Środki, które pomogą ci zmniejszyć ryzyko pożaru w domu

Zapobieganie pożarom w domu ma kluczowe znaczenie. Jest to szczególnie ważne w domach osób starszych, które mieszkają samotnie lub mają problemy ze wzrokiem, słuchem lub poruszaniem się.
Środki, które pomogą ci zmniejszyć ryzyko pożaru w domu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ryzyko wypadków domowych jest prawdopodobnie czymś, co zawsze tkwi w Twojej głowie. Uderzenia, upadki, zatrucia, porażenia prądem, pożary… W tym artykule skupiamy się na pożarach i dzielimy się najlepszymi wskazówkami, jak zmniejszyć ryzyko pożaru w domu.

Aby zapobiec pożarom w domu, w którym są dzieci, jednym z najskuteczniejszych i zalecanych środków jest posiadanie czujników dymu. Inne przydatne zasady to nadzorowanie dzieci podczas korzystania z kuchni i posiadanie wyłączników zabezpieczających przed zwarciami, czyli tak zwanego uziemienia.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o osoby starsze, wypadki domowe często zdarzają się z powodu naturalnego osłabienia wzroku i słuchu. Osłabienie mięśni i problemy z równowagą są również czynnikiem ryzyka.

Najczęstsze czynniki wpływające na ryzyko pożaru w domu

W przypadku pożarów domowych nie tylko sam ogień jest szkodliwy; dym i toksyczne gazy, które wydziela, również stanowią zagrożenie.

Dobrym sposobem na zapobieganie pożarom jest wiedza, co może je wywołać. Wśród głównych przyczyn warto zwrócić uwagę na następujące:

Zagrożenia kuchenne

Musisz zachować szczególną ostrożność, aby zminimalizować ryzyko pożaru w kuchni. Nie tylko zapałki, zapalniczki i kuchenki są niebezpieczne, ale również tłuszcz nagromadzony na patelniach i garnkach może się łatwo zapalić.

Kuchnia z metalową kuchenką i okapem.
Kuchnie mają wiele potencjalnych zagrożeń pożarowych. Utrzymanie wszystkiego w porządku i czystości pomaga zmniejszyć ryzyko pożaru w domu.

Kominki i grzejniki

Są one bardzo przydatne w walce z mrozem w zimie, ale stanowią również zagrożenie pożarowe, jeśli nie są pod odpowiedni a kontrolą. Dla pewności zawsze powinieneś używać osłony przeciwiskrowej przed ogniem. A w przypadku grzejników ważne jest, aby nie zbliżać się do nich z łatwopalnymi materiałami, takimi jak papier lub szmatki.

Pożary elektryczne

Czasami skoki napięcia w sieci elektrycznej mogą powodować pożary w domach. W związku z tym, jako środek ostrożności, należy zainstalować wyłączniki automatyczne.

Nieprawidłowe przechowywanie produktów łatwopalnych

Nagromadzenie różnych łatwopalnych substancji, takich jak nafta, alkohol etylowy, aceton, benzyna lub amoniak, może wywołać prawdziwy pożar, jeśli nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że rozlanie nawet niewielkiej ilości któregokolwiek z tych produktów może wystarczyć do wywołania pożaru.

Świece

Te przydatne, estetyczne, a nawet romantyczne źródła światła mogą stać się prawdziwymi pułapkami. Nieszkodliwe na pierwszy rzut oka świece zapalają się, jeśli zapomnisz je zgasić. A jeśli podmuch wiatru zbliży do nich zasłonę, poduszki lub jakikolwiek łatwopalny materiał, ryzyko pożaru w domu gotowe. Bądź bardzo ostrożny, aby zapobiec pożarom w domu spowodowanym przez świece.

Wskazówki, jak zmniejszyć ryzyko pożaru w domu

Czasami w życiu zdarzają się sytuacje, których nie można uniknąć ani kontrolować. Na szczęście wielu sytuacjom powodującym pożary w domu można zapobiec.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas korzystania z gazu

Upewnij się, że wyłączyłeś gaz po jego użyciu. Dodatkowo wszystkie pomieszczenia w domu, w których znajdują się grzejniki gazowe, piekarniki czy kuchenki powinny mieć odpowiednie otwory wentylacyjne prowadzące na zewnątrz.

Jeśli poczujesz gaz w domu lub podejrzewasz, że może być wyciek, natychmiast otwórz wszystkie okna. W takich przypadkach nigdy nie należy włączać żadnych świateł, ponieważ może to spowodować wybuch.

Zapobiegaj pożarom w domu: bądź bardzo ostrożny z osprzętem elektrycznym

Jeśli to możliwe, osprzęt elektryczny w Twoim domu należy sprawdzić u licencjonowanego elektryka. Ważne jest również, aby nie przeciążać gniazdek ani nie używać zbyt wielu przedłużaczy.

Aby przedsięwziąć ekstremalne środki ostrożności, wszystkie urządzenia elektryczne powinny być odłączone, gdy nie są używane. I pamiętaj, aby nigdy nie używać wody do gaszenia pożaru elektrycznego.

Jak zapobiegać pożarom w domu: przedłużacz z kilkoma wtyczkami.
Przedłużacze z wieloma wtyczkami zwiększają ryzyko wypadków związanych z pożarem w domu.

Miej pod ręką numery alarmowe

Zasady bezpieczeństwa i BHP zalecają nie tylko posiadanie w pobliżu telefonu, ale także odpowiednich numerów alarmowych. Ważne numery to być straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe lub obrona cywilna.

Szczególny przypadek pożarów elektrycznych i opieki nad osobami starszymi

María Fernández Vigil Iglesias zwraca uwagę na ważny szczegół w swoim artykule „Bezpieczeństwo pożarowe w domach dla osób starszych w Hiszpanii: charakterystyka problemu i proponowane rozwiązania”, zaprezentowanym na Uniwersytecie Nawarry. Ostrzega, że ryzyko pożaru w domu jest trzykrotnie większe w przypadku osób starszych. Z tego powodu przypomina, jak ważne jest podjęcie działań zapobiegawczych w tym zakresie.

Ponadto Dorindo Cardenas w swoim opracowaniu „ Modelowanie źródeł powodujących pożary elektryczne przez przewodzenie ciepła”, przedstawionym na Uniwersytecie Technologicznym w Panamie, zwraca uwagę na liczbę pożarów spowodowanych złymi połączeniami elektrycznymi. I zastanawia się, jaką cenę będą musieli zapłacić obywatele za postęp naukowy i technologiczny.

W związku z tym starsze osoby potrzebują pomocy i porady od swoich dzieci lub bliskich im osób, aby sprawdzić wyposażenie domu i zmniejszyć związane z tym ryzyko. To smutna prawda, że problemy zdrowotne związane ze starzeniem się zwiększają prawdopodobieństwo wypadków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Universidad de Navarra. Fernández Vigil Iglesias, María. Seguridad contra incendios en viviendas de personas mayores en España: caracterización del problema y propuesta de soluciones. España 2020.
  • Universidad Tecnológica de Panamá. Cárdenas, Dorindo. Modelado de Fuentes Generadoras de Incendios Eléctricos por Termoconducción. Panamá 2011.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.