Leczenie żylaków – miejscowe, doustne i profilaktyka

Żylaki są problemem bardzo powszechnym. Niemalże 80% populacji zmaga się z tym problemem, który nie tylko nieestetycznie wpływa na nasz wygląd, ale także – w niektórych przypadkach – może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.
Leczenie żylaków – miejscowe, doustne i profilaktyka
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Obecność żylaków pod skórą tylnej części nóg powinna skłonić nas do zmiany stylu życia: wprowadzenia zdrowej diety oraz codziennej aktywności fizycznej. Obrzmiałe naczynia krwionośne są bowiem widocznym objawem zaburzeń procesu krążenia krwi w organizmie.

Poznaj kilka niezawodnych, naturalnych lekarstw, które pomogą ci zmniejszyć widoczność żylaków, wzmocnią ściany naczyń krwionośnych oraz obniżą ryzyko wystąpienia groźnych dla życia zakrzepów i zatorów.

Kiedy tylko zauważysz pierwsze powiększone i nabrzmiałe żyły na swoich nogach, od razu zacznij działać! W ten sposób wyeliminujesz nie tylko problem natury estetycznej, ale także zapobiegniesz wielu przykrym chorobom.

Żylaki można leczyć miejscowo i doustnie. Chcemy dziś zaproponować ci kilka sprawdzonych, w 100% naturalnych domowych remediów, które nie przyniosą Twojemu organizmowi absolutnie żadnych efektów ubocznych.

Formowanie się żylaków – czynniki ryzyka

Żylaki są jednym z objawów nieprawidłowego krążenia krwi w organizmie. Formują się wówczas, gdy powrót krwi do serca z jakichś powodów zostaje utrudniony.

Krew nie płynie tak, jak powinna, nie przepływa swobodnie przez naczynia krwionośne, lecz gromadzi się w nich, prowadząc do rozszerzenia żył i tętnic, a tym samym do powstania nieestetycznych, ciemnofioletowych wypukłości na łydkach i udach.

Badanie żylaków

Dlaczego żylaki występują głównie na nogach? Problem ten ma swoje źródło w prawach rządzących naszą planetą, a konkretniej – w prawie grawitacji. Kiedy krew spływa do kończyn (aż do czubków palców u stóp), w wyniku przyciągania ziemskiego, gdy naczynia krwionośne są niedrożne, jej odpływ z powrotem do serca bywa utrudniony.

Rodzaje żylaków

Istnieje kilka różnych typów i rodzajów żylaków. Generalnie w fazie początkowej są one praktycznie niewidoczne, cieniutkie i niewyczuwalne pod skórą. To najwcześniejsze stadium bywa nazywane pajączkami żylnymi – dopiero co powstałe żylaki przyjmują bowiem formę drobnej siateczki popękanych naczynek, przypominającą pajęczynę.

Wraz z upływem czasu – oczywiście jeśli nie zareagujemy i nie zaczniemy leczyć pajączków – objęte stanem zapalnym żyły stają się coraz bardziej nabrzmiałe, ich barwa staje się coraz ciemniejsza (od fioletu i purpury po zieleń), a także są wyczuwalne pod skórą w postaci nieregularnych grudek.

Czynniki ryzyka

Poniżej znajdziesz listę czynników, które sprzyjają tworzeniu się żylaków:

  • Nadwaga i otyłość
  • Często występujące zaparcia
  • Stosowanie doustnej antykoncepcji
  • Prowadzenie siedzącego trybu życia
  • Noszenie obcisłych ubrań oraz obuwia na wysokim obcasie
  • Uwarunkowania klimatyczne
  • Zaburzenia w produkcji podstawowych hormonów
  • Ciąża
  • Uwarunkowania genetyczne

Przeczytaj koniecznie artykuł: Popraw krążenie w nogach tymi koktajlami!

Miejscowe leczenie żylaków

Olejki eteryczne

Za pomocą olejków eterycznych możemy czynić cuda! Stanowią one naturalny ekstrakt z roślin leczniczych, który potrafi uleczyć niemalże każdą dolegliwość.

Ich ogromną zaletą jest to, że można je stosować w połączeniu z ulubionymi kosmetykami do codziennej pielęgnacji skóry (z kremem złuszczającym, nawilżającym lub w kombinacji z jakimkolwiek olejem roślinnym).

Masaż nóg na obkurczenie żylaków

Olejki eteryczne znakomicie sprawdzają się w leczeniu żylaków, skutecznie poprawiają krążenie krwi oraz wzmacniają ścian naczyń krwionośnych. Do grupy tej zaliczamy olejek z oczaru wirginijskiego, kasztanowca oraz cyprysu. Wystarczy zaledwie kilka kropel olejku, by aktywować lecznicze właściwości rośliny.

Jak należy stosować olejki eteryczne do miejscowego leczenia żylaków?

Po nałożeniu kilku kropel wybranego olejku na skórę pokrytą siateczką fioletowych żył, dokładnie wcieraj go powolnymi, kolistymi ruchami w żylaki, tak by aktywna substancja olejku wniknęła w jak najgłębsze warstwy naskórka. Masaż ten powinien być wykonywany w kierunku od nóg od serca – w ten sposób usprawnimy powrót krwi do serca.

Masaż suchą szczotką

Technika wykonywania masażu kończyn suchą szczotką znakomicie poprawia krążenie krwi w nogach. Działa niczym naturalny drenaż limfatyczny, który pomaga udrożnić naczynia krwionośne oraz doskonale zapobiega tworzeniu się żylaków, zakrzepów, cellulitu, rozstępów, a także znacząco ujędrnia skórę nóg.

Zaopatrz się w szczotkę do masażu o miękkim włosiu. Codziennie wykonuj masaż, kierując swe ruchy w górę – od stóp, przez łydki, po uda. Już kilka minut masażu dziennie pomoże zapobiec formowaniu się żylaków oraz znakomicie poprawi krążenie krwi w kończynach dolnych.

Żel aloesowy

Wiele osób zmagających się z problemem żylaków odczuwa ból oraz ociężałość nóg pod koniec każdego dnia. Żel aloesowy to naturalne rozwiązanie, które przyniesie twoim nogom niemalże natychmiastową ulgę po ciężkim dniu.

Ta magiczna roślina w połączeniu w kilkom kroplami olejku miętowego pozwoli ci ukoić ból oraz zmniejszyć obrzęk żylaków w zaledwie kilka minut.

Świeży żel aloesowy

Olejek miętowy działa odświeżająco (efekt zimna) i odprężająco (przyjemny, kojący zmysły zapach) oraz wykazuje silne właściwości łagodzące obrzęk objętych stanem zapalnym żylaków.

Zmieszaj kilka łyżek żelu aloesowego z kilkom kroplami olejku miętowego i wcieraj miksturę w nogi – zwłaszcza w obszary pokryte żylakami i pajączkami żylnymi. Podobnie jak w powyższych przypadkach, wykonuj masaż w kierunku od stóp do serca.

Doustne leczenie żylaków

Jedz czerwone owoce i warzywa

Doustne leczenie żylaków polega w głównej mierze na stosowaniu odpowiedniej, zdrowej i zbalansowanej diety, w której dominują świeże produkty, zwłaszcza czerwone owoce i warzywa.

Produkty żywnościowe w kolorze krwi w naturalny sposób usprawniają krążenie krwi, poprawiają funkcje serca i całego układu sercowo-naczyniowego, a także działają jako silny, naturalny afrodyzjak.

Czerwone owoce

Zadbaj o to, by w twojej codziennej diecie nie zabrakło poniższych produktów:

  • Pomidorów
  • Czerwonej papryki
  • Pieprzu Cayenne
  • Czerwonych owoców: truskawek, czereśni, wiśni, malin, jagód, jeżyn…
  • Arbuza i granatu
  • Czerwonych jabłek

Rośliny lecznicze

Istnieje wiele rozmaitych roślin leczniczych, które znakomicie usprawniają krążenie krwi w organizmie oraz pomagają zapobiec formowaniu się żylaków. Należą do nich między innymi:

  • Oczar wirginijski (hamamelis)
  • Kasztanowiec
  • Myszopłoch kolczasty
  • Cyprys
  • Rozmaryn
  • Wąkrota azjatycka
  • Ginko biloba

Rośliny te należy spożywać w formie naparów lub specjalnie przygotowanych kapsułek (jeśli chcemy uzyskać jak najszybsze rezultaty).

Kilka dobrych rad

Poza miejscowym lub doustnym leczeniem żylaków zaleca się również wyrobienie w sobie kilku prostych, lecz niezwykle skutecznych nawyków:

  • Unikaj palenia tytoniu oraz nadmiernego spożywania alkoholu.
  • Prowadź aktywny styl życia. Unikaj spędzania kilku godzin z rzędu w pozycji siedzącej. Co pół godziny wprowadź kończyny dolne w ruch (możesz wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, przejść się po pokoju itp.).
  • Staraj się – zwłaszcza w godzinach wieczornych – unieść na kilka minut stopy wysoko w górę, tak by znalazły się one powyżej linii serca. Doskonałe w tym przypadku okazują się niektóre pozycji jogi, chociaż spanie z poduszką pod stopami jest równie skuteczne.
  • Unikaj gorących kąpieli. Woda pod prysznicem powinna być letnia nie gorąca! Na zakończenie oblej ciało, a zwłaszcza nogi lodowatym strumieniem wody (kierując go zawsze od stóp do serca). W ten sposób znakomicie poprawisz krążenie krwi w swoim organizmie. Bardzo korzystnie na stan naczyń krwionośnych wpływa również naprzemienny prysznic – raz ciepły, raz zimny strumień.
  • Noś specjalne skarpetki i rajstopy, które uciskając kończyny stymulują prawidłowe krążenie krwi.
  • Codziennie rób przynajmniej półgodzinny, dynamiczny spacer. Ubieraj na tę okazję wygodne ciuchy sportowe oraz odpowiednie obuwie. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym elementem zarówno leczenia, jak i prewencji żylaków.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.