Liczi: właściwości odżywcze, korzyści i przeciwwskazania

Jeśli lubisz egzotyczne owoce, nie możesz przegapić liczi, pokarmu, który wyróżnia się zawartością witaminy C i przeciwutleniaczy.
Liczi: właściwości odżywcze, korzyści i przeciwwskazania

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2023

Liczi to owoc tropikalny, który może przynieść szereg korzyści zdrowotnych, jeśli regularnie włączamy go do diety. Zawiera kilka przeciwutleniaczy, które neutralizują produkcję wolnych rodników.

Posiada również doskonałe właściwości organoleptyczne. Pochodzi z południowych Chin i rośnie na drzewie, które może osiągnąć 12 metrów (około 40 stóp) wysokości. Ma różową i szorstką skórkę i biały miąższ.

Zanim przejdziemy dalej, należy zaznaczyć, że większość dietetyków zaleca obecność owoców w diecie. Te pokarmy stanowią źródłem wysokiej jakości mikroelementów i fitochemikaliów o działaniu przeciwutleniającym. Dzięki ich spożywaniu można zapobiegać negatywnym skutkom w naszej wewnętrznej fizjologii, co zapewni utrzymanie dobrego stanu zdrowia przez lata.

Liczi: korzyści ze spożywania

liczi.
Witamina C w liczi pomoże chronić organizm przed chorobami.

Przede wszystkim należy zauważyć, że liczi są źródłem witaminy C, składnika odżywczego, który, jak wykazano, wzmacnia funkcje odpornościowe, zarówno wrodzone, jak i adaptacyjne. Przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania infekcji, co przekłada się na poprawę samopoczucia. Nawet w przypadku choroby utrzymanie optymalnego poziomu witaminy C pozwoli na lepszą kontrolę symptomów, przy mniej intensywnych dolegliwościach.

Ponadto liczi dostarczają znacznej ilości kwasu foliowego. Ten pierwiastek jest niezbędny, szczególnie dla kobiet w ciąży. W tym okresie wzrasta zapotrzebowanie na tę substancję.

W rzeczywistości, jeśli potrzeby nie są zaspokojone, rośnie ryzyko wad rozwojowych u płodu. Według badań opublikowanych w BMC Medicine , suplementacja kwasem foliowym ma kluczowe znaczenie na tym etapie życia.

Warto wspomnieć, że dzięki obecności witaminy C w liczi można zwiększyć wchłanianie niektórych składników mineralnych, takich jak żelazo. Ta kombinacja pomoże zmniejszyć częstość występowania anemii, patologii, która powoduje chroniczne zmęczenie i znużenie. Zawsze lepiej jest jej zapobiegać, ponieważ gdy już się rozwinie, zwykle trudno jest przywrócić organizm do stanu, w jakim powinien być.

Nie powinniśmy też zapominać, że przeciwutleniacze dostarczane przez liczi mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania kilku złożonych chorób. Według badań opublikowanych w European Journal of Medicinal Chemistry regularne przyjmowanie fitochemikaliów może blokować powstawanie wolnych rodników i ich późniejszą akumulację w tkankach organizmu. W ten sposób zapobiega się zaburzeniom wewnętrznej homeostazy.

Wartość odżywcza

Każdy owoc liczi dostarcza około 6 kalorii. 1,5 grama to węglowodany proste, a zawartość białka i tłuszczu jest praktycznie szczątkowa. Liczi są źródłem kilku mikroelementów. Pod tym względem wyróżniają się witamina C, potas i niektóre witaminy z grupy B, podobnie jak kwas foliowy.

Ponieważ ma tak mało kalorii, stanowi idealny owoc do wprowadzenia w kontekście diety hipokalorycznej, której celem jest utrata wagi. Jednak zawsze zaleca się ostrożność w przypadku cukrów w tego rodzaju sytuacjach.

Chociaż cukry w owocach nie są uważane za szczególnie szkodliwe, ich nagromadzenie w organizmie może prowadzić do rozwoju chorób, takich jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Jak spożywać liczi?

trochę liczi.
Obierz liczi i zjedz je świeże lub przygotuj z nich koktajle.

Ogólnie rzecz biorąc, liczi zwykle spożywa się w ich naturalnej, świeżej postaci. Wystarczy zdjąć skórkę, która je pokrywa, by móc skosztować owoców. Ponadto możliwe jest ich włączenie do różnych przepisów na desery i koktajle.

Na przykład często przygotowuje się smoothie z kilkoma liczi i wodą lub napojem warzywnym, które na koniec można dosłodzić sztucznym słodzikiem, aby jeszcze bardziej poprawić właściwości organoleptyczne.

Liczi: bardzo zdrowy owoc

Jak widać, włączenie liczi do regularnej diety jest uważane za bardzo korzystne dla zdrowia. Ten egzotyczny owoc stanowi źródło niezbędnych składników odżywczych, które pomagają organizmowi sprawnie funkcjonować, zapobiegając w ten sposób rozwojowi chorób wraz z upływem lat. Kluczowe jest jednak włączenie ich do zróżnicowanej diety, aby uniknąć deficytów warunkujących stan homeostazy.

Na koniec pamiętaj, aby dać pierwszeństwo owocom sezonowym. Zwykle ich wartość odżywcza jest wysoka. Również ich właściwości organoleptyczne są na najwyższym poziomie. Oczywiście istnieje też możliwość zamrożenia tych produktów w optymalnym momencie ich dojrzałości w celu późniejszego spożycia. Nie stracą swoich właściwości, a ich trwałość wydłuży się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017;9(11):1211. Published 2017 Nov 3. doi:10.3390/nu9111211
  • McNulty H, Rollins M, Cassidy T, et al. Effect of continued folic acid supplementation beyond the first trimester of pregnancy on cognitive performance in the child: a follow-up study from a randomized controlled trial (FASSTT Offspring Trial). BMC Med. 2019;17(1):196. Published 2019 Oct 31. doi:10.1186/s12916-019-1432-4
  • Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019;178:687-704. doi:10.1016/j.ejmech.2019.06.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.