9 leków i tabletek na ból brzucha

Tabletki na ból brzucha obejmują leki przeciwbiegunkowe, przeciwskurczowe, leki zobojętniające sok żołądkowy i inne. W tym artykule poznasz 9 z nich.
9 leków i tabletek na ból brzucha
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2024

Istnieją różne leki i pigułki na ból brzucha. Zawsze powinny one być przepisane przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę od przewodu pokarmowego (gastroenterologa).

Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu brzucha. Obejmują one:

 • Złe wchłanianie jelitowe
 • Zatrucie pokarmowe
 • Infekcje jelitowe
 • Nietolerancję na jakikolwiek pokarm
 • Zaparcia
 • Refluks żołądkowo-przełykowy
 • Przewlekłe zapalenie żołądka
 • Zapalna choroba jelit

Mając to na uwadze, aby odnieść się do różnych leków i tabletek na ból brzucha, zastosujemy klasyfikację według ich regularnego stosowania. Oto dziewięć najczęściej używanych grup.

1. Tabletki na ból brzucha: przeciwskurczowe

Leki przeciwskurczowe są stosowane w zaburzeniach jelitowych, ponieważ rozluźniają mięśnie gładkie żołądka, umożliwiając przerwanie lub zapobieganie bolesnym i mimowolnym skurczom (skurczom). Są więc przydatne, gdy ból ma charakter kolkowy.

Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej znanymi lekami przeciwskurczowymi są:

 • Butyloskopolamina
 • Chlorowodorek papaweryny
 • Pirenzepina
 • Trimebutyna
Tabletki na ból brzucha mogą przynieść ulgę
Kolka jelitowa może wynikać z bólu żołądka, który pojawia się z przerwami z dużą intensywnością.

2. Leki przeciwzapalne

Leki przeciwzapalne hamują kaskadę zapalną wytwarzaną przez uwalnianie cytokin. Są wskazane, gdy ból brzucha jest wynikiem zapalenia jelit, jak w przypadku nieswoistego zapalenia jelit. Najczęściej przepisywanymi pigułkami przeciwzapalnymi na ból brzucha są metamizol i mesalazyna.

Sądzimy, że może Cię zainteresować artykuł: Naturalne sposoby na stany zapalne – 4 ziołowe herbaty

3. Środki przeciwzapalne a ból brzucha

Leki przeciwzapalne są wskazane, gdy wiadomo, że źródłem dyskomfortu żołądkowo-jelitowego jest obecność infekcji jelitowej. Może ona mieć pochodzenie bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze. Leki stosowane w tym przypadku w leczeniu bólu żołądka będą zależeć od danego mikroorganizmu.

W przypadku bakterii zwykle wskazane są antybiotyki. Jednak jeśli chodzi o infekcje pasożytnicze, zwykle przepisuje się środki przeciwpasożytnicze. Z kolei, w infekcjach wirusowych zwykle wskazane są tylko ogólne środki łagodzące objawy.

Najczęściej stosowanymi antybiotykami są cyprofloksacyna, doksycylina i metronidazol. Środki przeciwpasożytnicze obejmują z kolei metronidazol, albendazol, mebendazol, piperazynę i nitazoksanid.

Wreszcie amoksycylina, metronidazol i klarytromycyna to antybiotyki stosowane w przypadkach bólu żołądka spowodowanego przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem Helicobacter pylori.

4. Tabletki na ból brzucha: leki przeciwbiegunkowe

Leki przeciwbiegunkowe działają jak pigułki na ból brzucha, powstrzymując skutki biegunki. Hamują motorykę jelita, co zwiększa trwałość kału w świetle jelita, sprzyjając jego twardnieniu.

Lekarze rzadko je zalecają, ponieważ w przypadku biegunki oprócz diety przeciwbiegunkowej zalecane są tylko ogólne środki, takie jak nawadnianie organizmu dużą ilością wody, sole nawadniające i domowe środki zaradcze.

Jednak lekarz może zalecić kurację jednym z następujących środków:

 • Loperamid
 • Subsalicylan bizmutu
 • Pektyna

5. Leki przeciwwzdęciowe

Leki przeciwwzdęciowe odpowiadają za hamowanie nadmiaru gazów jelitowych, które są produktem przemiany materii. Zasadniczo łagodzą ból brzucha, zmniejszając gromadzenie się gazów.

 • Wśród nich znajdziemy simetikon i dimetikon.

6. Leki zobojętniające sok żołądkowy

Leki zobojętniające sok żołądkowy zmniejszają ból żołądka, ponieważ działają jako ochraniacze żołądka. Istnieją inhibitory wytwarzania kwasu, takie jak pantoprazol, lanzoprazol i omeprazol. Zazwyczaj leki te są stosowane w leczeniu wrzodów żołądka, refluksu żołądkowo-przełykowego i zapalenia żołądka.

Z drugiej strony węglan wapnia, wodorowęglan sodu i wodorotlenek magnezu działają jak korek chemiczny, zmniejszając kwasowość żołądka poprzez neutralizację kwasów.

Wreszcie, sukralfat lub sole bizmutu działają również jako ochraniacze żołądka, ale inną drogą. Tworzą barierę ochronną, która zapobiega bezpośredniemu kontaktowi kwasu ze ścianami żołądka.

7. Leki pobudzające perystaltykę jelit

Tabletki na ból brzucha stosuje się, gdy źródłem dolegliwości są zaparcia, spowolnienie opróżniania żołądka (uczucie pełności) lub współistnieją refluks i wymioty.

Przyspieszają pasaż żołądkowo-jelitowy, dzięki czemu zawartość pozostaje w kontakcie ze ścianami żołądka i jelit przez krótszy czas. Leki te obejmują domperydon, metoklopramid i cyzapryd.

Być może zainteresuje Cię również artykuł: Powody, dla których warto jeść zielone jabłko na pusty żołądek

8. Tabletki na ból brzucha: środki przeczyszczające

Środki przeczyszczające działają w przypadku bólu żołądka spowodowanego zaparciami poprzez różne mechanizmy. Istnieją środki zagęszczające lub wypełniające, takie jak Metamucil, które wchłaniają więcej płynów w jelitach i zwiększają objętość stolca.

Z drugiej strony zmiękczacze odpowiadają za natłuszczenie i zmiękczenie uformowanego stolca, aby ułatwić jego wypróżnienie. Tymczasem osmotyczne środki przeczyszczające (takie jak mleko magnezjowe, laktuloza czy sorbitol) powodują zatrzymywanie płynów w jelitach, co sprawia, że stolec staje się bardziej miękki i łatwiejszy do wypróżnienia. Należy je jednak popijać dużą ilością wody.

Wreszcie pobudzające środki przeczyszczające (bisakodyl) wywołują podrażnienie błony śluzowej jelit, co w konsekwencji zwiększa pasaż jelitowy, przyspieszając w ten sposób opróżnianie stolca.

9. Probiotyki

Wreszcie istnieją też probiotyki, które same w sobie nie mają mechanizmu łagodzenia bólu brzucha. Są jednak pełne korzystnych mikroorganizmów dla flory jelitowej.

W dłuższej perspektywie pomagają regulować pasaż jelitowy i pośrednio łagodzą dyskomfort związany z bólem brzucha spowodowanym zmianami mikroflory.

Alimentos probioticos.
Probiotyki istnieją nie tylko jako leki. Wiele produktów spożywczych spełnia tę samą funkcję w sposób naturalny. Są wysoce zalecane, jeśli odczuwasz ból brzucha lub masz problemy z trawieniem.

Czy zawsze konieczne jest przyjmowanie leków i tabletek na ból brzucha?

Po ocenie lekarz musi zdecydować, które leki są niezbędne w przypadku bólu brzucha. W przypadku dzieci leki są takie same jak dla dorosłych, różnią się jednak dawkami i postaciami.

Z drugiej strony ilość wody w organizmie dzieci jest mniejsza, więc są one również bardziej podatne na odwodnienie. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność w przypadku biegunki u dzieci.

W wielu przypadkach ból brzucha zmniejsza się, gdy podejmuje się proste, codzienne działania. Dobrze jest zdecydować się na dietę wolną od przetworzonych cukrów i żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, a także unikać napojów alkoholowych lub gazowanych, takich jak słodkie napoje bezalkoholowe.

Jeśli jednak dyskomfort utrzymuje się i nie poprawia się wraz ze zmianą nawyków żywieniowych, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.