Kiedy masz owulację? Dowiedz się, jak to sprawdzić

Wiedza na temat owulacji może pomóc zarówno uniknąć ciąży, jak i ją zaplanować. Czy wiesz, w którym dniu cyklu miesiączkowego owulujesz? W tym artykule opowiemy Ci o tym wszystko, co powinnaś wiedzieć.
Kiedy masz owulację? Dowiedz się, jak to sprawdzić
Karina Valeria Atchian

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karina Valeria Atchian.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy chcesz zajść w ciążę, powinnaś nauczyć się określać, jak działa Twój cykl menstruacyjny. Wiedza o tym, kiedy masz owulację, pozwala zwiększyć szanse na poczęcie. Moment owulacji to dni płodne, w których organizm ma wszystko, czego potrzebuje do zapłodnienia.

Jakie są objawy owulacji? W którym momencie cyklu miesiączkowego to następuje? Najpierw dokonamy krótkiego przeglądu najważniejszych etapów normalnego cyklu miesiączkowego. Następnie zobaczymy, kiedy masz owulację i skąd możesz wiedzieć, że ją masz.

Znajomość cyklu menstruacyjnego pomoże stwierdzić, kiedy masz owulację

Kalendarzyk menstruacyjny
Cykl miesiączkowy może trwać od 28 do 35 dni i różni się w zależności od kobiety.

Na normalny cykl miesiączkowy składa się szereg zmian, które zachodzą u kobiety w wieku rozrodczym co miesiąc. Zmiany te mają na celu przygotowanie organizmu do możliwości zajścia w ciążę.

Zmiany te są ściśle związane z wydzielaniem różnych hormonów żeńskich. Ich ilość zwiększa się lub zmniejsza we krwi, wpływając na różne etapy zachodzące podczas cyklu.

Hormony te są produkowane w mózgu (podwzgórzu i przysadce mózgowej) oraz w jajnikach. W większości przypadków cykl menstruacyjny ma następujące cechy:

 • Trwa od 28 do 35 dni.
 • Składa się z 2 okresów: fazy folikularnej i fazy lutealnej.
 • Dzień numer 1 to pierwszy dzień miesiączki, w którym rozpoczyna się faza folikularna, zwana tez proliferacyjną.
 • Faza folikularna to pierwszy etap, trwa od 14 do 21 dni. Zaczyna się od miesiączki, obejmuje cały ten okres i jakiś czas po nim a następnie kończy się owulacją.
 • Faza lutealna to drugi etap trwający około 14 dni i kończy się dzień przed miesiączką.
 • Owulacja występuje raz na miesiąc i co miesiąc.
 • Podczas normalnego cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety występują zmiany. Niektóre z nich obejmują zmiany temperatury ciała, wydzieliny z pochwy, krwawienia miesiączkowe i tak dalej.

Owulacja

Owulacja to uwolnienie jednego lub więcej jaj z jajników i odbywa się co miesiąc. Wspomniane jajeczko pozostaje przez krótki czas w jajowodzie, czekając na zapłodnienie przez plemnik.

Cykle miesiączkowe różnią się w zależności od każdej kobiety. Mogą też zachodzić pewne zmiany w poszczególnych miesiącach. Ta zmienność występuje przede wszystkim w pierwszej fazie, czyli fazie folikularnej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, chodzi o fazę, która obejmuje owulację.

Dlatego obliczenie dokładnego dnia owulacji może być nieco trudne. W dalszej części artykułu zobaczymy jednak, jak sprawdzić, kiedy masz owulację.

Ponadto zachodzą również różnice w zależności od etapu życia, w którym znajduje się dana kobieta. W pierwszych kilku latach wieku rozrodczego cykle będą dłuższe, a następnie mają tendencję do skracania się.

Wiadomo, że największa możliwość zajścia w ciążę wystąpi od trzech do pięciu dni przed dniem owulacji, włączając w to dzień owulacji. Z tego wynika, że ​​możliwość określenia tego okresu, który nazwiemy okresem płodnym, zwiększy szanse poczęcia.

Skąd wiesz, kiedy masz owulację?

Dowiedz się, kiedy masz owulację
Szanse na poczęcie wzrastają od trzech do pięciu dni przed owulacją.

Pierwszą rzeczą, którą należy stwierdzić, jest to, że nie ma wiarygodnych domowych metod przewidywania dokładnego dnia owulacji. Dlatego też przewidywanie okresu płodnego również nie będzie w pełni wiarygodne. Możemy jedynie mówić o identyfikacji zmian hormonalnych, które zachodzą w tym okresie.

Musimy również wyjaśnić, że prowadzenie kalendarza i liczenie dni w celu określenia okresu płodnego nie okazało się metodą wiarygodną. Jak już bowiem powiedzieliśmy, zmienia się to z miesiąca na miesiąc.

Z drugiej strony, metoda oparta na podstawowej temperaturze ciała również nie daje stuprocentowej pewności co do dnia owulacji. Pojawiły się nowe aplikacje do telefonów komórkowych, które oceniają temperaturę ciała, ale nie okazały się w 100% niezawodne.

Jedną z metod, która okazała się bardziej godna zaufania, jeśli chodzi o identyfikację okresu płodności, jest identyfikacja wydzieliny z pochwy przed owulacją i w jej trakcie.

Wiadomo, że w tym okresie zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy i staje się jaśniejsza, bardziej elastyczna i śliska. Kiedy obserwujesz u siebie takie zmiany, wskazuje to że właśnie masz owulację, lub wkrótce się ona rozpocznie. Innymi słowy wchodzisz w okres płodności (który obejmuje dzień owulacji).

Istnieje również możliwość pomiaru żeńskich hormonów w moczu za pomocą zestawu podobnego do tego, używanego do wykrywania ciąży. Nazywa się to zestawem owulacyjnym i służy jako wskaźnik okresu płodności. Zestawy te mają przystępne ceny, jednak mogą dawać fałszywie pozytywne rezultaty.

Ten artykuł również może Cię zainteresować: Miesiączka – z jakiego powodu pojawia się dwa razy w miesiącu?

Nie zapomnij o konsultacji z ginekologiem

Metody pomiaru temperatury ciała w domu i wydzieliny z pochwy mogą być pomocne, aby określić, kiedy masz owulację, ale nie są one całkowicie niezawodne. Każda z nich przegrywa również w porównaniu z zastosowaniem zestawów owulacyjnych, chociaż nie należy zapominać, że może on dawać fałszywie dodatnie wyniki.

W razie wątpliwości zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub ginekologiem w celu oceny różnych dostępnych możliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Holesh JE, Lord M. Physiology, Ovulation. [Updated 2020 Mar 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441996/
 • Wilcox, A. J., Dunson, D., Baird, D. D. (2000). La oportunidad del “período fértil” en el ciclo menstrual: estimaciones específicas por día desde un estudio prospectiv. British Medical Journal, 321(7271):1259-1262.
 • Su HW, Yi YC, Wei TY, Chang TC, Cheng CM. Detection of ovulation, a review of currently available methods. Bioeng Transl Med. 2017;2(3):238‐246. Published 2017 May 16. doi:10.1002/btm2.10058
 • Vigil P, Lyon C, Flores B, Rioseco H, Serrano F. Ovulation, a sign of health. Linacre Q. 2017;84(4):343‐355. doi:10.1080/00243639.2017.1394053

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.