Listwa przepięciowa - 6 błędów, których należy unikać
Większość gospodarstw domowych korzysta z dużej liczby gniazdek elektrycznych. Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętu AGD oraz urządzeń do pracy i rozrywki, które ułatwiają wykonywanie wielu codziennych zadań. Z tego powodu listwa przepięciowa zwiększa ilość użytkowych gniazdek do 5 lub 6.
Istnieje jednak szereg typowych błędów, o których warto wiedzieć, aby uniknąć wypadków. Warto wiedzieć, że istnieje listwa przepięciowa, która zmniejsza lub zwiększa napięcie i dostosowuje je do każdego urządzenia.
Listwa przepięciowa to narzędzie, którego należy używać ostrożnie. Przeciążanie jej, łączenie kilku listw razem, czy stosowanie ich do urządzeń o dużym poborze energii to tylko niektóre z błędów, które mogą być przyczyną awarii.
Do czego służy listwa przepięciowa?
Listwa przepięciowa to narzędzie podłączane w celu zwiększenia liczby gniazd wejściowych. W ten sposób możliwe jest przekształcenie jednego gniazdka w 6 lub więcej. Funkcja ta jest bardzo przydatna w domach coraz bardziej obciążonych urządzeniami elektrycznymi.
Zapotrzebowanie na energię rośnie i powszechne jest popełnianie ryzykownych błędów poprzez przeciążenie listwy zbyt dużą liczbą urządzeń.
Listwa przepięciowa to urządzenie obecne w każdym domu. Jednak podczas jej używania należy zachować ostrożność, ponieważ energia elektryczna może być niebezpieczna, jeśli będzie używana nieodpowiedzialnie.
Część przedłużaczy posiada regulatory napięcia. Jednak większość elementów elektrycznych jest już przygotowana na lokalny poziom napięcia, więc mają one zastosowanie tylko w niektórych przypadkach.
Listwa przepięciowa – typowe błędy podczas jej stosowania
Mając na celu zwiększenie liczby gniazdek w domu, często, czasem nieodpowiedzialnie, łączy się ze sobą kilka listw jednocześnie. Podłączanie na stałe wielu urządzeń, a także zapewnienie miejsca do ładowania urządzeń, prowadzi do pewnych błędów w ich użytkowaniu.
1. Przeciążanie gniazdek
Być może najczęstszym błędem w użytkowaniu listwy jest działanie polegające na jej przeciążaniu. Przedłużacze mają obwody wewnętrzne, które obsługują określoną ilość energii.
W przypadku przekroczenia tej wartości istnieje ryzyko pożaru, uszkodzenia urządzeń, a nawet stopienia plastiku. Wskazane jest, aby zawsze pozostawić 1 lub 2 wolne miejsca.
Z drugiej strony, niektóre przedłużacze mają przełączniki włączające lub odcinające prąd. Jeśli mają być stosowane w urządzeniach o dużym poborze prądu, najlepiej jest zaopatrzyć się właśnie w ten rodzaj urządzenia.
Uważamy, że może Ci się spodobać artykuł: Energia aerotermalna: co to jest, jak działa i jakie są jej zalety?
2. Korzystanie z uszkodzonych przedłużaczy
Jeżeli jedno lub więcej gniazdek listwy przepięciowej ma wadę, stwarza to zagrożenie dla wszystkich pozostałych podłączonych urządzeń.
W takim przypadku nie używaj żadnego z nich. Należy wyrzucić i zaopatrzyć się w inną listwę przepięciową, gdyż może dojść do uszkodzenia obwodów wewnętrznych.
3. Listwa przepięciowa w pobliżu wody
Woda i prąd nigdy nie powinny znajdować się blisko siebie. Choć może się to wydawać oczywiste, wiele wypadków domowych jest skutkiem tego typu niedopatrzeń.
Listwa przepięciowa powinna znajdować się w suchym i bezpiecznym miejscu. Zaleca się również, aby była ona umieszczana jak najdalej od wilgotnych środowisk, takich jak łazienki czy piwnice.
4. Łączenie wielu urządzeń
Czasami konieczne jest dalsze przedłużenie przewodów, aby umożliwić zasilanie domowych urządzeń. Również listwa zasilająca z 3 lub 4 gniazdami może nie wystarczyć. Wiele osób ma zwyczaj wpinania jednego przedłużacza w drugi, zwiększając w ten sposób liczbę gniazd.
Narzędzia te nie są jednak przeznaczone do takiego użytku. Łączenie ze sobą wielu listew przepięciowych może spowodować awarię zasilania, a nawet pożar z powodu przeciążenia elektrycznego. Co więcej, mogą się uszkodzić podłączone do nich urządzenia. Nie należy popełniać tego błędu.
5. Listwa przepięciowa w zamkniętych przestrzeniach
Nie należy umieszczać listew przepięciowych w zamkniętych przestrzeniach lub pod pewnymi elementami, takimi jak dywany, ze względu na wytwarzane przez nie ciepło. Ważne jest również stworzenie dla nich bezpiecznego środowiska.
W szczególności należy je trzymać z dala od miejsc, w których często się chodzi oraz poza zasięgiem dzieci lub zwierząt domowych.
6. Używanie urządzenia na zewnątrz
Ogólnie rzecz biorąc, listwy przepięciowe są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach zamkniętych. Nie są w stanie wytrzymać trudnych warunków zewnętrznych.
Deszcz, ekstremalne upały lub nadmierna wilgotność mogą być przyczyną poważnych wypadków. Niektóre produkty obejmują ochronę do użytku na zewnątrz, ale powinno to być wyraźnie zaznaczone w instrukcji producenta.
Listwa przepięciowa – urządzenia, których nigdy nie należy do niej podłączać
Niektóre duże urządzenia gospodarstwa domowego wymagają wysokiego zużycia energii. Dlatego nie zaleca się podłączania ich do listwy przepięciowej, gdyż mogą ją przeciążyć:
- Ekspresy do kawy i tostery: mimo że są to urządzenia niewielkich rozmiarów, wymagają dużego zużycia energii. Ponieważ jednak są używane sporadycznie, można je natychmiast podłączyć i odłączyć, ale zawsze do gniazdka ściennego.
- Grzejniki: grzejniki elektryczne zużywają dużo energii i należy je wyłączyć, gdy pomieszczenie jest już ciepłe.
- Mikrofalówki: technologia mikrofalowa wymaga wysokiego poziomu energii.
- Pompy: działają w połączeniu z wodą, dlatego nie należy podłączać ich do listwy przepięciowej.
- Akcesoria do włosów: suszarki do włosów, lokówki i prostownice do włosów wymagają dużego natężenia prądu, aby wytworzyć ciepło.
- Zamrażarki: oprócz zużywania dużej ilości prądu, lodówki włączają się i wyłączają w sposób ciągły, w zależności od temperatury wewnętrznej. Listwa przepięciowa to nie jest narzędzie odpowiednie do ich zasilania.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak dbać o środowisko w swoim domu: 10 praktycznych porad
Listwa przepięciowa – stosować, czy nie?
Istnieją listwy przepięciowe regulujące ilość napięcia, jakie dociera do urządzenia. Jednak nie zawsze należy z nich korzystać. Znaczna część urządzeń elektrycznych jest przygotowana na wahania napięcia rzędu 15%.
Są to aspekty, które należy wziąć pod uwagę, jeśli nabywasz urządzenia wyprodukowane w innych krajach lub jeśli podczas podróży podłączasz własne sprzęty w innych częściach świata. Dzieje się tak dlatego, że każdy region ma inny poziom napięcia. Na przykład w Hiszpanii jest to 220 woltów, podczas gdy w Meksyku jest to 127.
Jednak niektórzy decydują się na ochronę swoich drogich lub często używanych elektronarzędzi. Niektóre z nich mają swój wbudowany system bezpieczeństwa, do innych konieczne jest używanie dodatkowych regulatorów.
Znaczenie odpowiedzialnego użytkowania
Listwa przepięciowa to przydatne i niezbędne akcesorium. Należy jednak używać jej odpowiedzialnie i unikać wyżej opisanych błędów. W przeciwnym razie możliwe są poważne wypadki, takie jak pożary lub przeciążenia. Pamiętaj aby świadomie korzystać z prądu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Junior, Geraldo Motta Azevedo et al. “DESENVOLVIMENTO E IMPLEMENTAÇÃO DE FERRAMENTA PARA ECONOMIA DE ENERGIA ELÉTRICA: ESTUDO DE CASOS.” Projectus 4.3 (2021): 1–12. Disponible en: https://doi.org/10.15202/25254146.2019v4n3p1
- RODAS RENDÓN, DARIO E. , GALLEGO R., RAMÓN A. , FRANCO B., JOHN FREDY , LOCALIZACIÓN ÓPTIMA DE REGULADORES DE TENSIÓN EN SISTEMAS DE DISTRIBUCIÓN CON UN MODELAMIENTO TRIFÁSICO. Scientia Et Technica [Internet]. 2006;XII(32):109-114. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=84911652020
- Amaya, Andrés F., Héctor I. Gómez, and Guillermo Espinosa. “Regulador de Voltaje -LDO- Completamente Integrado de Baja Caída de Tensión, Alta Velocidad y Bajo Consumo de Área.” INGENIERÍA Y COMPETITIVIDAD 17.1 (2015): 153–160. Disponible en: https://doi.org/10.25100/iyc.v17i1.2210
- Brown del Rivero, Alfonso, Electricidad, características y opciones de reforma para México. Análisis Económico [Internet]. 2011;XXVI(61):153-173. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=41318401010
- Castro, Miguel, La seguridad eléctrica y los sistemas eléctricos. Ingeniería Energética [Internet]. 2010;XXXI(1):10-18. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=329127743002