Dieta przy anemii: 10 pokarmów, które należy spożywać
Oprócz spożywania pokarmów bogatych w żelazo, dieta przy anemii powinna zawierać witaminę C, ponieważ pomaga ona we wchłanianiu tego ważnego składniki.
Niedokrwistość jest jednym z problemów zdrowotnych ściśle związanych z odżywianiem. W wielu przypadkach jest ona spowodowana nieprawidłową dietą. Jednakże, tak jak niewłaściwe odżywianie może sprzyjać jej pojawieniu się, tak samo odpowiednia dieta przy anemii pozwoli Ci ją zwalczyć.
W tym artykule przedstawimy kilka szczegółów, które powinieneś wiedzieć o anemii, a także wskazówki, jak z nią walczyć.
Dieta przy anemii: czym jest w ogóle ta choroba?
Anemia, zwana też niedokrwistością, jest stanem, który jest spowodowany zmniejszoną wielkością lub liczbą czerwonych krwinek. Może charakteryzować się też niskim poziomem hemoglobiny.
Ogólnie niedokrwistość pojawia się przy diecie, w której brak mikroelementów takich jak żelazo, kwas foliowy i witamina B12.
Rodzaje anemii
Najczęściej występującą niedokrwistością jest ta związana z niedoborem żelaza. Może się pojawić, gdy nie spożywa się pokarmów bogatych w ten minerał, ale może również wynikać ze złego funkcjonowania jelit, które zapobiega wchłanianiu tych składników odżywczych.
Może tutaj też mieć wpływ nadmierna utrata krwi spowodowana krwawieniem, zabiegiem chirurgicznym lub menstruacją.
Z drugiej strony niedokrwistość może być również spowodowana niedoborem kwasu foliowego lub witaminy B12. W pierwszym przypadku charakteryzuje się wytwarzaniem przez organizm czerwonych krwinek, które są duże, ale bardzo delikatne.
Objawy
Główne objawy, które występują u osób z niedokrwistością to:
- Zmęczenie
- Stałe i intensywne uczucie zimna
- Kołatanie serca
- Bóle głowy
Ogólnie najbardziej dostrzegalnym znakiem jest bladość, ale również utrata siły i ogólne osłabienie oraz kiepski nastrój.
Dieta w anemii
Niedokrwistość jest spowodowana niedoborem lub całkowitym brakiem niektórych mikroelementów. Dlatego spożywanie pokarmów z tymi witaminami i minerałami może nam pomóc wrócić do zdrowia.
Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, to prawidłowe ilości, których Twoje ciało codziennie potrzebuje. Osoba zdrowa, z wyjątkiem nietypowych przypadków, takich jak ciąża, zwykle potrzebuje następujących dziennych ilości poszczególnych składników:
- Żelazo: 8 mg dla mężczyzn i 18 mg dla kobiet
- Kwas foliowy: 400 mcg
- Witamina B12: 2,4 mcg
W dalszej części artykułu przedstawimy niektóre z najbardziej korzystnych pokarmów, z których powinna składać się dieta przy anemii.
Zobacz także: Niedokrwistość można leczyć za pomocą tych 5 środków
1. Lucerna
Kiełki lucerny mogą dostarczyć do 1 mg żelaza na każde 100 gramów, które spożywasz. Ponadto zawierają również witaminę C korzystnie wpływającą na Twoja niedokrwistość, ponieważ pomaga ona poprawić wchłanianie żelaza.
2. Płatki owsiane
Na każde 100 gramów płatków owsianych, które zjadasz dajesz Twojemu organizmowi około 5 mg żelaza.
3. Czerwone mięso
Czerwone mięso również zawiera żelazo. Na każde 100 gramów mięsa przypadają 3 mg tego pierwiastka. Pamiętaj jednak, aby mięso, które spożywasz, nie zawierało dużo tłuszczu.
Przeczytaj również: Przetworzone mięso jest rakotwórcze!
4. Suszone figi
Innym sprzymierzeńcem w Twojej diecie przeciwko anemii są suszone figi, które zawierają 4,2 mg żelaza na 100 gramów. Świeże figi również dostarczają żelaza, ale w mniejszej ilości: 0,6 mg na 100 gramów.
5. Kiwi
Kiwi ma wysoką zawartość witaminy C: około 98 mg na 100 gramów.
6. Soczewica
Soczewica dostarcza 3,3 mg żelaza na 100 gramów, które spożywasz. Oprócz tego dostarcza innych ważnych składników odżywczych, takich jak kwas foliowy i miedź.
7. Drożdże piwne
Drożdże piwne są wielowitaminowe, ponieważ zawierają dużą różnorodność i ilość składników mineralnych, pierwiastków śladowych i białek. Dostarczaj a nam również wszystkie witaminy z grupy B.
8. Miso
Miso to przyprawa na bazie soi, zbóż i soli morskiej, którą można znaleźć w wielu różnych wersjach. Wszystkie formy miso dostarczają żelaza, ale najbardziej korzystna jest hatcho, która zawiera w sumie 7,1 mg na 100 gramów.
9. Pistacje
Pistacje są doskonałą opcją w Twojej diecie przeciwko anemii, ponieważ mają 3,9 mg żelaza na 100 gramów.
10. Buraki
Buraki dostarczają 0,80 mg żelaza na 100 gramów. Oprócz tego dostarcza witaminę C i kwas foliowy.
Wszystkie te składniki odżywcze tworzą swojego rodzaju barierę chroniącą Cię przed anemią. W każdym razie pamiętaj, że musisz udać się do specjalisty, który będzie kontrolował Twoje zdrowie.
Lekarz powie Ci, jakie pokarmy powinieneś jeść, zgodnie z Twoimi predyspozycjami. Dieta przeciw niedokrwistości powinna być prowadzona w kontrolowany sposób.
To może Cię zainteresować ...