Elektryczność statyczna: co to jest i jakie niesie zagrożenia dla zdrowia?
Zjawisko elektryczności statycznej może wystąpić niemal wszędzie i o każdej porze. Występuje, gdy ładunki zgromadzą się na obiekcie i rozpraszają się w kierunku mniej naładowanego obiektu, który wchodzi z nim w kontakt. W fabryce, w biurze, w domu, kiedy ściskasz komuś dłoń, dotykasz klamki, ocierasz się o powierzchnię… nagle wyskakuje iskra, która może przestraszyć. Elektryczność statyczna nie zawsze jest tak nieszkodliwa.
Bezpośrednio samo wyładowanie nie jest niebezpieczne, ale może się wiązać z okolicznościami, które są. Wybuch lub pożar, gdy w pobliżu są materiały łatwopalne, lub wypadek w miejscu pracy spowodowany nagłym ruchem.
Co to jest elektryczność statyczna?
Elektryczność statyczna powstaje w wyniku nagromadzenia energii w danym materiale. Niezależnie od tego, czy są przewodnikami, czy nie, ciała mają zdolność pochłaniania i zatrzymywania stacjonarnego potencjału elektrycznego.
W elektryczności statycznej elektrony przemieszczają się przez ciało, docierając do jego krawędzi. W przeciwieństwie do tego, gdy elektrony przepływają z jednego końca ciała na drugi, elektryczność jest dynamiczna. To jest to, co znamy jako zwykły prąd.
Elektryczność statyczna objawia się w postaci wyładowań, gdy obiekt, który ma więcej zgromadzonej energii, styka się z innym obiektem o mniejszym ładunku. I wtedy powstaje iskra, często widoczna. To wyładowanie jest minimalne i nie przekracza 0,005 ampera.
Ludzkie ciało jest dobrym przewodnikiem elektryczności, a także akumulatorem. Co dziwne, może przechowywać dużą ilość energii. Jeśli nie osiągnie 4000 woltów, nie doświadczysz iskier.
Akumulacja zależy od kilku czynników:
- Im większy ruch, tym większy ładunek.
- Pewne cechy fizyczne osoby (np. nadmierna potliwość).
- Kontakt z ciałami podatnymi na ładunek.
- Bliskość pól elektrycznych generowanych przez naładowane ciała.
- Wilgotność w środowisku.
- Odzież, ponieważ włókna syntetyczne sprzyjają gromadzeniu się ładunków.
- Rodzaj podłogi, ponieważ elektryczność statyczna jest częstym problemem związanym z parkietem.
Dowiedz się , czy można być uczulonym na elektryczność?
Jak powstaje elektryczność statyczna
Uważa się, że wszystkie elementy generują elektryczność statyczną, niezależnie od ich stanu: stałego, ciekłego lub gazowego. W rzeczywistości wyładowania atmosferyczne są spowodowane tarciem cząsteczek pary wodnej w chmurach.
Zwykle w ciałach istnieje podobny ładunek między elektronami (ujemnymi) i protonami (dodatnimi). Oznacza to, że zwykle utrzymywany jest stan neutralny, który jest stabilny elektrycznie.
Jednak elektryczność statyczna występuje, gdy dwa ciała wymieniają ładunki. Oznacza to, że występuje brak równowagi z powodu różnicy ładunków, która generuje pole elektrostatyczne.
Może to nastąpić na kilka sposobów:
- Przez tarcie między materiałami o różnym składzie lub charakterze. Jeden oddaje, a drugi zyskuje elektrony. Widać to w eksperymencie, który przeprowadzaliśmy w szkole, pocierając grzebieniem włosy.
- Ładowanie przez kontakt: gdy dwa obiekty zbliżają się do siebie lub utrzymują ze sobą kontakt, jeden z nich może zostać naładowany dodatnio lub ujemnie. Innymi słowy, elektrony przemieszczają się z jednego ciała do drugiego.
Do materiałów najbardziej zdolnych do wytwarzania ładunków elektrostatycznych w wyniku tarcia należą szkło, nylon i poliester, poliuretan, akryl, teflon i wszelkie przedmioty wykonane z tych materiałów.
Ilość elektryczności statycznej wytwarzanej przez kontakt jest znacznie mniejsza niż ta wytwarzana przez tarcie. Jednak zjawisko to może objawiać się w równym stopniu.
Przeczytaj o AGD na gaz i ich zaletach
Zagrożenia dla zdrowia związane z elektrycznością statyczną
Wyładowania elektryczności statycznej mają niewielkie natężenie, więc nie są niebezpieczne dla zdrowia większości ludzi. Przynajmniej nie bezpośrednio.
W wielu przypadkach nie odczujemy nic więcej niż lekki dyskomfort przypominający skurcz, mały dreszcz lub lekki strach. Ale u niektórych osób mogą wystąpić pewne objawy, które każą nam przypuszczać istnienie alergii na elektryczność.
Z drugiej strony u pacjentów z rozrusznikami serca i innymi urządzeniami do implantacji wyładowania elektryczne mogą powodować przejściowe zakłócenia. Nie ma jednak doniesień o uszkodzeniach sprzętu.
Ponadto elektryczność statyczna została powiązana ze stanem znanym jako lipoatrofia półkolista. Zaburzenie to wpływa na tkankę tłuszczową, objawiając się zwiotczeniem przedniej i bocznej części ud. Jednak nie ma wystarczających dowodów na ten temat.
Ryzyko zawodowe
W dziedzinie przemysłu istnieje kilka czynności, które mogą generować lub gromadzić ilości ładunku elektrycznego. Na przykład cyrkulacja płynu z dużą prędkością przez rurociąg, opróżnianie ziarna w silosie, malowanie rozpylaczem wysokociśnieniowym.
W związku z tym w środowiskach pracy można zaobserwować różne sytuacje zagrożenia elektrycznością statyczną. Po pierwsze, jeśli zjawisko to występuje bardzo często, może generować uczucie dyskomfortu, które prowadzi do niezadowolenia z pracy.
Z drugiej strony, w przypadku niektórych zadań porażenie prądem wiąże się z ryzykiem. Na przykład, jeśli osoba pracuje na wysokości, może to spowodować nieuwagę lub nagły ruch, który zwiększa prawdopodobieństwo upadku.
Ponadto w środowiskach zagrożonych pożarem lub wybuchem, w których występują łatwopalne gazy lub substancje (butan, propan, benzyna, alkohol), a także materiały detonujące (proch strzelniczy, dynamit), iskra elektryczna może spowodować wypadek śmiertelny.
Środki zapobiegawcze
Pierwszym i najważniejszym działaniem powinno być wyeliminowanie możliwości powstawania elektryczności statycznej. W tym celu nadrzędne znaczenie w środowiskach pracy ma kontrolowanie zmiennych, które przyczyniają się do rekombinacji ładunków.
Zależy to od kilku czynników:
- Przewodnictwo materiałów: izolator lub słaby przewodnik nie przyczynia się do cyrkulacji nagromadzonych ładunków. Lepsze są więc materiały rozpraszające.
- Odzież robocza: używaj tkanin antystatycznych i unikaj syntetyków.
- Osuszacze: w środowiskach o wysokiej wilgotności względnej cząsteczki wody przenikają przez materiały, zwiększając ich przewodność.
- Stosowanie wykładzin antystatycznych przewodzących.
- Używaj sprzętu do jonizacji powietrza w miejscach pracy tam, gdzie to konieczne.
- Uziemiaj urządzenia elektryczne mające kontakt z podłogą.
Uważaj na elektryczność statyczną we właściwej mierze
W biurze lub w domu dotykanie przedmiotów, które wytwarzają wyładowania elektryczne, jest często powodem do narzekań lub dyskomfortu. Jednak ten problem może wykraczać poza zwykłą uciążliwość, ponieważ może powodować nagłe ruchy prowadzące do wypadków w domu lub w pracy.
W fabryce lub warsztacie, w którym znajdują się substancje niebezpieczne (toksyczne, łatwopalne lub wybuchowe), ryzyko może być większe. Z tego powodu muszą istnieć odpowiednie środki zapobiegawcze i ochronne dla pracowników, zgodnie z przepisami prawa.
Warto zacząć od analizy i oceny potencjalnych zagrożeń. Następnie niezbędne działania i mechanizmy będą zmierzały do kontroli i ograniczenia czynników generujących zrzuty.
Na koniec nie zapominajmy o czynniku ludzkim. Oprócz wszystkich tych środków, pracownicy muszą posiadać wiedzę na temat standardów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Banizi, P., Vidal, L., Montenegro, J., Aguerre, D., Vanerio, G., Antunes, S., Fiandra, D., Fiandra, H., Lupano, D., Fiandra, O. (2004). Interferencias electromagnéticas en pacientes con marcapasos y cardiodesfibriladores implantados. Revista Médica del Uruguay, 20(2): 150-160. http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1688-03902004000200010
- Cantalejo, M. (2017). El riesgo debido a la electricidad estática: ¿en qué consiste?, ¿cómo y cuándo se debe controlar?. Seguridad y salud en el trabajo, 91. 6-60. https://documentacion.fundacionmapfre.org/documentacion/publico/en/media/group/1093555.do
- Carpenter, D. O. (2015). The microwave syndrome or electro-hypersensitivity: historical background. Reviews on environmental health, 30(4), 217-222. https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/reveh-2015-0012/html
- Instituto Nacional de Seguridad e Higiene en el Trabajo. (2015). Riesgos debidos a la electricidad estática. INSST. https://www.insst.es/documentacion/catalogo-de-publicaciones/riesgos-debidos-a-la-electricidad-estatica
- Korpinen, L., Kuisti, H., Tarao, H., Virtanen, V., Pääkkönen, R., Dovan, T., & Kavet, R. (2016). Possible influences of spark discharges on cardiac pacemakers. Health Physics, 110(1), 1-10. https://journals.lww.com/health-physics/abstract/2016/01000/possible_influences_of_spark_discharges_on_cardiac.1.aspx
- Ovejero, R. (2014). Estudio del comportamiento de materiales textiles en relación con la electricidad estática [Tesis de grado]. Universidad de Salamanca, España. https://gredos.usal.es/handle/10366/127367
- Rivas, P. (2009). Riesgos producidos por la electricidad estática en el manejo de inflamables. Prevención Integral & ORP Conference. https://www.prevencionintegral.com/canal-orp/papers/orp-2009/riesgos-producidos-por-electricidad-estatica-en-manejo-inflamables
- Universidad de Valencia. (s. f.). Electricidad estática. Universidad de Valencia. Consultado el 19 de junio del 2024 https://www.uv.es/uvweb/servicio-prevencion-medio-ambiente/es/salud-prevencion/unidades/unidad-seguridad-trabajo/electricidad-estatica-1285900431978.html
- Williams, M. (2012). What creates static electricity?. American Scientist, 100(4), 316-323. https://www.jstor.org/stable/23223132