Leczenie i regeneracja zerwania więzadła krzyżowego przedniego Alexii Putellas
Wiadomość o zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego Alexii Putellas wstrząsnęła piłką nożną. Oznacza to nieobecność najlepszej zawodniczki na świecie podczas debiutu reprezentacji Hiszpanii na Mistrzostwach Europy Kobiet. A te zbliżają się dużymi krokami.
Wszyscy chcieli zobaczyć w akcji zdobywczynię Złotej Piłki i chwalona powszechnie zawodniczkę. Jednak jedna z najbardziej przerażających wśród kobiet grających w piłkę nożną kontuzji przerwała to marzenie.
Jak poważne jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, którego doznała Alexia Putellas? Dotkliwość nie jest lekka, a czas powrotu do zdrowia długi. Wyjaśnimy to lepiej w tym artykule.
Co się stało z Alexią Putellas?
Gwiazda hiszpańskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej podobno uległa kontuzji podczas treningu. Podczas gdy jej drużyna walczy w Anglii o mistrzostwo Europy 2022 kobiet, Alexia będzie musiała odpuścić udział w meczach.
Królewski Hiszpański Związek Piłki Nożnej (RFEF) wydał oficjalne oświadczenie wyjaśniające, że problemem Alexii Putellas było zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Obecnie jest już pod nadzorem lekarza:
Hiszpańska zawodniczka przeszła badania we wtorek po południu, 5 lipca 2022 r., w Szpitalu Króla Edwarda VII w Londynie. Potwierdziły one zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w jej lewym kolanie. – RFEF
Ta diagnoza oznacza miesiące bez aktywności sportsmenki. Bez względu na proponowane zabiegi i sukces, jaki mogą odnieść, przerwa w jej karierze będzie zauważalna.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Puchar EURO kobiet: piłkarki przyciągają uwagę świata
Piłkarki mają więcej kontuzji kolan
Statystyki pokazują, że urazy więzadła kolanowego częściej występują wśród kobiet-piłkarzy niż wśród mężczyzn uprawiających ten sam sport. I to jest coraz częściej przedmiotem debaty wśród specjalistów medycyny sportowej.
Czy jest coś, co można zrobić, aby zrównoważyć statystyki? Czy istnieją czynniki, które sprawiają, że kobiety są bardziej podatne na te urazy?
W teorii decydujące znaczenie ma kwestia hormonalna. W dniach poprzedzających owulację, czyli między 11. a 14. dniem regularnego cyklu miesiączkowego, kobiety są bardziej podatne na zerwanie więzadeł. Pokazują to badania z 2021 roku.
W ujęciu względnym i obejmującym wszystkie sporty wiemy, że kobiety uszkadzają przednie więzadło krzyżowe kolana do czterech razy częściej niż mężczyźni. Ponieważ jednak zdarzenia zachodzą również w innych momentach cyklu miesiączkowego, wysunięto więcej hipotez.
Niektórzy autorzy, po zbadaniu biomechaniki kobiecego kolana, stwierdzili, że więzadło krzyżowe przednie u kobiet jest mniejsze niż u mężczyzn. Ponadto żeńskie kości mają inną strukturę i sposób wiązania się ze sobą w ośrodku ruchu. Ten szczegół ma sprzyjać uszkodzeniom więzadeł.
Jak leczy się te urazy?
U piłkarzy wyczynowych ze znacznym zerwaniem więzadła krzyżowego przedniego kolana, jak w przypadku Alexii Putellas, stosuje się leczenie chirurgiczne. Środki medyczne i fizyczne nie są wystarczające, aby sportsmenka powróciła na boisko.
Oto najczęstsze opcje. Jeśli dojdzie do złamania z oderwaniem, które towarzyszy zerwaniu więzadła (tj. część więzadła „odrywa” ze sobą kość podczas urazu), wówczas trzeba naprawić ten obszar.
W rzeczywistości najczęstszą procedurą jest rekonstrukcja zerwanego więzadła za pomocą przeszczepu. Ta część, która zastąpi uszkodzoną tkankę, może pochodzić od samego pacjenta (na przykład z części ścięgna rzepki) lub od dawcy nieżyjącego (w tym przypadku nazywa się to przeszczepem allogenicznym).
Niestety odsetek nawrotów i odnowień kontuzji jest dość wysoki. Bardzo często sportowcy doznają ponownego urazu kolana po wznowieniu aktywności lub stwierdzają, że nie mają takiej samej funkcjonalności w kończynach dolnych.
Aby zapobiec komplikacjom, wypróbowano różne opcje dotyczące idealnego czasu na operację. Niektórzy eksperci opowiadają się za natychmiastową interwencją, chociaż coraz więcej osób decyduje się poczekać rozsądny czas na ustąpienie stanu zapalnego i lepsze gojenie się tkanek.
Prawdopodobnie najmniej pożądaną komplikacją u zawodowych piłkarzy jest niestabilność kolan. Odnosi się to do niezdolności stawu do utrzymania ciężaru ciała podczas biegania, co znacznie utrudnia grę.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Kylian Mbappé: rygorystyczne ćwiczenia i dieta gwiazdy futbolu
Jaki będzie plan powrotu do zdrowia Alexii Putellas po operacji więzadła krzyżowego?
Po operacji Putellas będzie musiała przestrzegać ścisłego planu rehabilitacji, jeśli chce wrócić na boisko w dobrym stanie. Publikacja w British Journal of Sports Medicine określa średnie ramy czasowe przewidziane dla każdej fazy:
- Małe ćwiczenia izometryczne w pierwszym tygodniu z podparciem operowanej nogi (ale bez bezpośredniego obciążenia).
- W pierwszym miesiącu po operacji będzie musiała wykonywać bierne ruchy z uszkodzonym kolanem. Fizjoterapeuta prowadzi staw podczas ruchu, tak by nie pozostał nieruchomy i można było spróbować znieść ciężar. Kule, lub przynajmniej jedna z kul, mogą zostać usunięte do końca pierwszego miesiąca.
- W drugim miesiącu zaczynają się ćwiczenia ekscentryczne, które wzmacniają mięśnie kończyn. Chodzi o to, by chodzić bez wsparcia. Można również dodać trening propriocepcji.
- Trzeci miesiąc to praca nad siłą mięśni. Pacjent może wsiąść na rower treningowy, aby nadać ruchom dynamikę.
- W czwartym miesiącu można spodziewać się wyleczenia, więc intensywność ćwiczeń rehabilitacyjnych się zwiększy.
Po tym ostatnim etapie zawodniczka może rozważyć powrót do lekkiej aktywności sportowej, powtarzając ruchy treningowe, ale bez narażania się na dalsze kontuzje. Rehabilitacja nie jest jeszcze zakończona.
Warto więc podsumować, że reszta roku będzie bardzo trudna dla kolana Alexii Putellas i jej więzadła krzyżowego przedniego. Mimo że jest monitorowana przez najlepszych profesjonalistów w tej dziedzinie, nadal jest pacjentką przechodzącą jedną z najgorszych kontuzji w świecie piłki nożnej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martin, Dan, et al. “Injury incidence across the menstrual cycle in international footballers.” Frontiers in sports and active living 3 (2021): 616999.
- Leyes, Javier Yanguas, Lluís Til Pérez, and Cristina Cortés de Olano. “Lesión del ligamento cruzado anterior en fútbol femenino. Estudio epidemiológico de tres temporadas.” Apunts. Medicina de l’Esport 46.171 (2011): 137-143.
- Romero-Moraleda, Blanca, et al. “Revisión de los factores de riesgo y los programas de prevención de la lesión del ligamento cruzado anterior en fútbol femenino: propuesta de prevención.[Review risk factors and prevention programs of the anterior cruciate ligament injury in female football: prevention proposal].” RICYDE. Revista Internacional de Ciencias del Deporte. doi: 10.5232/ricyde 13.48 (2016): 117-138.
- Vaquero Martín, J., J. A. Calvo Haro, and F. Forriol Campos. “Reconstrucción del ligamento cruzado anterior.” Trauma (Majadahonda) (2008): 22-38.
- van Melick, Nicky, et al. “Evidence-based clinical practice update: practice guidelines for anterior cruciate ligament rehabilitation based on a systematic review and multidisciplinary consensus.” British journal of sports medicine 50.24 (2016): 1506-1515.