
  • Przepuklina dysku.
  • Rwa kulszowa.
  • Infekcje i inne choroby.

Ogólnie rzecz biorąc, 90% przypadków ostrego bólu krzyża można przypisać przyczynom związanym z kręgami i kręgosłupem, co utrudnia postawienie konkretnej diagnozy. Jednak prawie nigdy nie towarzyszą im uszkodzenia strukturalne, co może być pocieszające. Z czasem niektóre z nich rozwiązują się nawet samoistnie.

Tylko 3% do 5% przypadków bólu krzyża można przypisać poważnej patologii leżącej u podstaw.

ostry ból krzyża
Ból krzyża to ból zlokalizowany w dolnej części pleców. W większości przypadków ustępuje bez komplikacji. 

Możesz również przeczytać ten artykuł: Złagodź ból pleców za pomocą prostej techniki oddychania

Typowe objawy kliniczne

Określenie “objawy ostrego bólu krzyża” jest z medycznego punktu widzenia niepoprawne, ponieważ ten stan sam w sobie jest objawem innego procesu chorobowego. W każdym razie istnieją pewne objawy kliniczne, które pozwalają nam rozpoznać tę dolegliwość. Są to:

  • Ból mechaniczny w 90% przypadków. To znaczy, że widoczny dyskomfort pojawia się w niektórych pozycjach i podczas podejmowania wysiłków.
  • Promieniujący ból. Pacjenci odczuwają dyskomfort podczas kaszlu, wypróżniania, śmiechu lub głośnego mówienia.
  • Ból niemechaniczny. Chodzi o bardzo dokuczliwy i uporczywy ból, który nasila się przez całą noc. Może nawet obudzić chorego, uniemożliwiając odpoczynek.
  • Dyskomfort rozchodzący się na nogę, biodro lub nawet podeszwę stopy.

Kiedy iść do lekarza?

Istnieją pewne znaki ostrzegawcze, które pojawiają się wraz z ostrym bólem krzyża, wskazujące na możliwe powikłania. W takim wypadku konieczna jest pilna wizyta u lekarza. W szczególności, na konsultację należy się udać, gdy wystąpią ograniczenia ruchomości, utraty wagi, gorączki lub bólu innych stawów.

Zaleca się również konsultację w przypadku przebytych gwałtownych urazów, osłabienia, widocznej deformacji lub drastycznej utraty siły mięśni. Wreszcie, jeśli ból utrzymuje się przez tygodnie i nie ustępuje, nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty.

Zabiegi i zalecenia dotyczące bólu krzyża

Ostry ból krzyża poddaje się leczeniu na kilku frontach. Terapia obejmuje stosowanie kortykosteroidów, leków przeciwbólowych, środków zwiotczających mięśnie a także pomoc fizjoterapeutyczną. Podczas leczenia ważne jest, aby pacjent nauczył się radzić sobie z bólem w domu. Oto kilka łatwych do wprowadzenia wskazówek.

  • Wstrzymaj normalną aktywność fizyczną na kilka pierwszych dni.
  • Zastosuj ciepło lub lód na obszar, w którym odczuwasz ból.
  • Przyjmuj dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, aby złagodzić dyskomfort.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów dotyczących ostrego bólu krzyża jest to, że pacjent powinien pozostać w łóżku. Nic nie może być dalsze od prawdy. O ile ból nie jest nie do zniesienia, zaleca się, aby po pierwszych kilku dniach pacjent wykonywał lekkie ćwiczenia aerobowe i fizjoterapię.

ostry ból krzyża w pracy
Aby uniknąć komplikacji, zaleca się wstrzymanie normalnej aktywności na kilka pierwszych dni bólu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Ćwiczenia z taśmą oporową wzmacniające plecy

O czym należy pamiętać w przypadku ostrego bólu krzyża?

Ostry ból krzyża jest jedną z najczęstszych dolegliwości u ludzi. Chociaż w większości przypadków ma charakter przejściowy i ustępuje samoistnie, należy zachować ostrożność, aby uniknąć powikłań.

Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, że często jest to objaw innych chorób. Jeśli więc towarzyszą mu dodatkowe objawy kliniczne, najlepiej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.